Kanadada Azərbaycan Gənclərinin Birinci Forumu keçirilib
2 Fevral – Azərbaycan Gəncləri Günü münasibətilə Kanadanın Toronto şəhərində “Növbəti Nəsil Kanadalılar” (“The Next Generation Canadians”) adlı Kanada Azərbaycan Gənclərinin Birinci Forumu keçirilib. Forum Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Forumda Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyov, Azərbaycan Respublikasının Kanadadakı müvəqqəti işlər vəkili Vüsal Süleymanov, Kanada parlamentinin üzvləri Ali Ehsassi, Roman Baber və Sima Acan, Ontario Əyalət Parlamentinin üzvü Andrea Hazell, Kanadanın Toronto, Kalqari, Alberta, Ottava, Karlton, Qərb, York və Toronto Metropolitan universitetlərində təhsil alan azərbaycanlı tələbələr, həmçinin müxtəlif sahələrdə işləyən, uğur qazanan gənc sahibkarlar iştirak edib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyov forumun Kanadada yaşayan azərbaycanlı gənclərin şəbəkələşməsi, liderlik bacarıqlarının inkişafı və milli kimliyin qorunması baxımından mühüm platforma olduğunu vurğulayıb. Gənclərin yaşadıqları cəmiyyətə inteqrasiyası ilə yanaşı, Azərbaycanla bağlarının daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Kanadada fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evinin rəhbəri Lalin Həsənova gənclərin Azərbaycan Evinin imkanlarından səmərəli istifadə etməsinin, milli kimlik və mədəni dəyərlərə daim önəm verməsinin, məskunlaşdıqları ölkədə Vətənimizi layiqincə təmsil etməsinin vacibliyindən danışıb.
Forumda Ontario vilayətinin Turizm, Mədəniyyət və Oyun Biznesi üzrə naziri və Ontario Əyalət Parlamentinin üzvü Stan Çonun “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinə göndərdiyi rəsmi təbrik məktubu səsləndirilib. Məktubda forumun işinə və gənclərə uğurlar arzulanıb.
Digər çıxışçılar gənclərin inkişafına yönələn və onlar üçün faydalı ola biləcək imkanları müzakirə edərək, gənc soydaşlarımızın şəbəkələşməsinə xidmət edən bu addımları yüksək qiymətləndiriblər.
Forumun işi sessiya və panellərlə davam edib.
Təlimçi Pərvin Abdullayeva “Gələcəyin Qurucuları: Gənclər necə innovativ ola bilər, sahibkarlar kimi ünsiyyət qura və idarə edə bilər?” adlı sessiyada gənclərə innovativ düşüncə və liderlik bacarıqlarının inkişafı ilə bağlı tövsiyələr verib. Təlimçi Stiv Elliot isə “Sürətli düşün, təsirli danış: Gələcək liderlər üçün ünsiyyət” mövzusunda ictimai natiqlik təlimi ilə iştirakçıların effektiv ünsiyyət və təqdimat bacarıqlarını gücləndirməsi üçün maraqlı məsləhətlər səsləndirib.
Forumda, həmçinin “Böyük ideyalar, real hekayələr: uğurlu sahibkarların düşüncələri”, “Öyrənmək, qazanmaq və böyümək: dərslər və karyera arasında”, “Təcrübə səsləri: dərsliklərdə tapmayacağınız dəsrlər” adlı panellərdə gənclərlə yanaşı, Kanadanın müxtəlif universitetlərində akademik təcrübəsi olan azərbaycanlı professorlar da çıxış edib, öz maraqlı və faydalı təcrübələrini bölüşüblər.
Qeyd edək ki, bu kimi forumların ənənəvi təşkil olunmasının əsas məqsədi xaricdə yaşayan azərbaycanlı gənclərin yaşadıqları cəmiyyətə inteqrasiyasını gücləndirmək, əlaqələrini genişləndirmək və həmvətənlərimiz arasında dayanıqlı icma birliyinin formalaşmasına töhfə verməkdir.

В Канаде состоялся Первый форум азербайджанской молодежи
В канадском городе Торонто по случаю 2 Февраля – Дня азербайджанской молодежи состоялся Первый форум азербайджанской молодежи Канады под названием “Канадцы следующего поколения” (“The Next Generation Canadians”). Мероприятие было организовано Азербайджанским центром искусства и культуры “Ветен” при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
В форуме приняли участие заместитель председателя Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Вагиф Сеидбеков, временный поверенный в делах Азербайджанской Республики в Канаде Вюсал Сулейманов, члены парламента Канады Али Эхсасси, Роман Бабер и Сима Аджан, член парламента провинции Онтарио Андреа Хазелл, азербайджанские студенты, обучающиеся в канадских университетах Торонто, Калгари, Альберты, Оттавы, Карлтона, Западного, Йорка и Торонто Метрополитен, а также молодые предприниматели, добившиеся успеха в различных областях.
Заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Вагиф Сеидбеков подчеркнул, что форум является важной платформой с точки зрения сетевого взаимодействия проживающей в Канаде азербайджанской молодежи, развития ее лидерских навыков и сохранения национальной идентичности, выразил уверенность в том, что он, наряду с интеграцией молодежи в общество страны проживания, внесет вклад в дальнейшее укрепление связей с Азербайджаном.
Руководитель действующего в Канаде Дома Азербайджана Лалин Гасанова говорила о важности эффективного использования молодежью возможностей Дома Азербайджана, постоянного внимания, уделяемого национальной идентичности и культурным ценностям, достойного представления нашей Родины в стране проживания.
На мероприятии было зачитано официальное поздравительное послание министра туризма, культуры и игорного бизнеса провинции Онтарио и члена парламента провинции Онтарио Стана Чо Азербайджанскому центру искусства и культуры “Ветен”. В письме выражено пожелание успехов работе форума и молодежи.
Другие выступавшие, обсуждая полезные для молодежи возможности, направленные на ее развитие, высоко оценили эти шаги, служащие сетевому взаимодействию наших молодых соотечественников.
Работа форума продолжилась сессиями и панелями.
На сессии под названием “Строители будущего: как молодые люди могут стать инновационными, общаться и управлять как предприниматели?” педагог Парвин Абдуллаева дала молодежи рекомендации, связанные с развитием инновационного мышления и лидерских навыков. А педагог Стив Эллиот, проводя тренинг по ораторскому искусству на тему “Думай быстро, говори эффективно: общение для будущих лидеров”, дал участникам интересные советы по расширению навыков эффективного общения и презентации.
На панельных заседаниях под названиями “Большие идеи, реальные истории: мысли успешных предпринимателей”, “Учиться, зарабатывать и расти: между уроками и карьерой”, “Звуки практики: занятия, которых вы не найдете в учебниках”, наряду с молодежью, выступили также азербайджанские профессора, работающие в различных университетах Канады, которые поделились интересным и полезным опытом.
Отметим, что основная цель традиционной организации подобных форумов заключается в усилении интеграции проживающей за рубежом азербайджанской молодежи в общества стран проживания, расширении ее связей и формировании среди наших соотечественников постоянной сплоченности внутри сообщества.