Dövlət Komitəsində bir qrup türkiyəli jurnalist və ictimai xadimlə görüş keçirilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində ölkəmizdə səfərdə olan bir qrup türkiyəli jurnalist və ictimai xadimlə görüş keçirilib.
Görüşdə Türkiyə Qəzetçilər Federasiyasının, Manisa Qəzetçilər və Yayınçılar Dərnəyinin, Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının və Azərbaycan Kültür Evinin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Komitə sədri Fuad Muradov qonaqları Türkiyə Cümhuriyyətinin yaradılmasının və Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinin qeyd olunduğu bir ildə Bakıda salamlamaqdan məmnun olduğunu bildirib, bu səfərin Azərbaycan üçün çox mühüm vaxtda gerçəkləşdiyini söyləyib. Parlaq qələbəmizdən 3 il keçməsinə baxmayaraq, Ermənistanın və havadarlarının Laçın yolu ətrafında süni ajiotaj yaratmaqla bölgəmizdəki vəziyyəti gərginlikdə saxlamağa çalışdıqlarını, Azərbaycan və Türkiyənin bölgədə güclənməsini həzm edə bilməyən bəzi ölkələrin kütləvi informasiya vasitələrində iki qardaş dövlətə qarşı ardıcıl olaraq dezinformasiyalar yayıldığını diqqətə çatdırıb. Erməni lobbisinin və anti-Azərbaycan qüvvələrinin ictimai rəyi çaşdırmasının qarşısının alınması istiqamətində Azərbaycan və Türkiyə diasporlarının birgə hərəkət etməsinin önəmindən, bu istiqamətdə görülən işlərdən bəhs edib.
Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Cahit Bağçı bu həftə Bakının erməni-bolşevik işğalından azad olunmasından 105 il ötdüyünü xatırladaraq, qonaqları bununla bağlı Azərbaycan paytaxtında keçirilən tədbirlərdə iştirak etməyə dəvət edib. O, 1918-ci və 2020-ci illərdə olduğu kimi, Türkiyənin Azərbaycana siyasi-mənəvi dəstəyinin bundan sonra da davam edəcəyini vurğulayıb. İki ölkənin liderləri arasındakı səmimi dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin ikitərəfli münasibətlərə təsirindən bəhs edən diplomat Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin “əgər yanımızda Türkiyə varsa, başqa dəstəyə ehtiyacımız yoxdur” fikrini xatırladıb.
Daha sonra Manisa Azərbaycan Evinin rəhbəri Seyfəddin Ayakyaya Azərbaycan Respublikasının “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı təqdim olunub.
Səmimi qəbul üçün təşəkkürlərini bildirən Türkiyə Jurnalistlər Federasiyasının prezidenti Yılmaz Karaca və digər qonaqlar türk dünyasının hədəflərinin daim eyni olduğunu vurğulayıblar.
Görüşün yekununda qonaqlara xatirə hədiyyələri təqdim edilib.
Qeyd edək ki, Türkiyədən gələn nümayəndə heyətinin üzvləri Fəxri Xiyabanı və Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edib, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin və ölkəmizin müstəqilliyi uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsini böyük ehtiramla yad ediblər.
Səfər çərçivəsində qonaqlar Azərbaycan Türk İş Adamları Dərnəyində, Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyində, Milli Məclisdə və Atatürk Mərkəzində olublar.

В Государственном комитете состоялась встреча с группой турецких журналистов и общественных деятелей
13 сентября, 2023
В Государственном комитете по работе с диаспорой состоялась встреча с группой турецких журналистов и общественных деятелей, находящихся в поездке в нашей стране.
Во встрече приняли участие представители Федерации газетчиков Турции, Общества газетчиков и издателей Манисы, Федерации турецко-азербайджанских обществ и Дома культуры Азербайджана.
Председатель комитета Фуад Мурадов подчеркнул, что рад приветствовать гостей в год проведения 100-летнего юбилея основания Турецкой Республики и общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, отметил, что нынешний визит состоялся в очень важное для Азербайджана время. Он констатировал, что, хотя после нашей блестящей Победы прошло 3 года, тем не менее, Армения и ее покровители, создавая искусственный ажиотаж вокруг Лачинской дороги, пытаются удерживать под напряжением ситуацию в нашем регионе, что в средствах массовой информации некоторых стран, которые не могут переварить усиление Азербайджана и Турции в регионе, последовательно распространяется дезинформация против двух братских государств, говорил о значении взаимодействия азербайджанской и турецкой диаспор в деле предотвращения попыток армянского лобби и антиазербайджанских сил ввести общественное мнение в заблуждение, работе, проводимой в этом направлении.
Посол Турции в Азербайджане Джахит Багчи, напомнив о том, что на этой неделе исполняется 105 лет освобождения Баку от армяно-большевистской оккупации, пригласил гостей принять участие в проводимых в связи с этим в столице Азербайджана мероприятиях. Oн отметил, что морально-политическая поддержка, оказываемая Турцией Азербайджану, будет продолжаться и впредь, как это было в 1918 и 2020 годах. Коснувшись влияния теплых дружеских и братских отношений лидеров двух стран на двусторонние отношения, дипломат напомнил высказывание Президента Азербайджана Ильхама Алиева “Если рядом с нами находится Турция, то ни в какой другой поддержке мы не нуждаемся”.
Затем руководителю Дома Азербайджана в Манисе Сейфеддину Аякяю была вручена медаль Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”.
Президент Федерации журналистов Турции Йылмаз Караджа и другие гости, выразив признательность за радушный прием, подчеркнули, что цели тюркского мира всегда едины.
По окончании встречи гостям были преподнесены памятные подарки.
Отметим, что члены турецкой делегации посетили Аллею почетного захоронения и Шехидляр Хиябаны, с глубоким уважением почтили светлую память общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева и шехидов, отдавших жизнь за независимость нашей страны.
В рамках визита гости побывали в Азербайджанском обществе турецких деловых людей, посольстве Турции в Азербайджане, Милли Меджлисе и Центре Ататюрка.