Maqdeburqda Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq boks turniri keçirilib
Almaniyanin Maqdeburq şəhərində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə “Heydər Əliyev: 100” adlı beynəlxalq boks turniri keçirilib.
Heydər Əliyev adına Dünya Boks Komitəsinin (WBCA) və Diaspor Boks Liqasının (DBL) təşkilatçılığı ilə baş tutan turnir Almaniya və Azərbaycanın Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov və yerli icra hakimiyyətinin başçısı Frank Nase turniri açıq elan ediblər.
Sonra rinqə Almaniya, Türkiyə, Gürcüstan, Bolqarıstan, Monteneqro, Finlandiya və Polşanı təmsil edən boksçular çıxıblar.
Komitə sədri gərgin mübarizə şəraitində keçən döyüşdə Nikoloz Berkataşviliyə qalib gələn soydaşımız Rəşad Kərimova kuboku təqdim edib.
Qeyd edək ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə yaradılmış Diaspor Boks Liqasının və Heydər Əliyev adına Dünya Boks Komitəsinin əsas məqsədi dünyada yaşayan azərbaycanlı idmançıları birləşdirmək, idman yarışlarında Azərbaycan Respublikasının üçrəngli bayrağının yüksəklərə qaldırılmasına, Heydər Əliyevin adını daşıyan dünya kəmərlərini dünyanın ən məşhur kəmərləri sırasına gətirməkdir.

Magdeburg hosted an international boxing tournament dedicated to the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev
7 May, 2023
An international boxing tournament "Heydar Aliyev-100" was held in the German city of Magdeburg on the occasion of the 100th anniversary of the birth of the founder of modern Azerbaijan, an outstanding politician and statesman Heydar Aliyev.
The tournament, organized by Heydar Aliyev World Boxing Committee (WBCA) and the Diaspora Boxing League (BLD). The national anthems of Germany and Azerbaijan were played.
Following the welcome remarks, the chairman of the State Committee, Fuad Muradov and the head of the local executive body Frank Nase declared the tournament open.
Then boxers representing Germany, Turkey, Georgia, Bulgaria, Montenegro, Finland and Poland entered the ring.
The Committee chairman presented the cup to our compatriot Rashad Karimov, who has won a victory over Nikoloz Berkatashvili.
World Boxing Committee named after Heydar Aliyev, launched with the support of the State Committee on Work with Diaspora, aims to consolidate Azerbaijani athletes living in the world and to achieve hoisting of tricolour flag of Azerbaijan on the international arena.