Daşkənddə Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə təntənəli konsert keçirilib
Daşkənd şəhərindəki Əlişir Nəvai adına Dövlət Akademik Böyük Teatrında müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik  yubileyinə həsr olunmuş təntənəli konsert keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Özbəkistan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi nəzdində Millətlərarası münasibətlər və xarici ölkələrlə dostluq əlaqələri Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Azərbaycan və Özbəkistanın rəsmi şəxsləri, bu ölkədə akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəliklərin rəhbərləri, yerli ictimaiyyətin, müxtəlif milli azlıqların və icmamızın nümayəndələri iştirak ediblər.
Konsert öncəsi çıxış edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, Millətlərarası münasibətlər və xarici ölkələrlə dostluq əlaqələri Komitəsinin sədri Rustambek Qurbanov, Özbəkistanda Respublika Azərbaycan Milli Mədəniyyət Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Mobil Məmmədov tədbir iştirakçılarını xalqımızın ümummilli lideri, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş tədbir münasibətilə təbrik ediblər.
Dövlət Komitəsinin sədri Azərbaycan xalqının böyük oğlu Heydər Əliyevin şanlı həyatını, zəngin fəaliyyətini və qurtuluş missiyasını hər bir azərbaycanlı üçün örnək adlandırıb. Ulu öndərin müstəqilliyin ilk illərində ölkədə davam edən siyasi hərc-mərcliyin öhdəsindən gəlməklə yanaşı, həm də dövlətimizin dünya birliyində özünəməxsus layiqli yer tutmasına nail olduğunu, xaricdə yaşayan soydaşlarımızı azərbaycançılıq ideyası ətrafında birləşdirdiyini, diasporumuzun təşəkkülündə müstəsna rol oynadığını, qardaş Özbəkistanla münasibətlərə həmişə xüsusi önəm verdiyini vurğulayıb.
O, çıxışında Özbəkistana səfər üçün dəvətə, dostluq və birgə əməkdaşlığa görə həmkarı Millətlərarası münasibətlər və xarici ölkələrlə dostluq əlaqələri Komitəsinin sədri Rustambek Qurbanova təşəkkür edib. “2019-cu ildə Azərbaycanda səfərdə olarkən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşündə Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev Azərbaycan xalqının böyük oğlu Heydər Əliyevlə həmişə fəxr etdiyini vurğulayıb. Prezident Mirziyoyev qeyd edib ki, Özbəkistanda insanlar Heydər Əliyevin xatirəsini həmişə xatırlayır və ehtiramla yad edirlər, çünki o, həqiqətən də böyük şəxsiyyət idi. Azərbaycan və Özbəkistan dövlət başçıları İlham Əliyevin və Şavkat Mirziyoyevin görüşləri əminlik yaradır ki, Azərbaycan və Özbəkistan dövlətləri, xalqları və diasporları arasında dostluq münasibətləri bundan sonra da möhkəmlənəcək və artan dinamikanı davam etdirəcək”, - deyə Komitə sədri söyləyib.
Sonra Azərbaycan və Özbəkistan sənətçilərinin ifasında konsert proqramı təqdim edilib. Azərbaycan və Özbəkistanın xalq artisti Gülyanaq Məmmədova, Azərbaycanın xalq artisti Teyyub Aslanov, müğənni Kamilə Nəbiyeva, Özbəkistanın xalq artistləri Nəsibə Abdullayeva, Ramiz Usmanov və başqalarının ifasında xalq və bəstəkar mahnıları səsləndirilib.
Tədbir çərçivəsində “Özbəkistan – millətlərarası dostluq, sülh və qardaşlıq diyarı” şüarı altında müxtəlif millətlərin nümayəndələrinin incəsənət və sənətkarlıq nümunələrinin, kitabların və milli geyimlərinin sərgisi nümayiş etdirilib.
Qeyd edək ki, "Heydər Əliyev İli" çərçivəsində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə dünyanın bir sıra ölkələrində ulu öndərin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş konsert proqramları təşkil olunur.

В Ташкенте состоялся торжественный концерт по случаю 100-летия Гейдара Алиева
В Государственном академическом большом театре имени Алишера Навои в Ташкенте состоялся торжественный концерт, посвященный 100-летнему юбилею основателя современного Азербайджанского государства, великого лидера Гейдара Алиева.
В мероприятии, организованном Государственным комитетом по работе с диаспорой совместно с Комитетом по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Министерстве культуры и туризма Республики Узбекистан, принимали участие официальные лица Азербайджана и Узбекистана, руководители аккредитованных в этой стране дипломатических представительств, представители местной общественности, различных национальных меньшинств и нашей общины.
Выступая перед концертом, руководитель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, председатель Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами Рустамбек Курбанов, председатель правления национального культурного центра “Республика Азербайджан” в Узбекистане Мобиль Мамедов поздравили участников церемонии с мероприятием, посвященным 100-летнему юбилею общенационального лидера нашего народа, архитектора и созидателя современного независимого Азербайджанского государства Гейдара Алиева.
Председатель Государственного комитета отметил, что славная жизнь, многогранная деятельность и спасительная миссия великого сына азербайджанского народа Гейдара Алиева служат примером для каждого азербайджанца, подчеркнул, что великий лидер не только справился с политическим произволом, продолжавшимся в стране в первые годы независимости, но и добился того, что наше государство заняло свое, достойное место в мировом сообществе, сплотил проживающих за рубежом соотечественников вокруг идеи азербайджанства, сыграл исключительную роль в организационном становлении диаспоры, всегда придавал особое значение отношениям с братским Узбекистаном.
Oн поблагодарил коллегу, председателя Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами Рустамбека Курбанова за приглашение посетить Узбекистан с визитом, дружбу и совместное сотрудничество.
“На встрече с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в ходе визита в Азербайджан в 2019 году Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что всегда гордился великим сыном азербайджанского народа Гейдаром Алиевым. Президент Мирзиёев констатировал, что в Узбекистане всегда помнят Гейдара Алиева и высоко чтут его память, так как он действительно являлся великой личностью. Встречи глав государств Азербайджана и Узбекистана Ильхама Алиева и Шавката Мирзиёева вселяют уверенность в дальнейшее укрепление и продолжение по восходящей дружественных отношений между государствами, народами и диаспорами Азербайджана и Узбекистана”, - сказал председатель комитета.
Затем была представлена концертная программа в исполнении мастеров искусств Азербайджана и Узбекистана. Прозвучали народные и композиторские песни в исполнении народной артистки Азербайджана и Узбекистана Гюльянаг Мамедовой, народного артиста Азербайджана Тейюба Асланова, певицы Кямили Набиевой, народных артистов Узбекистана Насибы Абдуллаевой, Рамиза Усманова и других.
В рамках мероприятия под лозунгом “Узбекистан – край межнациональной дружбы, мира и братства” была представлена выставка образцов искусства и ремесла различных народов, книг и национальных костюмов.
Отметим, что при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой в ряде стран мира в рамках "Года Гейдара Алиева" организуются концертные программы, посвященные 100-летнему юбилею великого лидера.