Gürcüstanda 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş anım günü tədbirləri keçirilib
Gürcüstanın müxtəlif şəhərlərində 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümü ilə əlaqədar anım tədbirləri keçirilib.
Dmanisi Tədris Mərkəzində "20 Yanvar – Zəfərə aparan yol” mövzusunda tədbir təşkil olunub. Öncə iştirakçılar Dmanisi rayonunun Oruzman kəndində yerləşən 9 Aprel və 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsinə ucaldılmış abidəni ziyarət ediblər. Tədbir şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb. Mərkəzin rəhbəri Kamran Xıdırov 1990-cı ilin yanvarında sovet imperiyasının qoşun birləşmələrinin Azərbaycan xalqına, dinc əhaliyə  qarşı törətdiyi cinayətlərdən danışıb. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ölkə rəhbərliyinə qayıdışından sonra 1994-cü ildə 20 Yanvar hadisələrinə siyasi-hüquqi qiymət verildiyini qeyd edib. Digər çıxışçılar öz növbələrində Vətənin müdafiəsinə qalxmış, haqsızlıq və ədalətsizliyə qarşı öz haqq səsini ucaltmış dinc əhalinin 1990-cı ilin Qanlı Yanvar hadisələri zamanı sovet qoşunları tərəfindən amansızcasına qətlə yetirilməsinin təkcə Azərbaycan xalqına qarşı deyil, ümumbəşəri dəyərlər, humanizm əleyhinə törədilən cinayət olduğunu bildiriblər.
Marneulidə fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Evi”nin təşəbbüsü, təşkilatçılığı, Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun (ADDF) dəstəyi ilə xalqımızın 20 yanvar və Gürcüstanın 9 aprel faciələrinə həsr olunmuş “Milli Dirəniş və Azadlığa Gedən Yol” adlı foto-sərgi və tədbir keçirilib. Tədbirdə Azərbaycanın və Türkiyənin Gürcüstandakı səfirliklərinin nümayəndələri, Bütün Gürcüstan Müsəlmanları İdarəsinin Şeyxi Hacı Faiq Nəbiyev, TİKA-nın Gürcüstan nümayəndəliyinin baş direktoru Zeynəb Bayraq, Türkiyənin “MAARİF” Məktəblərinin Gürcüstan nümayəndəliyinin baş direktoru Faruk Tekşen, Marneuli Bələdiyyəsinin üzvləri və əməkdaşları, ictimaiyyət nümayəndələri, din xadimləri, ziyalılar, gənclər iştirak edib. Əvvəlcə 20 yanvar və 9 aprel faciələrində, eləcə də Gürcüstanın və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda şəhid olanların əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub. “Azərbaycan Evi”nin direktoru Məhəbbət İmanov 20 yanvar və 9 aprel hadisələri haqqında məlumat verib. Daha sonra Azərbaycanın Gürcüstandakı Səfirliyinin hərbi attaşelik aparatının rəhbəri Kamil Əfəndiyev və Gürcüstan Müsəlmanları İdarəsinin şeyxi Hacı Faiq Nəbiyev çıxış edərək 20 yanvar və 9 aprel faciələrinin Azərbaycan və gürcü xalqlarının qəhrəmanlıq, azadlıq salnaməsi, şərəfli tarixi olduğunu bildiriblər. Tədbirin sonunda Faxralı kənd orta məktəbinin şagirdləri hər iki faciəyə həsr olunmuş şerlər səsləndirib.
Marneulidə daha bir tədbir “Gürcüstan Azərbaycanlılarının İnteqrasiya Mərkəzi”ndə keçirilib. Faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra tədbiri giriş sözü ilə GAİM-in icraçı direktoru Murad Muradov açaraq bildirib ki, 20 Yanvar hadisələrinin təfərrüatlarını hər bir azərbaycanlı bilməlidir və unutmamalıdır. Tədbirin sonunda iştirakçılara “20 Yanvar. Danışan talelər”  adlı sənədli film nümayiş olunub.
Rustavi Təhsil və Mədəniyyət Mərkəzində 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri də şəhidlərin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb. Tədbiri giriş sözü ilə açan Mərkəzin rəhbəri Raida Dərziyeva bu qanlı soyqırım barədə məlumat verib. Sonra  şair-rublisist Rafiq Hümmət, Qardabani şəhər 3 saylı məktəbin müəllimi Sevda Şahverdiyeva və digərləri baş verən hadisələrin Azərbaycan xalqının müstəqillik uğrunda mübarizə əzmini qıra bilmədiyini, xalqımızın yenilməzliyini bütün dünyaya nümayiş etdirdiyini söyləyiblər. Tədbirdə sonunda Mərkəzin şagirdlərinin hazırladığı ədəbi-bədii kompozisiya və 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş sənədli videofilm göstərilib.
Tbilisidəki “Alyans” Gənclər Mərkəzində təşkil edilən tədbirin iştirakçıları 20 Yanvar faciəsinə aid fotosərgiyə baxıb. Mərkəzin icraçı direktoru Rəna Hüseynova bu tarixin Azərbaycanı müstəqilliyə aparan yolda dönüş nöqtələrindən biri olduğunu, xalqımızın qəhrəmanlığı və Ulu Öndər Heydər Əliyevin qətiyyəti sayəsində SSRİ rəhbərliyinin öz məkrli məqsədlərinə çata bilmədiklərini söyləyib. Daha sonra Gürcüstan Azərbaycanlı Ağsaqqallar Şurasının sədri İsak Novruzov, iqtisadçı alim Aygül İsayeva, Tengiz Məmmədov, tələbə Nərgiz Bağırova çıxış edərək faciə ilə bağlı öz fikirlərini bölüşblər.
Bolnisidə fəaliyyət göstərən "Qafqaz Hüquq və İnteqrasiya Mərkəzi"nin təşkilatçılığı və təşəbbüsü ilə 20 yanvar hadisələrinin 35-ci ildönümü ilə bağlı keçirilən anım tədbirində əslən Bolnisi rayonun Faxralı kəndindən olan şəhid İlqar Əhmədovun məzarı ziyarət edilib. 20 yanvar və 9 aprel hadisələrinin şəhidlərinin xatirəsinə bir dəqiqəlik sükutdan sonra Mərkəzin icraçı direktoru Rezo Həsənov iştirakçılara 20 Yanvar haqqında məlumat verib.
Laqodexi rayonundakı “Qabal İnkişaf Mərkəzi”ndə anım tədbirini giriş sözü ilə açan Mərkəzin rəhbəri Yavər Məmmədov bildirib ki, Azərbaycan xalqının milli yaddaşına “Qara Yanvar”, “Qanlı Yanvar” faciəsi kimi həkk olunan o gecədən keçən 35 il ərzində xalqımız özünün müstəqil dövlətini quraraq böyük inkişaf yolu keçib və dünya ölkələri sırasında özünəməxsus şərəfli yer tutub. 20 Yanvar hadisələrinə düzgün və obyektiv hüquqi-siyasi qiymət verilməsinin məhz Ulu Öndər Heydər Əliyevin böyük xidməti olduğunu vurğulayıblar.
Saqareco Rayonunun Qaraçöp (Yor - Muğanlı) mahalında fəaliyyət göstərən “Parlaq Gələcək Tədris Mərkəzi”ndə keçirilən anım tədbiri iştirakçıları əvvəlcə 20 yanvar və 9 aprel şəhidlərinin xatirəsinə ucaldılmış abidənin önünə qərənfillər düzüb, Saqareco  rayon bələdiyyəsinin sədri Lekso Gilaşivili və Saqareco şəhər meri Avtandil Qulikaşivili əklillər qoyublar. Mərkəzin müəllimləri İsmixan Məmmədov və Durna Mərdanova, Yor - Muğanlı məktəbinin direktoru Rizvan Usubov, Azərbaycanın Gürcüstandakı səfirliyinin müşaviri Samir Əbdurəhimov, el ağsaqqalı Tapdıq Mirzəliyev, Keşəli məscidinin imamı Əfqan Yolçuyev tarixi günün önəmindən, nəticələrindən bəhs ediblər.
Qardabani Təhsil və İnteqrasiya Mərkəzində də 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib. Mərkəzin təsisçisi Raul Əliyev çıxış edərək amansız qətliam nəticəsində dünyasını dəyişən oğul və qızlarımızın xatirəsinin daim xalqımız və dövlətimiz tərəfindən əziz tutulduğu bildirib. Digər çıxışçılar öz növbələrində faciə ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər. Ulu Öndər Heydər Əliyev kimi təcrübəli liderin, görkəmli siyasət və dövlət xadiminin Azərbaycan cəmiyyətini qısa zaman kəsiyində milli qurtuluş ideyası ətrafında birləşdirdiyini diqqətə çatdırıblar.

В Грузии состоялись церемонии почтения памяти, посвященные трагедии 20 Января
В различных городах Грузии состоялись церемонии почтения памяти в связи с 35-й годовщиной трагедии 20 Января.
В Дманисском учебном центре было организовано мероприятие на тему "20 Января – путь, ведущий к Победе”. Сначала участники посетили расположенный в селе Орузман Дманисского района мемориал, возведенный в память о шехидах 9 Aпреля и 20 Января. Церемония началась с почтения минутой молчания светлой памяти наших шехидов. Руководитель центра Кямран Хыдыров говорил о преступлениях, совершенных воинскими формированиями советской империи в январе 1990 года против азербайджанского народа, мирного населения. Он отметил, что после возвращения общенационального лидера Гейдара Алиева к руководству страной событиям 20 Января в 1994 году была дана политико-правовая оценка. Другие выступающие в свою очередь подчеркнули, что во время кровавых январских событий 1990 года советские войска совершили беспощадное убийство мирного населения, вставшего на защиту Родину, поднявшего свой правый голос против несправедливости и притеснения, что это является преступлением, совершенным не только в отношении азербайджанского народа, но и общечеловеческих ценностей, гуманизма.
Функционирующий в Maрнеули “Дом Aзербайджана” инициировал и организовал при поддержке Фонда поддержки азербайджанской диаспоры (ФПАД) фотовыставку и мероприятие под названием “Национальное сопротивление и путь, ведущий к свободе”, посвященные трагедиям 20 Января нашего народа и 9 Апреля – народа Грузии. В церемонии приняли участие представители посольств Азербайджана и Турции в Грузии, шейх Управления мусульман Грузии Гаджи Фаиг Набиев, генеральный директор представительства TİKA в Грузии Зейнеп Байрак, генеральный директор представительства турецких школ “MAARİF” в Грузии Фарук Текшен, члены и сотрудники муниципалитета Марнеули, представители общественности, религиозные деятели, интеллигенция, молодежь. Сначала минутой молчания была почтена память шехидов трагедий 20 Января и 9 Aпреля, а также тех, кто стали шехидами за территориальную целостность и суверенитет Грузии и Азербайджана. Директор “Дома Азербайджана” Мохаббат Иманов рассказал о событиях 20 Января и 9 Апреля. Затем руководитель аппарата военного атташе посольства Азербайджана в Грузии Кямиль Эфендиев, шейх Управления мусульман Грузии Гаджи Фаиг Набиев констатировали, что трагедии 20 Января и 9 Апреля являются летописью героизма и свободы, славной историей азербайджанского и грузинского народов. В заключение мероприятия учащиеся средней школы села Фахралы прочитали стихи, посвященные обеим трагедиям.
Еще одна церемония в Марнеули состоялась в “Центре интеграции азербайджанцев Грузии”. После почтения минутой молчания памяти жертв трагедии исполнительный директор ЦИАГ Мурад Мурадов, открывая мероприятие вступительным словом, довел до внимания, что каждый азербайджанец должен обстоятельно знать и не забывать события 20 Января. В заключение мероприятия участникам был показан документальный фильм “20 Января. Говорящие судьбы”.
Церемония почтения памяти в Центре образования и культуры Рустави, посвященная 35-й годовщине трагедии 20 Января, также началась с почтения минутой молчания светлой памяти шехидов. Открывая мероприятие вступительным словом, руководитель центра Раида Дерзиева рассказала об этой кровавой расправе. Затем поэт-публицист Рафиг Гуммет, учитель школы номер 3 города Гардабани Севда Шахвердиева и другие отметили, что произошедшие события не смогли подавить стремления азербайджанского народа к борьбе за независимость, продемонстрировали всему миру его несокрушимость. В заключение церемонии были показаны литературно-художественная композиция, подготовленная учащимися центра, и документальный видеофильм, посвященный трагедии 20 Января.
Участники мероприятия, организованного в Молодежном центре “Aльянс” в Тбилиси, ознакомились с фотовыставкой, связанной с трагедией 20 Января. Исполнительный директор центра Рена Гусейнова подчеркнула, что эта история является одной из поворотных точек на пути, ведущем Азербайджан к независимости, что благодаря героизму нашего народа и решимости великого лидера Гейдара Алиева руководству СССР не удалось добиться своих коварных целей. Выступившие затем председатель Совета азербайджанских аксакалов Грузии Исак Новрузов, ученый-экономист Айгюль Исаева, Тенгиз Мамедов, студентка Наргиз Багирова поделились мнением о трагедии.
На инициированной и организованной функционирующим в Болниси "Кавказским центром права и интеграции" церемонии почтения памяти, проведенной в связи с 35-й годовщиной событий 20 Января, состоялось посещение могилы шехида Ильгара Ахмедова – уроженца села Фахралы Болнисского района. После почтения минутой молчания памяти шехидов событий 20 Января и 9 Апреля исполнительный директор центра Резо Гасанов проинформировал участников о 20 Января.
Руководитель “Габальского центра развития” в Лагодехском районе Явер Мамедов, открывая вступительным словом состоявшуюся в центре церемонию почтения памяти, довел до внимания, что в течение 35 лет, прошедших с той ночи, оставшейся в национальной памяти азербайджанского народа как трагедия “Черного Января”, “Кровавого Января”, наш народ, построив свое независимое государство, прошел большой путь развития и занял свое, почетное место среди стран мира. Он констатировал, что дача событиям 20 Января правильной и объективной политико-правовой оценки – выдающаяся заслуга великого лидера Гейдара Алиева.
Участники церемонии почтения памяти, состоявшейся в Учебном центре “Светлое будущее”, функционирующем в округе Гарачеп (Йор–Муганлы) Сагареджойского района, сначала возложили гвоздики, а председатель муниципалитета Сагареджойского района Лексо Гилашвили и мэр города Сагареджо Автандил Гуликашвили – венок к мемориалу, возведенному в память о шехидах 20 Января и 9 Апреля. Учителя центра – Исмихан Мамедов и Дурна Mарданова, директор школы Йор-Муганлы Ризван Усубов, советник посольства Азербайджана в Грузии Самир Абдурагимов, аксакал Тапдыг Мирзалиев, имам Кешелинской мечети Афган Йолчуев говорили о значении и результатах исторического дня.
В Центре образования и интеграции Гардабани также состоялась церемония почтения памяти, связанная с 35-й годовщиной трагедии 20 Января. Учредитель центра Рауль Алиев отметил, что наш народ и государство никогда не забывают своих сыновей и дочерей, погибших в результате беспощадной расправы. Другие выступающие в свою очередь поделились мнением о трагедии. Они подчеркнули, что такой опытный лидер, выдающийся политический и государственный деятель, как великий Гейдар Алиев, в короткий срок сплотил азербайджанское общество вокруг идеи национального спасения.