Kanadada Azərbaycan Gənclərinin Birinci Forumu keçirilib
2 Fevral – Azərbaycan Gəncləri Günü münasibətilə Kanadanın Toronto şəhərində “Növbəti Nəsil Kanadalılar” (“The Next Generation Canadians”) adlı Kanada Azərbaycan Gənclərinin Birinci Forumu keçirilib. Forum Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Forumda Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyov, Azərbaycan Respublikasının Kanadadakı müvəqqəti işlər vəkili Vüsal Süleymanov, Kanada parlamentinin üzvləri Ali Ehsassi, Roman Baber və Sima Acan, Ontario Əyalət Parlamentinin üzvü Andrea Hazell, Kanadanın Toronto, Kalqari, Alberta, Ottava, Karlton, Qərb, York və Toronto Metropolitan universitetlərində təhsil alan azərbaycanlı tələbələr, həmçinin müxtəlif sahələrdə işləyən, uğur qazanan gənc sahibkarlar iştirak edib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyov forumun Kanadada yaşayan azərbaycanlı gənclərin şəbəkələşməsi, liderlik bacarıqlarının inkişafı və milli kimliyin qorunması baxımından mühüm platforma olduğunu vurğulayıb. Gənclərin yaşadıqları cəmiyyətə inteqrasiyası ilə yanaşı, Azərbaycanla bağlarının daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Kanadada fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evinin rəhbəri Lalin Həsənova gənclərin Azərbaycan Evinin imkanlarından səmərəli istifadə etməsinin, milli kimlik və mədəni dəyərlərə daim önəm verməsinin, məskunlaşdıqları ölkədə Vətənimizi layiqincə təmsil etməsinin vacibliyindən danışıb.
Forumda Ontario vilayətinin Turizm, Mədəniyyət və Oyun Biznesi üzrə naziri və Ontario Əyalət Parlamentinin üzvü Stan Çonun “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinə göndərdiyi rəsmi təbrik məktubu səsləndirilib. Məktubda forumun işinə və gənclərə uğurlar arzulanıb.
Digər çıxışçılar gənclərin inkişafına yönələn və onlar üçün faydalı ola biləcək imkanları müzakirə edərək, gənc soydaşlarımızın şəbəkələşməsinə xidmət edən bu addımları yüksək qiymətləndiriblər.
Forumun işi sessiya və panellərlə davam edib.
Təlimçi Pərvin Abdullayeva “Gələcəyin Qurucuları: Gənclər necə innovativ ola bilər, sahibkarlar kimi ünsiyyət qura və idarə edə bilər?” adlı sessiyada gənclərə innovativ düşüncə və liderlik bacarıqlarının inkişafı ilə bağlı tövsiyələr verib. Təlimçi Stiv Elliot isə “Sürətli düşün, təsirli danış: Gələcək liderlər üçün ünsiyyət” mövzusunda ictimai natiqlik təlimi ilə iştirakçıların effektiv ünsiyyət və təqdimat bacarıqlarını gücləndirməsi üçün maraqlı məsləhətlər səsləndirib.
Forumda, həmçinin “Böyük ideyalar, real hekayələr: uğurlu sahibkarların düşüncələri”, “Öyrənmək, qazanmaq və böyümək: dərslər və karyera arasında”, “Təcrübə səsləri: dərsliklərdə tapmayacağınız dəsrlər” adlı panellərdə gənclərlə yanaşı, Kanadanın müxtəlif universitetlərində akademik təcrübəsi olan azərbaycanlı professorlar da çıxış edib, öz maraqlı və faydalı təcrübələrini bölüşüblər.
Qeyd edək ki, bu kimi forumların ənənəvi təşkil olunmasının əsas məqsədi xaricdə yaşayan azərbaycanlı gənclərin yaşadıqları cəmiyyətə inteqrasiyasını gücləndirmək, əlaqələrini genişləndirmək və həmvətənlərimiz arasında dayanıqlı icma birliyinin formalaşmasına töhfə verməkdir.

Canada hosted the First Forum of Azerbaijani Youth
The 1st Forum of Azerbaijani Youth titled “The Next Generation Canadians” was held in Toronto, Canada, on the occasion of the February 2 – the Day of Azerbaijani Youth. The forum was organized by “Vatan” Azerbaijani Art and Culture Centre with the support of the State Committee on Work with Diaspora.
The forum was attended by Vagif Seyidbayov, Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, Vusal Suleymanov, Chargé d'Affaires of the Embassy of the Republic of Azerbaijan to Canada, members of the Parliament of Canada Ali Ehsassi, Roman Baber and Sima Acan, member of the Legislative Assembly of Ontario Andrea Hazell, Azerbaijani students from the universities of Toronto, Calgary, Alberta, Ottawa, Carleton, Western, York and Toronto Metropolitan of Canada, as well as successful young entrepreneurs from various fields.
Vagif Seyidbayov, Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, emphasized that the forum serves as an important platform to network among Azerbaijani youth living in Canada, develop their leadership skills and preserve their national identity. He underscored that it would help young Azerbaijanis integrate into local society while strengthening their ties with Azerbaijan.
Lalin Hasanova, Head of the Azerbaijan house in Canada spoke about the importance of youth making effective use of opportunities offered by the Azerbaijani House. She also highlighted the need to preserve national identity and cultural heritage, as well as to represent Azerbaijan with dignity in their countries of residence.
At the forum, an official congratulatory letter sent by Stan Cho, Ontario’s Minister of Tourism, Culture and Gaming, member of the Legislative Assembly of Ontario, was read aloud. The letter conveyed best wishes to the forum and the participating youth.
Other speakers discussed opportunities aimed at youth development and highly appreciated these initiatives that facilitate networking among our compatriots.
The forum continued with sessions and panels.
During a training session titled “Future-Makers: How Youth can Innovate, Lead and Communicate like Entrepreneurs”, trainer Parvin Abdullayeva shared her recommendations on fostering innovative thinking and leadership skills. Trainer Steve Elliot also delivered a workshop titled “Think Fast, Speak with Impact: Communication for Future Leaders” offering practical guidance on enhancing communication and presentation skills.
At the forum, in addition to the youth, Azerbaijani professors with academic experience at various universities in Canada, also gave a speech at the panels titled “Big Ideas, Real Stories: Insight from Successful Entrepreneurs”, “Learning, Earning and Growing: Between Classes and Careers”, and “Voices of Experience: Lessons You Won’t Find in Textbooks”, sharing their interesting and valuable experiences.
It should be noted that the main aim of organizing such forums on a regular basis is to strengthen the integration of Azerbaijani youth living abroad into the societies where they live, expand their networks, and contribute to the formation of a sustainable community among our compatriots.