Roma şəhərində Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
İtaliyanın paytaxtı Roma şəhərində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi çərçivəsində Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib.
Görüş Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev diaspor quruculuğunun təməlinin qoyulmasında, dünya azərbaycanlılarının mütəşəkkil qüvvə kimi bir araya gəlməsində Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərindən, onun siyasi kursunun Prezident İlham Əliyev tərəfindən böyük uğurla davam etdirilməsindən danışıb.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Rəşad Aslanov iki ölkə arasında münasibətlərin qurulmasında Heydər Əliyevin müstəsna rolunu xatırladıb, qarşıda duran vəzifələrdən danışıb və bu mühüm mərhələdə Azərbaycan icmasının nümayiş etdirdiyi ardıcıl fəallığın zəruriliyini vurğulayıb.
Görüş xalqımızın böyük öndərinin həyat və fəaliyyətini əks etdirən videoçarxın nümayişi ilə davam edib.
Sonra Komitənin fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirilən layihələr, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsinin Naxçıvanda keçiriləcəyi barədə ətraflı məlumat verilib, İtaliyadakı diasporumuzun mövcud vəziyyəti, Azərbaycan həqiqətlərinin İtaliya ictimaiyyətinə dolğun şəkildə çatdırılması istiqamətində fəaliyyəti nəzərə çatdırılıb.

A meeting with Azerbaijani community was held in Rome
Rome, Italy hosted a meeting of the Azerbaijani community held within the framework of 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, founder of modern Azerbaijan.
The meeting started with the National Anthem of Azerbaijan.
Elshad Aliyev, Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, welcomed meeting participants and spoke about Heydar Aliyev's unparalleled services in the sphere of diaspora-building, his role at bringing World Azerbaijanis together. Elshad Aliyev has noted that Heydar Aliyev’s political course is now being continued by President Ilham Aliyev efficiently.
Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Italy Rashad Aslanov, speaking at the event, recalled the essential role that Heydar Aliyev played in establishing relations between the two countries. Mr. Ambassador also spoke about important tasks ahead and emphasized the need for consistent activity by the Azerbaijani community.
The meeting continued with the demonstration of a video reflecting the life and activities of the great leader of Azerbaijan.
Later, the participants were informed about the activity of the State Committee, the implemented projects, the current situation of Azerbaijani diaspora in Italy. The participants have been told that the fourth Summer Camp of Diaspora Youth will be held in Nakhchivan within the framework of the "Year of Heydar Aliyev".