Türkiyənin Kahramanmaraş bölgəsinə növbəti humanitar yardım göndərilib
1 dekabr, 2023Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondu (ADDF) Türkiyənin Kahramanmaraş bölgəsinə növbəti humanitar yardım göndərib.
Humanitar yardımın yolasalma mərasimində çıxış edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini Valeh Hacıyev bildirib ki, 6 fevral 2023-cü ildə Türkiyədə baş verən dəhşətli zəlzələnin ilk saatlarından Azərbaycan dövləti və xalqı qardaş Türkiyənin yanında olub: “Prezident İlham Əliyevin göstərişi ilə dərhal zəlzələ bölgəsinə Azərbaycandan xilasedicilər və humanitar yardım karvanları göndərilib. İstər Azərbaycanda, istərsə də xaricdə yaşayan azərbaycanlılar türkiyəli qardaşlarına yardım etmək üçün səfərbər olub. Havaların soyuması ilə əlaqədar zəlzələdən içərilərində azərbaycanlıların da olduğu zərərçəkmiş şəxslərə dəstək məqsədilə bu gün göndərilən yardım da həmin prosesin tərkib hissəsidir”.
Türkiyənin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cahit Bağcının növbəti humanitar yardıma görə Azərbaycan dövlətinə təşəkkür edib. Bildirib ki, istər Türkiyədəki meşə yanğınları zamanı, istər İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə, istərsə də bu ilin fevralında baş verən zəlzələdən sonra bütün dünya “bir millət-iki dövlət” fəlsəfəsinə söykənən Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığına əyani şahid oldu.
Daha sonra içərisində yorğan, adyal, kondisioner, isidici və yemək bişirmək üçün sobalardan ibarət olan 2 tır Kahramanmaraş rayon Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüyünə göndərilib. Humanitar yardımın tərkibi Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyi və AFAD-la birlikdə müzakirələr nəticəsində bölgədə hazırkı ehtiyaclar nəzərə alınaraq müəyyənləşdirilib.
Xatırladaq ki, Azərbaycan hökumətinin dəstəyi ilə ADDF cari ilin aprel ayında Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyası ilə birlikdə Kahramanmaraşda zəlzələdən zərər çəkmiş 2600-dən çox ailəyə ərzaq yardımı, avqust ayında isə yeni tədris ilinin başlanması ilə əlaqədar olaraq Hatay və ətraf bölgələrdə 1-ci sinfə gedəcək şagirdlərə dəstək üçün 3000 məktəbli dəstindən ibarət humanitar yardım göndərib.
ADDF tərəfindən göndərilən yardımlar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, Türkiyə Respublikasında baş vermiş güclü zəlzələnin fəsadlarının aradan qaldırılması, zəlzələdən zərərçəkənlərin həyatlarının yüngülləşdirilməsi və ehtiyaclarının ödənilməsi məqsədilə dövlətimizin həyata keçirdiyi uzunmüddətli kampaniyanın tərkib hissəsidir.

В турецкий регион Кахраманмараш отправлена очередная гуманитарная помощь
Фонд поддержки азербайджанской диаспоры (ФПАД), функционирующий в подчинении Государственного комитета по работе с диаспорой, отправил очередную гуманитарная помощь в турецкий регион Кахраманмараш.
Первый заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Валех Гаджиев, выступая на церемонии отправки гуманитарной помощи, отметил, что с самого начала страшного землетрясения, произошедшего в Турции 6 февраля 2023 года, Азербайджанское государство и народ находились рядом с братской Турцией: “По указанию Президента Ильхама Алиева в зону землетрясения незамедлительно были направлены спасатели и колонны с гуманитарной помощью из Азербайджана. Азербайджанцы, проживающие как в Азербайджане, так и за рубежом, мобилизовались для оказания помощи турецким братьям. Помощь, отправленная сегодня с целью оказания поддержки пострадавшим от землетрясения, включая азербайджанцев, в связи с наступлением холодов, также является составной частью данного процесса”.
Чрезвычайный и полномочный посол Турции в Азербайджане Джахит Багчи выразил Азербайджанскому государству признательность за очередную гуманитарную помощь. Он подчеркнул, что как во время лесных пожаров в Турции, Второй Карабахской войны, так и после произошедшего в феврале нынешнего года землетрясения, весь мир стал свидетелем азербайджано-турецкого братства, опирающегося на философию “Одна нация – два государства”.
Затем 2 фуры, груженные стеганными и другими одеялами, кондиционерами, обогревателями и плитами для приготовления пищи, были отправлены в Управление по предотвращению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций (AFAD) Кахраманмарашского района. Состав гуманитарной помощи был установлен в результате обсуждений с посольством Турции в Азербайджане с учетом нынешних потребностей в регионе.
Напомним, что ФПАД совместно с Федерацией турецко-азербайджанских обществ в апреле нынешнего года отправил при поддержке правительства Азербайджана более, чем 2600 семьям, пострадавшим от землетрясения в Кахраманмараше, продовольственную помощь, а в августе в связи с началом нового учебного года – гуманитарную помощь, включающую 3000 школьных комплектов, для поддержки учащихся первых классов в провинции Хатай и его окрестностях.
Отправленная ФПАД помощь является составной частью долгосрочной кампании, осуществляемой нашим государством в соответствии с поручением Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева с целью ликвидации последствий сильного землетрясения, произошедшего в Турецкой Республике, облегчения жизни пострадавших от землетрясения и обеспечения их нужд.