İstanbulda Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyi qeyd olunub
Türkiyənin İstanbul şəhərində Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyinə həsr olunan tədbirlər keçirilib.
Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi ilə baş tutan tədbirlər “Xarıbülbül” Azərbaycan Mədəniyyət Birliyinin şairin yubileyi münasibətilə hazırladığı ikigünlük layihə çərçivəsində təşkil olunub.
Layihənin ilk günündə Bəxtiyar Vahabzadənin həyat və yaradıcılığına həsr edilən “Axı dünya fırlanır” adlı panel iclası olub. İclasda İstanbul Mədəniyyət Universitetinin müəllimi İsa Kocakaplan, “Türk ədəbiyyatı” jurnalının baş redaktoru İmdat Avşar və “Xarıbülbül” Azərbaycan Mədəniyyət Birliyinin rəhbəri Kəmalə Kamal Cabbarovanın Bəxtiyar Vahabzadə ilə bağlı məruzələri dinlənilib.
Həmçinin Hafiz Ataxanlının, Günel Karatepenin, Zeynəb Yalçının, Sahil Nəzərovun birgə hazırladığı və Bəxtiyar Vahabzadəyə həsr edilən “İstiqlal şairi” sənədli filminin premyerası olub. Filmin musiqilərini Orxan Lətifzadə bəstələyib. Bundan başqa, şairin həyat və yaradıcılığını əks etdirən sərgi açılıb.
Tədbirin bədii hissəsində aşıq Rəna Quliyevanın ifasında Bəxtiyar Vahabzadənin şeirlərinə bəstələnən mahnı səsləndirilib. Məktəbli Arvis Sadigov şairin “Azərbaycan-Türkiyə” şeirini deyib.
Layihənin ikinci günündə isə birliyin nəzdində fəaliyyət göstərən Cəfər Cabbarlı adına Türkiyə-Azərbaycan Teatrının görkəmli şairin əsərləri əsasında hazırladığı "Yağışdan sonra" tamaşasının premyerası olub. Tamaşa Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi ilə səhnələşdirilib. Minə Bayrakerinin rejissorluğu ilə ərsəyə gələn səhnə əsərində aktyorlar Neda Sözbir, Mehmet Türkbeyler, Vüsalə Əsgərova, Maruf Demirtaş, Jale Çinar, Bülent Altay, İbrahim Domruk, Murat Eren Dikbasan və Şamira Osmanova rol alıb. Tamaşanın truppa rəhbəri Bəhram Afsal, musiqi tərtibatçısı “Xarıbülbül” Azərbaycan Mədəniyyət Dərnəyinin musiqi bölməsinin rəhbəri, müğənni-aktrisa Vüsalə Əsgərova, dekor tərtibatçısı Aylin Axundova, səs tərtibatçısı isə Hilal Alp olub.

В Стамбуле отмечен 100-летний юбилей Бахтияра Вагабзаде
В турецком городе Стамбул состоялись мероприятия, посвященные 100-летнему юбилею народного поэта Бахтияра Вагабзаде.
Церемонии, проведенные при поддержке Фонда поддержки азербайджанской диаспоры, были организованы в рамках двухдневного проекта, подготовленного Азербайджанским культурным объединением “Xaрыбюльбюль” по случаю юбилея поэта.
В первый день проекта состоялось панельное заседание под названием “Но ведь мир вертится”, посвященное жизни и творчеству Бахтияра Вагабзаде. На заседании были заслушаны доклады преподавателя Стамбульского университета культуры Исы Коджакаплана, главного редактора журнала “Tурецкая литература” Имдата Авшара и руководителя Азербайджанского культурного объединения “Xaрыбюльбюль” Кямали Кямал Джаббаровой.
Состоялась также премьера посвященного Бахтияру Вагабзаде документального фильма “Поэт независимости”, подготовленного благодаря совместной работе Хафиза Атаханлы, Гюнель Каратепе, Зейнеп Ялчин и Сахиля Назарова. Музыку к фильму написал Орхан Лятифзаде. Одновременно открылась выставка, отражающая жизнь и творчество поэта.
В художественной части мероприятия в исполнении ашуга Рены Гулиевой прозвучали песни на стихи Бахтияра Вагабзаде. Школьник Арвис Садигов прочитал стихотворение поэта “Aзербайджан–Tурция”.
А во второй день проекта состоялась премьера спектакля “После дождя”, подготовленного по произведениям поэта действующим при объединении Турецко-азербайджанским театром имени Джафара Джаббарлы. Спектакль был поставлен при поддержке Фонда поддержки азербайджанской диаспоры. Роли в сценическом произведении, подготовленном режиссером Миной Байракери, сыграли актеры Неда Сезбир, Мехмет Тюркбейлер, Вюсаля Аскерова, Маруф Демирташ, Жаля Чинар, Бюлент Алтай, Ибрагим Домрук, Мурат Эрен Дикбасан и Шамира Османова. Руководитель труппы спектакля - Бахрам Афсал, музыкальный оформитель - руководитель музыкального отделения Азербайджанского культурного объединения «Харыбюльбюль», певица и актриса Вюсаля Аскерова, декоратор - Айлин Ахундова, звукорежиссер - Хилал Алп.