Helsinkidə Dünya Türk Dili Ailəsi Günü qeyd olunub
UNESCO tərəfindən 15 dekabr tarixinin Dünya Türk Dili Ailəsi Günü elan olunması münasibətilə Finlandiyanın paytaxtı Helsinkidə tədbir keçirilib. Tədbir türk dillərinin tarixi köklərinin, ümumbəşəri dəyərinin və mədəni zənginliyinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasına həsr olunub.
Türkiyənin Finlandiyadakı səfiri Deniz Çakar, Qazaxıstanın Finlandiyadakı səfiri Azamat Abdraimov, Özbəkistanın Finlandiyada akkreditə olunan səfiri Timur Raxmanov, Finlandiya Parlamentinin üzvləri Ville Skinnari və Kimmo Kiljunen, Helsinki Azərbaycan Evinin rəhbəri Ülviyyə Cabbarova, Finlandiya İslam Cəmiyyətinin sədri Gölten Bedretdin, Helsinki Universitetinin Dillər Departamentinin baş müəllimi Yekaterina Qruzdeva, Helsinki Universitetinin Dillər Departamentinin müəllimi Hasan Mesut Meral tədbirdə çıxış ediblər.
Çıxışlarda mədəni müxtəlifliyin və beynəlxalq dialoqun əhəmiyyəti vurğulanıb. Türk dillərinin qorunmasının və gələcək nəsillərə ötürülməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb. Bunun həm mədəni irsin yaşadılması, həm də xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşma, həmrəylik və əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi baxımından strateji əhəmiyyət daşıdığı qeyd olunub.
Helsinki Azərbaycan Evinin rəhbəri Ülviyyə Cabbarova UNESCO-nun dekabrın 15-ni Dünya Türk Dili Ailəsi Günü elan etməsini türk xalqlarına göstərilən xüsusi diqqətin nəticəsi adlandırıb. Bu təşəbbüsün türk dillərinin yaşadılması və inkişafı yönündəki işləri daha da sürətləndirəcəyinə inamını ifadə edib.
Tədbirin bədii hissəsi rəngarəng musiqi nömrələri ilə yaddaqalan olub. Helsinki Opera və Balet Teatrının azərbaycanlı pianoçusu Leyli Hüseynovanın böyük ustalıqla səsləndirdiyi türkdilli xalqların musiqi inciləri tədbirə xüsusi ovqat bəxş edib. Skandinaviya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Finlandiya üzrə koordinatoru Mona Savojifarın səsləndirdiyi “Sarı Gəlin” mahnısı zalda böyük coşqu ilə qarşılanıb. Guljauxar Alimxanova, Alisultan Adilxanov və Aylin Adilxanova öz maraqlı ifaları ilə iştirakçılara Qazaxıstanın zəngin musiqi irsini nümayiş etdiriblər. Finlandiyada fəaliyyət göstərən “Tatar Band” musiqi qrupu tatar xalq mahnıları ilə proqramın milli koloritini daha da zənginləşdirib.

В Хельсинки отмечен Всемирный день тюркской языковой семьи
В связи с объявлением ЮНЕСКО 15 декабря Всемирным днем тюркской языковой семьи в столице Финляндии Хельсинки состоялось мероприятие. Оно было посвящено популяризации на международном уровне исторических корней, общечеловеческих ценностей и культурного богатства тюркских языков.
На мероприятии выступили посол Турции в Финляндии Дениз Чакар, посол Казахстана в Финляндии Азамат Абраимов, аккредитованный в Финляндии посол Узбекистана Тимур Рахманов, члены парламента Финляндии Вилле Скиннари и Киммо Кильюнен, руководитель Дома Азербайджана в Хельсинки Ульвийя Джаббарова, председатель Исламского общества Финляндии Гелтен Бедретдин, старший преподаватель Департамента языков Хельсинкского университета Екатерина Груздева, преподаватель Департамента языков Хельсинкского университета Хасан Месут Мерал.
В выступлениях было подчеркнуто значение культурного разнообразия и международного диалога. Доведена до внимания важность сохранения тюркских языков и передачи их грядущим поколениям. Отмечено, что это представляет стратегическое значение как с точки зрения сохранения культурного наследия, так и укрепления взаимопонимания, солидарности и сотрудничества между народами.
Руководитель Дома Азербайджана в Хельсинки Ульвийя Джаббарова назвала объявление ЮНЕСКО 15 декабря Всемирным днем тюркской языковой семьи результатом особого внимания, проявляемого к тюркским народам. Она выразила уверенность в том, что данная инициатива еще более ускорит работу в области сохранения и развития тюркских языков.
Художественная часть мероприятия запомнилась разнообразными музыкальными номерами. Музыкальные жемчужины тюркоязычных народов, мастерски исполненные азербайджанской пианисткой Хельсинкского театра оперы и балета Лейли Гусейновой, придали встрече особое настроение. Песня “Сары гялин”, озвученная координатором Координационного совета скандинавских азербайджанцев по Финляндии Моной Савожифар, была встречена в зале с большим воодушевлением. Гулжаухар Алимханова, Алисултан Адилханов и Айлин Адилханова интересным исполнением продемонстрировали участникам богатое музыкальное наследие Казахстана. Музыкальная группа “Tatar Band”, осуществляющая деятельность в Финляндии, татарскими народными песнями еще более обогатила национальный колорит программы.