İğdır liseylərində Xocalı soyqırımı mövzusunda müsabiqə keçirilib
İğdır liseylərində Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunmuş hekayə, şeir, bədii kompozisiya və rəsm müsabiqəsi keçirilib.
Müsabiqə Türkiyə-Azərbaycan Dostluq Dərnəkləri Federasiyasının, İğdır Azərbaycan Evi Dərnəyinin, Türkiyə-Azərbaycan Dərnəyinin İğdır şöbəsinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub. Hər il ənənəvi olaraq keçirilən müsabiqədə Heydər Əliyev Fənn Liseyi ilə yanaşı, digər liseylərin şagirdləri də iştirak ediblər.
İğdırdakı Heydər Əliyev Fənn Liseyində keçirilən tədbirdə əvvəlcə şəhidlərin xatirəsi yad edilib. Azərbaycan və Türkiyənin Dövlət himnləri səsləndirildikdən sonra Xocalı soyqırımı ilə bağlı film nümayiş olunub.
Türkiyə-Azərbaycan Dostluq Dərnəkləri Federasiyasının sədr müavini və İğdır Azərbaycan Evi Dərnəyinin rəhbəri Serdar Ünsal müsabiqə barədə danışarkən ənənəvi tədbirin türkiyəli məktəblilərdə milli, vətənpərvərlik ruhunun yüksəlməsinə və onların tarixi biliklərinin artmasına böyük təsir göstərdiyini bildirib. O, çıxışında "Xocalı deyəndə yadıma soyuq bir fevral gecəsi gəlir. Xocalı deyəndə ağlıma günahsız, silahsız insanların soyqırımı gəlir. Ermənilər günahsız insanları qətlə yetiriblər. Bu hadisə dünya tarixində soyqırım kimi qalacaq. Xocalıya ədalət tələb edirik!”- deyə qeyd edib.
İğdırdakı Heydər Əliyev Fənn Liseyinin direktoru Yavuz Bağcı bildirib ki, ermənilər Xocalıda soyqırımı törədib, günahsız insanları öldürüb, işgəncə veriblər. Türk milləti olaraq bu faciənin heç vaxt unudulmayacağını vurğulayan direktor Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı heç bir uşağa, mülki şəxsə zərər vermədiyini diqqətə çatdırıb.
Çıxışlarda Xocalının azad edilməsi zamanı Azərbaycan ordusunun qəhrəmanlığı, Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın Xocalıya səfərləri, sakinlərlə görüşlərinə diqqət çəkilib. Xocalıda insanların rahat həyat və fəaliyyəti üçün hərtərəfli şərait yaradıldığı, doğma yurdlarına qayıdan soydaşlarımızın təhlükəsiz yaşaması, onların məşğulluğunun təmin edilməsi, rifah halının yaxşılaşdırılması, ətraf mühitin mühafizəsi və bərpası istiqamətində mühüm işlər görüldüyü qeyd olunub.
Sonra münsiflər heyəti müsabiqənin müxtəlif nominasiyalar üzrə qaliblərini elan edib. Qaliblər arasında Sedanur Manaz (şeir), Zeynep Kübra Ada (bədii kompozisiya), Sıla Angay (hekayə) və Selin Ünlü (rəsm) birinci yerlərə layiq görülüblər. Qaliblərə, həmçinin digər şagirdlərə hədiyyələr təqdim edilib.
Sonda məktəblilərin iştirakı ilə Xocalı şəhidlərinin xatirəsinə həsr edilmiş ədəbi-bədii kompozisiya nümayiş olunub.
Qeyd edək ki, müsabiqənin keçirilməsində məqsəd məktəblərdə Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasətinin nəticələrini, eləcə də təcavüzkar dövlətin Türkiyəyə qarşı əsasız iddialara aid həqiqətləri şagirdlərə çatdırmaqdır. İştirakçılar keçirilən şeir, bədii kompozisiya, hekayə və rəsm müsabiqələrində öz yaradıcılıqları ilə Xocalı soyqırımının unudulmadığını bir daha göstəriblər.

В игдырских лицеях проведен конкурс на тему Ходжалинского геноцида
В игдырских лицеях проведен конкурс рассказов, стихов, художественных композиций и рисунков, посвященный 33-й годовщине Ходжалинского геноцида.
Конкурс был организован Федерацией азербайджанских обществ Турции совместно с Обществом "Дом Азербайджана в Игдыре” и Игдырским отделением Общества Турция-Азербайджан. В ежегодно проводимом традиционном конкурсе, наряду с Лицеем имени Гейдара Алиева, приняли участие также учащиеся других лицеев.
На мероприятии, проведенном в Лицее имени Гейдара Алиева в Игдыре, сначала была почтена память шехидов. После того, как прозвучали государственные гимны Азербайджана и Турции, был показан фильм о Ходжалинском геноциде.
Заместитель председателя Федерации азербайджанских обществ Турции и руководитель Общества "Дом Азербайджана в Игдыре” Сердар Унсал, говоря о конкурсе, отметил, что традиционное мероприятие оказывает большое влияние на повышение национального, патриотического духа у турецких школьников и расширение их исторических знаний. "Когда я говорю о Ходжалы, вспоминаю холодную февральскую ночь. Когда я говорю о Ходжалы, на ум приходит геноцид невинных, безоружных людей. Армяне совершили убийство невинных людей. Это событие останется в мировой истории как геноцид. Требуем справедливости для Ходжалы!” - подчеркнул он.
Директор Лицея имени Гейдара Алиева в Игдыре Явуз Багджи довел до внимания, что армяне совершили в Ходжалы геноцид, убили невинных людей, подвергли их пыткам. Отметив, что турецкий народ никогда не забудет этой трагедии, директор констатировал, что во время 44-дневной Отечественной войны Азербайджан не причинил вреда ни одному ребенку, гражданскому лицу.
В выступлениях говорилось о героизме Азербайджанской армии при освобождении Ходжалы, поездках Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой в Ходжалы, их встречах с жителями. Было подчеркнуто, что в Ходжалы создаются всесторонние условия для нормальной жизни и работы людей, проводится важная работа, направленная на безопасное проживание наших соотечественников, вернувшихся к родным очагам, обеспечение их занятости, улучшение благосостояния, охрану и восстановление окружающей среды.
Затем жюри объявило победителей конкурса в различных номинациях. Первого места среди победителей были удостоены Седанур Маназ (стихотворение), Зейнеп Кюбра Ада (художественная композиция), Сыла Ангай (рассказ) и Селин Унлю (рисунок). Победителям, а также другим учащимся были вручены подарки.
В заключение с участием школьников была показана литературно-художественная композиция, посвященная памяти жертв Ходжалы.
Отметим, что цель проведения конкурса заключается в доведении до учащихся в школах последствий захватнической политики Армении против Азербайджана, а также реалий, связанных с необоснованными притязаниями агрессивного государства против Турции. Участники своим творчеством на конкурсе стихов, художественных композиций, рассказов и рисунков еще раз показали, что не забыли Ходжалинский геноцид.