Roma şəhərində Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
İtaliyanın paytaxtı Roma şəhərində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi çərçivəsində Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib.
Görüş Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev diaspor quruculuğunun təməlinin qoyulmasında, dünya azərbaycanlılarının mütəşəkkil qüvvə kimi bir araya gəlməsində Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərindən, onun siyasi kursunun Prezident İlham Əliyev tərəfindən böyük uğurla davam etdirilməsindən danışıb.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Rəşad Aslanov iki ölkə arasında münasibətlərin qurulmasında Heydər Əliyevin müstəsna rolunu xatırladıb, qarşıda duran vəzifələrdən danışıb və bu mühüm mərhələdə Azərbaycan icmasının nümayiş etdirdiyi ardıcıl fəallığın zəruriliyini vurğulayıb.
Görüş xalqımızın böyük öndərinin həyat və fəaliyyətini əks etdirən videoçarxın nümayişi ilə davam edib.
Sonra Komitənin fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirilən layihələr, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsinin Naxçıvanda keçiriləcəyi barədə ətraflı məlumat verilib, İtaliyadakı diasporumuzun mövcud vəziyyəti, Azərbaycan həqiqətlərinin İtaliya ictimaiyyətinə dolğun şəkildə çatdırılması istiqamətində fəaliyyəti nəzərə çatdırılıb.

В Риме состоялась встреча с азербайджанской общиной
В столице Италии Риме в рамках 100-летия со дня рождения основателя современного Азербайджанского государства, выдающегося политического и государственного деятеля Гейдара Алиева состоялась встреча с азербайджанской общиной.
Встреча началась с исполнения государственного гимна Азербайджана.
Поприветствовав участников мероприятия, заместитель председателя Государственного комитета по работе с диапорой Эльшад Алиев отметил неоценимые заслуги Гейдара Алиева в закладке фундамента диаспорского строительства, консолидации азербайджанцев мира, как организованной силы, констатировал, что Президент Ильхам Алиев очень успешно продолжает его политический курс.
Выступая на встрече, посол Азербайджана в Италии Рашад Асланов напомнил об исключительной роли Гейдара Алиева в налаживании отношений между двумя странами, коснулся предстоящих задач и подчеркнул необходимость последовательной активности, проявляемой азербайджанской общиной на этом важном этапе.
Мероприятие продолжалось демонстрацией видеоролика, отражающего жизнь и деятельность великого лидера нашего народа.
Затем была представлена подробная информация о направлениях деятельности комитета, реализованных проектах, предстоящем в Нахчыване в рамках “Года Гейдара Алиева” IV Летнем лагере диаспорской молодежи, говорилось о нынешнем положении нашей диапоры в Италии, ее деятельности в области всестороннего доведения азербайджанских реалий до итальянской общественности.