Melburnda Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü qeyd edilib
6 yanvar, 2025Avstraliya İttifaqının Melburn şəhərində 31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə tədbir təşkil edilib.
Tədbir Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Azərbaycanın Avstraliya İttifaqındakı Səfirliyinin dəstəyi, Avstraliya Azərbaycan Assosiasiyaları Alyansına daxil olan Avstraliya Azərbaycan Cəmiyyəti və Azərbaycan Viktoriya Mədəniyyət Assosiasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Toplantıya bu ölkədə yaşayan çoxsaylı Azərbaycan icmasının üzvləri, Avstraliya Federal Parlamentinin və Viktoriya ştat parlamentinin deputatları, eləcə də şəhər bələdiyyə şurasının sədri və yerli milli icma rəhbərləri qatılıb.
Əvvəlcə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov toplantı iştirakçılarını təbrik edib. Federal səviyyədə yenicə qeydiyyatdan keçmiş bütün icma təşkilatlarını özündə birləşdirən Avstraliya Azərbaycan Assosiasiyaları Alyansının fəaliyyətinə uğurlar arzulayıb.
Azərbaycanın Avstraliya İttifaqındakı Səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Vaqif Cəfərov tədbir iştirakçılarını bayram münasibətilə təbrik edib, Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Gününün tarixi, mahiyyəti, bu günün təsis olunmasında Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin rolu haqqında qonaqlara məlumat verib.
Tədbirdə həmçinin Avstraliya Federal Parlamentinin üzvü konqresmen Keys Vollohan (Keith Vollohan), Viktoriya Parlamentinin üzvü konqresmen Riçard Velç (Richard Velch) və Azərbaycan Avstraliya Assosiasiyaları Alyansının rəhbəri Fuad Aydınbəyzadə çıxış edib. Avstraliyanı özləri üçün ikinci vətən sayan azərbaycanlıların qürbətdə yaşamalarına baxmayaraq, bu ölkənin sosial-iqtisadi, ictimai-siyasi və mədəni həyatında daha fəal rol oynamağa çalışdığını söyləyiblər.
Daha sonra icma üzvlərinin ifasında Azərbaycanın milli rəqsləri və musiqiləri əsasında konsert proqramı təqdim olunub.

В Мельбурне отмечен День солидарности азербайджанцев мира
6 января, 2025В городе Мельбурн Австралийского Союза состоялось мероприятие по случаю 31 Декабря - Дня солидарности азербайджанцев мира и Нового года.
Церемония была организована Ассоциацией азербайджанцев Австралии совместно с Ассоциацией культуры Австралия – Азербайджан «Виктория», входящими в Альянс азербайджанских ассоциаций Австралии, при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой и посольства Азербайджана в Австралийском Союзе.
В мероприятии приняли участие члены проживающей в этой стране многочисленной азербайджанской общины, депутаты Федерального парламента Австралии и парламента штата Виктория, а также председатель городского муниципального совета и руководители местной национальной общины.
Сначала участников церемонии поздравил председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов. Он пожелал успехов деятельности недавно зарегистрированного Альянса азербайджанских ассоциаций Австралии, объединяющего все общинные организации.
Временный поверенный в делах посольства Азербайджана в Австралийском Союзе Вагиф Джафаров поздравил участников мероприятия с праздником, проинформировал гостей об истории, сущности Дня солидарности азербайджанцев мира, роли общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева в учреждении этой даты.
На церемонии также выступили член Федерального парламента Австралии конгрессмен Кейз Воллохан (Keith Vollohan), член парламента Виктории конгрессмен Ричард (Richard Velch) и руководитель Альянса азербайджанских ассоциаций Австралии Фуад Айдынбекзаде. Они отметили, что азербайджанцы, считающие Австралию второй родиной, хотя и живут на чужбине, тем не менее, стараются играть более активную роль в социально-экономической, общественно-политической и культурной жизни этой страны.
Затем в исполнении членов общины была представлена концертная программа на основе азербайджанских национальных танцев и музыки.