Helsinkidə Dünya Türk Dili Ailəsi Günü qeyd olunub
UNESCO tərəfindən 15 dekabr tarixinin Dünya Türk Dili Ailəsi Günü elan olunması münasibətilə Finlandiyanın paytaxtı Helsinkidə tədbir keçirilib. Tədbir türk dillərinin tarixi köklərinin, ümumbəşəri dəyərinin və mədəni zənginliyinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasına həsr olunub.
Türkiyənin Finlandiyadakı səfiri Deniz Çakar, Qazaxıstanın Finlandiyadakı səfiri Azamat Abdraimov, Özbəkistanın Finlandiyada akkreditə olunan səfiri Timur Raxmanov, Finlandiya Parlamentinin üzvləri Ville Skinnari və Kimmo Kiljunen, Helsinki Azərbaycan Evinin rəhbəri Ülviyyə Cabbarova, Finlandiya İslam Cəmiyyətinin sədri Gölten Bedretdin, Helsinki Universitetinin Dillər Departamentinin baş müəllimi Yekaterina Qruzdeva, Helsinki Universitetinin Dillər Departamentinin müəllimi Hasan Mesut Meral tədbirdə çıxış ediblər.
Çıxışlarda mədəni müxtəlifliyin və beynəlxalq dialoqun əhəmiyyəti vurğulanıb. Türk dillərinin qorunmasının və gələcək nəsillərə ötürülməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb. Bunun həm mədəni irsin yaşadılması, həm də xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşma, həmrəylik və əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi baxımından strateji əhəmiyyət daşıdığı qeyd olunub.
Helsinki Azərbaycan Evinin rəhbəri Ülviyyə Cabbarova UNESCO-nun dekabrın 15-ni Dünya Türk Dili Ailəsi Günü elan etməsini türk xalqlarına göstərilən xüsusi diqqətin nəticəsi adlandırıb. Bu təşəbbüsün türk dillərinin yaşadılması və inkişafı yönündəki işləri daha da sürətləndirəcəyinə inamını ifadə edib.
Tədbirin bədii hissəsi rəngarəng musiqi nömrələri ilə yaddaqalan olub. Helsinki Opera və Balet Teatrının azərbaycanlı pianoçusu Leyli Hüseynovanın böyük ustalıqla səsləndirdiyi türkdilli xalqların musiqi inciləri tədbirə xüsusi ovqat bəxş edib. Skandinaviya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Finlandiya üzrə koordinatoru Mona Savojifarın səsləndirdiyi “Sarı Gəlin” mahnısı zalda böyük coşqu ilə qarşılanıb. Guljauxar Alimxanova, Alisultan Adilxanov və Aylin Adilxanova öz maraqlı ifaları ilə iştirakçılara Qazaxıstanın zəngin musiqi irsini nümayiş etdiriblər. Finlandiyada fəaliyyət göstərən “Tatar Band” musiqi qrupu tatar xalq mahnıları ilə proqramın milli koloritini daha da zənginləşdirib.

An event marking December 15 – the World Turkic Language Family Day, declared by UNESCO, was held in Helsinki. The event was dedicated to globally promote the historical, scientific, and cultural heritage of Turkic languages.
The event featured speeches by Ambassador of Türkiye to Finland Deniz Chakar, Ambassador of Kazakhstan to Finland Azamat Abdraimov, Ambassador of Uzbekistan accredited to Finland Timur Rakhmanov, members of the Finnish Parliament Ville Skinnari and Kimmo Kiljunen, Head of Helsinki Azerbaijan House Ulviyya Jabbarova, Chairman of the Islamic Society of Finland Golten Badraddin, Head teacher at the Department of Language, Helsinki University Ekaterina Gruzdeva, teacher at the Department of Language, Helsinki University Hasan Mesut Meral.
The importance of cultural diversity and international dialogue, as well as the preservation of Turkic languages and their transmission to future generations, was highlighted in the speeches. It was explained that this holds strategic importance both for preserving cultural heritage and for strengthening mutual understanding, solidarity, and cooperation among peoples.
Ulviyya Jabbarova, Head of Helsinki Azerbaijan House, described UNESCO’s declaration of December 15 as World Turkic Language Family Day as a result of the special attention given to Turkic peoples. She expressed her confidence that this initiative would further accelerate efforts aimed at preserving and developing the Turkic languages.
An artistic part of the event was unforgettable with its colourful musical performances. The music of Turkic-speaking peoples, masterfully performed by Azerbaijani pianist Leyli Huseynova from the Helsinki Opera and Ballet Theatre, created a special atmosphere. The song “Sari Galin”, performed by Mona Savojifar, the Finland coordinator for the Scandinavia Azerbaijanis Coordination Council, was met with great enthusiasm in the hall. Gulzhaukhar Alimkhanova, Alisultan Adilkhanov, and Aylin Adilkhanova showcased Kazakhstan’s rich musical heritage through their engaging performances. The Finland-based music group “Tatar Band” further enriched the cultural flavour of the program with Tatar folk songs.