Odessada Müstəqillik Günü münasibətilə tədbir keçirilib
Ukraynanın Odessa şəhərində "Birlik" Odessa azərbaycanlıları diaspor təşkilatının təşkilatçılığı ilə 28 May – Müstəqillik Günü və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) yaranmasının 107-ci ili qeyd olunub.
Tədbirdə təşkilatın İdarə Heyətinin üzvləri, ictimaiyyət nümayəndələri və diaspor fəalları iştirak ediblər.
Öncə Azərbaycan və Ukraynanın Dövlət himnləri səsləndirilib. Ardınca hər iki ölkənin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbirin moderatoru, Ukrayna vəkillər kollegiyasının üzvü, hüquqşünas Aydın Əliyev cümhuriyyət tarixi haqqında məlumat verib. O, AXC-nin insan haqlarına xüsusi önəm verdiyini, 20-ci əsrin əvvəlində şərq ölkəsində qadınlara seçmək və seçilmək hüququ tanıdığını vurğulayıb.
"Birlik" Odessa azərbaycanlıları diaspor təşkilatının sədri Cəlil Astanov 107 il öncə yaranan cümhuriyyətin varisi, bugünkü Azərbaycan Respublikasının sükanının Prezident İlham Əliyevin timsalında əmin əllərdə olduğunu söyləyib.
Odessa İqtisad Universitetinin keçmiş rektoru, professor Mixail Zveryakov Azərbaycan- Ukrayna dövlətlərarası münasibətlərindən, xalqlar arasında dostluq əlaqələrinin tarixindən danışıb.
Keçmiş xalq deputatı Aleksandr Presman Azərbaycanın qüdrətli orduya sahib dövlət kimi Qafqazdakı hegemon rolunu xüsusi qeyd edib.
Odessa rayon radasının sədri Vitali Barvenenko cümhuriyyət bayramı münasibətilə azərbaycanlıları təbrik edib və Odessada yaranacaq Azərbaycan parkı üçün əllərindən gələn dəstəyi göstərəcəklərini diqqətə çatdırıb.
Əfqan milli-mədəni birliyinin sədri Nuri Əzim xalqlarımızın dostluğundan bəhs edib.
Ağsaqqallar Şurasının sədri Hacı Namiq 28 May gününün xalqımızın müstəqillik və dövlətçilik tarixindəki rolundan danışıb.
"Qürurverici haldır ki, ilk paytaxtımız Gəncə və Odessa qardaşlaşmış şəhərlərdir. Mən həm də ilk dövlətimizin iki naziri, Nəsib bəy Yusifbəyli və Xosrov bəy Sultanovun məhz Odessada indiki İ.İ.Meçnikov adına universitetdə təhsil aldıqlarını qeyd etmək istərdim",-deyə "Birlik" təşkilatının sədr müavini Anar Natiqoğlu bildirib.

В Oдессе состоялось мероприятие по случаю Дня независимости
Диаспорская организация азербайджанцев Одессы "Бирлик" отметила в этом украинском городе 28 Мая – День независимости и 107-ю годовщину создания Азербайджанской Демократической Республики (AДР).
В мероприятии приняли участие члены правления организации, представители общественности и активисты диаспоры.
Сначала прозвучали государственные гимны Азербайджана и Украины. Затем минутой молчания была почтена память шехидов, отдавших жизнь за свободу и территориальную целостность обеих стран.
Модератор мероприятия, член коллегии адвокатов Украины, юрист Айдын Алиев рассказал об истории демократической республики. Oн подчеркнул, что АДР придавала особое значение правам человека, в начале 20-го столетия признала избирательное право женщин в восточной стране.
Председатель Диаспорской организации азербайджанцев Одессы "Бирлик" Джалил Астанов отметил, что руль сегодняшней Азербайджанской Республики – правопреемницы республики, созданной 107 лет назад, находится в надежных руках в лице Президента Ильхама Алиева.
Бывший ректор Одесского экономического университета, профессор Михаил Зверяков говорил об азербайджано-украинских межгосударственных отношениях, истории дружественных связей между народами.
Бывший народный депутат Александр Пресман особо подчеркнул гегемонистскую роль Азербайджана на Кавказе, как государства, обладающего могущественной армией.
Председатель Одесской районной рады Виталий Барвиненко поздравил азербайджанцев с праздником республики и довел до внимания, что сделает все возможное для Азербайджанского парка, который планируется создать в Одессе.
Председатель Афганского национально-культурного объединения Нури Азим коснулся дружбы наших народов.
Председатель Совета аксакалов Гаджи Намиг отметил роль 28 Мая в истории независимости и государственности нашего народа.
"Наша первая столица Гянджа и Одесса – города-побратимы, что вселяет чувство гордости. Mне также хотелось бы напомнить, что два министра нашего первого государства – Насиб бей Юсифбейли и Хосров бей Султанов получили образование именно в Одессе – нынешнем университете имени И.И.Мечникова", - сказал заместитель председателя организации "Бирлик" Анар Натигоглу.