Kiryat-Yamda Azərbaycanın Müstəqillik Günü qeyd edilib
“Azİz” İsrail-Azərbaycan Beynəlxalq Assosiasiyasının rəhbəri, Kiryat-Yam şəhərinin mer müavini Adam Amilovun təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikasının Diasporla iş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Kiryat-Yam bələdiyyəsinin tərəfdaşlığı ilə baş tutan tədbirə Azərbaycan icmasının üzvləri, şəhər sakinləri və ictimai xadimlər də daxil olmaqla çoxsaylı qonaqlar qatılıb.
Gecənin aparıcısı “Azİz” Assosiasiyasının icraçı direktoru Şaul Siman-Tov olub.
Tədbirdə çıxış edən Kiryat-Yam şəhərinin meri David Even-Tzur iki ölkə arasındakı mövcud dostluq münasibətlərinin əhəmiyyətindən danışıb, Azərbaycandan olan insanların şəhərin ictimai həyatına verdiyi töhfələri yüksək qiymətləndirib.
Adam Amilov göstərilən dəstəyə görə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə minnətdarlığını bildirib, belə görüşlərin milli-mədəni dəyərlərin qorunmasına, insanların bir araya gəlməsinə və icmalararası əlaqələrin möhkəmlənməsinə xidmət etdiyini diqqətə çatdırıb.
“Azİz” İsrail-Azərbaycan Beynəlxalq Assosiasiyasının layihə meneceri Emil Şleymoviç çıxışında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranma tarixindən bəhs edib, onun müsəlman Şərqində ilk demokratik respublika olduğunu xatırladıb.
Şaul Siman-Tov isə müasir Azərbaycanın multikulturalizm və tolerantlıq siyasətinin məhz həmin dövrdə formalaşan ənənələrə söykəndiyini vurğulayıb.
Tədbirin bədii hissəsi Kiryat-Yam şəhərinin “Akvarel” rəqs qrupunun çıxışı ilə başlayıb. Qrup Rəşid Behbudovun ifasında səslənən musiqinin müşayiəti ilə Azərbaycan rəqsini nümayiş etdirib və qonaqların sürəkli alqışları ilə qarşılanıb.
Musiqiçilər Salman Rabayev və Sarit Yosefin ifasında Azərbaycan dilində səsləndirilən ifalar tamaşaçıların zövqünü oxşayıb.

В израильском городе Кирьят-Ям состоялось мероприятие, посвященное Дню независимости Азербайджана.
В церемонии, организованной руководителем Международной ассоциации Израиль-Азербайджан “АзИз”, заместителем мэра города Кирьят-Ям Адамом Амиловым при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой и партнерстве муниципалитета Кирьят-Яма, приняли участие многочисленные гости, в том числе члены азербайджанской общины, жители города и общественные деятели.
Ведущим вечера был исполнительный директор Ассоциации “АзИз” Шауль Симан-Тов.
Выступивший на мероприятии мэр города Кирьят-Ям Давид Эвен-Цур отметил значение дружественных отношений между двумя странами и высоко оценил вклад выходцев из Азербайджана в общественную жизнь города.
Адам Амилов поблагодарил Государственный комитет по работе с диаспорой за оказанную поддержку, довел до внимания, что такие встречи служат сохранению национально-культурных ценностей, консолидации людей и укреплению межобщинных связей.
Менеджер проекта Международной ассоциации Израиль-Азербайджан “АзИз” Эмиль Шлеймович рассказал об истории создания Азербайджанской Демократической Республики и напомнил, что она стала первой демократической республикой на мусульманском Востоке.
Шауль Симан-Тов подчеркнул, что проводимая современным Азербайджаном политика мультикультурализма и толерантности основана на традициях, сформировавшихся именно в тот период.
Художественная часть мероприятия началась выступлением танцевальной группы “Акварель” из города Кирьят-Ям. Группа представила азербайджанский танец под музыку в исполнении Рашида Бейбутова и была встречена продолжительными аплодисментами гостей.
Выступление музыкантов Сальмана Рабаева и Сарит Йосеф на азербайджанском языке пришлось по вкусу зрителям.