Almaniyada 15 İyun – Milli Qurtuluş Günü münasibətilə təntənəli tədbir təşkil olunub
Almaniyanın Düsseldorf şəhərində 15 İyun – Milli Qurtuluş Günü münasibətilə təntənəli tədbir təşkil olunub. “Səmaların sədası” adlı tədbirdə yüzlərlə soydaşımızla yanaşı yerli ictimaiyyətin nümayəndələri də iştirak edib. Tariximizin bu mühüm mərhələsinə həsr olunan, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin çıxışlarının yer aldığı videoçarxı iştirakçılar böyük maraqla izləyiblər.
“Görkəmli dövlət xadimi, Ümummilli Lider Heydər Əliyev müasir Azərbaycanın memarıdır. Prezident İlham Əliyevin siyasi iradəsi nəticəsində dövlətimiz daha da qüdrətlənib və torpaqlarımız işğaldan azad olunub. Biz bu gün qalib xalqıq və xaricdəki soydaşlarımız güclü Azərbaycanla fəxr edir”, – bu fikirləri tədbirdə iştirak edən Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov çıxışı zamanı səsləndirib.
Almaniya Azərbaycanlıları Alyansı İdarə Heyətinin sədri Altay Rüstəmov 15 İyun – Milli Qurtuluş Gününün tarixi əhəmiyyəti və xaricdəki icma üzvlərinin müasir tariximizlə bağlı beynəlxalq ictimaiyyəti məlumatlandırmaları barədə danışıb.
Tədbirin musiqili hissəsi iştirakçılarda böyük təəssürat yaradıb. Konsert proqramına Azərbaycan və dünya bəstəkarlarının əsərləri daxil edilib. Səbinə Məmmədova, Mərziyyə Hüseynova, Mehman Nuriyev, Sadiq Ağamalıyev, Yana Şaqalova, Savaş Nart, Beyza Doğan, “Mugam” Alman-Azərbaycan Musiqi Cəmiyyətinin nəzdində fəaliyyət göstərən uşaq xorunun üzvləri öz ifaları ilə izləyicilərə unudulmaz anlar yaşadıb və xüsusi zövq bəxş ediblər.
Tədbir iştirakçıları Milli Qurtuluş Gününə həsr olunan bu möhtəşəm mədəni tədbirin yüksək səviyyədə təşkilini xüsusi vurğulayıb, tədbirin Azərbaycan tarixinin mühüm səhifələrinin, milli-mənəvi dəyərlərin və dövlətçilik ənənələrinin xaricdə yaşayan soydaşlarımıza və yerli ictimaiyyətə uğurla təqdim olunmasına mühüm töhfə verdiyini bildiriblər. Soydaşlarımız təşkilatçılara və tədbirin ərsəyə gəlməsində əməyi olan hər kəsə dərin minnətdarlıq ifadə ediblər.
Səbinə Məmmədovanın moderatorluğu ilə keçirilən tədbir Düsseldorfda fəaliyyət göstərən “Mugam” Alman-Azərbaycan Musiqi Cəmiyyətinin və Münsterdə fəaliyyət göstərən Avropa Azərbaycan Mərkəzinin təşkilatçılığı, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə baş tutub.

A solemn event dedicated to June 15 – National Salvation Day was held in Düsseldorf, Germany. The event, titled “Echo of the Skies” brought together hundreds of compatriots as well as representatives of the local community. Participants watched with great interest a video presentation devoted to this important milestone in Azerbaijan’s history, featuring speeches by National Leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev.
“Prominent statesman and National Leader Heydar Aliyev is the architect of modern Azerbaijan. Thanks to the political will of President Ilham Aliyev, our state has become even stronger, and our lands have been liberated from occupation. Today, we are a victorious nation, and our compatriots abroad take pride in a strong Azerbaijan,” said Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan, during his address at the event.
Altay Rustamov, Chairman of the Board of the Alliance of Azerbaijanis in Germany, spoke about the historical significance of June 15 – National Salvation Day and the role of Azerbaijani communities abroad in informing the international public about the modern history of Azerbaijan.
The musical part of the event left a lasting impression on the audience. The concert program featured works by Azerbaijani and international composers. Sabina Mammadova, Marziya Huseynova, Mehman Nuriyev, Sadiq Aghamaliyev, Minija Hajizada, Humay Hajizada, Valleys Schmidt, Savaş Nart, Beyza Doğan, and members of the children’s choir of the “Mugham” German-Azerbaijani Music Society delivered memorable performances that delighted the audience.
Participants particularly emphasized the high level of organization of this magnificent cultural event dedicated to National Salvation Day, noting that it made a significant contribution to promoting important chapters of Azerbaijan’s history, national and spiritual values, and traditions of statehood among compatriots living abroad as well as the local community. The attendees also expressed their deep gratitude to the organizers and everyone who contributed to making the event possible.
The event, moderated by Sabina Mammadova, was organized by the “Mugham” German-Azerbaijani Music Society based in Düsseldorf and the European Azerbaijan Centre based in Münster, with the support of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan.