18 mart, 2025Londonda yerləşən London Nəqliyyat Muzeyində (London Transport Museum) Beynəlxalq müsabiqələr laureatı, Prezident təqaüdçüsü Vüsalə Babayeva klassik-caz əsərlərdən ibarət solo konsert proqramı ilə çıxış edib.
Müxtəlif ölkələrdən olan bəstəkarların əsərlərinin ifa edildiyi konsertə böyük maraq göstərilib. Proqramda klassik musiqi ənənələri ilə caz elementlərini özündə birləşdirən əsərlər səsləndirilib. İfaçının repertuarında Corc Gerşvinin məşhur “Rhapsody in Blue”, “The Man I Love”, “I Got Rhythm”, Fazıl Sayın “Jazz Fantasy on Mozart”, Nikolay Kapustinin “Etüd No.1”, eləcə də Azərbaycan bəstəkarları Qara Qarayevin “Eskiz” və Sevda Məmmədlinin “Azərbaycan naxışları” kimi əsərlər yer alıb. Soydaşımızın ifaları sonda sürəkli alqışlanıb.
Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinin iştirakçısı olan Vüsalə Babayeva “Transported by Culture” layihəsi çərçivəsində London Nəqliyyat Muzeyinin artisti seçilib. Konsert də bu layihə çərçivəsində baş tutub. Soydaşımız bir müddət öncə Kral Musiqi Kollecinin magistratura pilləsini bitirib. Hazırda Guildhall Musiqi və Dram Məktəbində “Artist Diploma” təhsili alır. Bununla yanaşı, pianoçu Londonun müxtəlif nüfuzlu zallarında solo konsert proqramları ilə də çıxış edir.

В Лондоне состоялся еще один сольный концерт азербайджанской пианистки
18 марта, 2025Лауреат международных конкурсов, президентский стипендиат Вюсаля Бабаева выступила в расположенном в Лондоне Лондонском музее транспорта (London Transport Museum) с сольной концертной программой, состоящей из произведений классической и джазовой музыки.
Концерт, на котором исполнялись произведения композиторов из различных стран, вызвал большой интерес. В программе прозвучали композиции, синтезирующие традиции классической музыки и элементы джаза. Репертуар исполнительницы включал такие произведения, как знаменитые “Rhapsody in Blue”, “The Man I Love”, “I Got Rhythm”, Fazıl Sayın “Jazz Fantasy on Mozart”, Джорджа Гершвина, “Этюд No.1” Николая Капустина, а также “Эскиз” и “Aзербайджанские узоры” азербайджанских композиторов Кара Караева и Севды Мамедли. Исполнение нашей соотечественницы было встречено продолжительными аплодисментами.
Участница V Летнего лагеря диаспорской молодежи Вюсаля Бабаева в рамках проекта “Transported by Culture” была избрана артисткой Лондонского музея транспорта. Концерт тоже состоялся в рамках данного проекта. Недавно наша соотечественница окончила магистратуру Королевского колледжа музыки. В настоящее время она учится в Гилдхоллской школе музыки и театра для получения “Artist Diploma”. Одновременно пианистка выступает с сольными концертными программами в различных престижных залах Лондона.