İğdırda 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş konfrans keçirilib
21 yanvar, 2025Türkiyənin İğdır şəhərində 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümünə həsr olunmuş “Unutmadıq, unutmayacağıq” adlı konfrans keçirilib.
İğdır Kültür Mərkəzində İğdır Azərbaycan Evinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov iştirak edib.
Konfrans Azərbaycan və Türkiyənin Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi və bütün türk dünyasının şəhidlərinin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsilə başlayıb.
İğdır Azərbaycan Evinin rəhbəri Ziya Zakir Acar, Azərbaycanın Qarsdakı Baş Konsulu Zamin Əliyev, Türkiyənin millət vəkilləri Cantürk Alagöz, Şamil Ayrım, professor Oğuzxan Aydın və başqaları çıxış edərək faciənin tarixinə nəzər salıb, türk dünyasının qüdrətindən danışıb, Azərbaycan-Türkiyə dostluğunun əbədiliyinə diqqət çəkiblər.
Komitə sədri Fuad Muradov 20 Yanvar faciəsinin baş verdiyi tarixi şəraiti xatırladıb, hər zaman Azərbaycanın yanında olan Türkiyə xalqına təşəkkür edib. Azərbaycan Prezidentinin xaricdə yaşayan soydaşlarımızla iş sahəsində tövsiyələrini diqqətə çatdırıb, Türkiyədə yaşayan azərbaycanlılara göstərilən diqqətə görə minnətdarlıq edib.
İğdır valisi Ercan Turan öz çıxışında qeyd edib ki, heç bir tarix həqiqət, o cümlədən Qarabağda törədilən faciələr unudulmayacaq, unutdurulmayacaq.
Konfransda müasir Azərbaycan tarixinin müxtəlif mərhələlərinə nəzər salınıb, Ulu Öndər Heydər Əliyevin 20 Yanvar hadisələri ilə bağlı tarixi çıxışı xatırlanıb, müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ərazi bütövlüyümüzün bərpa olunmasından duyulan qürur hissi dilə gətirilib. Dövlət başçısının fikirlərinin, 20 Yanvar hadisələrinin, eləcə də xaricdəki Azərbaycan icmalarının keçirdikləri aksiyaların əks olunduğu videomateriallar maraqla izlənilib, alqışlarla qarşılanıb.
Yüzlərlə insanın qatıldığı, böyük coşqunun yaşandığı konfransın iştirakçıları 20 Yanvarın əslində faciə deyil, qəhrəmanlıq dastanı, tarixi olduğunu bildirib, Qanlı Yanvar şəhidlərinin əziz xatirəsinin bütün Türk dünyasının qəlbində daim yaşayacağını vurğulayıblar.

В Игдыре состоялась конференция, посвященная трагедии 20 Января
В турецком городе Игдыр состоялась конференция под названием “Не забыли, не забудем”, посвященная 35-й годовщине трагедии 20 Января.
В мероприятии, организованном Домом Азербайджана в Игдыре в Игдырском культурном центре, принял участие председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов.
Конференция началась с исполнения государственных гимнов Азербайджана и Турции и почтения минутой молчания светлой памяти шехидов всего тюркского мира.
Руководитель Дома Азербайджана в Игдыре Зия Закир Аджар, генеральный консул Азербайджана в Карсе Замин Алиев, турецкие депутаты Джантюрк Алагез, Шамиль Айрым, профессор Огузхан Айдын и другие говорили об истории трагедии, гордости тюркского мира, отметили вечность азербайджано-турецкой дружбы. Председатель ГКРД Фуад Мурадов напомнил об исторических условиях, когда произошла трагедия 20 Января, и поблагодарил турецкий народ, который всегда находился рядом с Азербайджаном. Председатель комитета довел до внимания рекомендации Президента Азербайджана в области работы с проживающими за рубежом азербайджанцами, выразил признательность за внимание к проживающим в Турции азербайджанцам.
Губернатор Игдыра Эрджан Туран подчеркнул, что турецкий и азербайджанский народы не забудут и не позволят забыть никаких исторических реалий, в том числе учиненных в Карабахе трагедий.
На конференции были рассмотрены различные этапы современной истории Азербайджана, говорилось об историческом выступлении великого лидера Гейдара Алиева в связи с событиями 20 Января, выражено чувство гордости, связанное с восстановлением нашей территориальной целостности под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева. Участники конференции с интересом посмотрели и встретили аплодисментами видеоматериалы, отражающие высказывания главы государства, события 20 Января, а также акции, проведенные азербайджанскими общинами за рубежом.
Участники конференции, к которой присоединились сотни людей, испытывающих огромный душевный подъем, констатировали, что 20 Января по сути является не трагедией, а историей героического эпоса, подчеркнули, что светлая память шехидов Кровавого января всегда будет жить в сердцах всего тюркского мира.