Almaniyada 15 İyun – Milli Qurtuluş Günü münasibətilə təntənəli tədbir təşkil olunub
Almaniyanın Düsseldorf şəhərində 15 İyun – Milli Qurtuluş Günü münasibətilə təntənəli tədbir təşkil olunub. “Səmaların sədası” adlı tədbirdə yüzlərlə soydaşımızla yanaşı yerli ictimaiyyətin nümayəndələri də iştirak edib. Tariximizin bu mühüm mərhələsinə həsr olunan, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin çıxışlarının yer aldığı videoçarxı iştirakçılar böyük maraqla izləyiblər.
“Görkəmli dövlət xadimi, Ümummilli Lider Heydər Əliyev müasir Azərbaycanın memarıdır. Prezident İlham Əliyevin siyasi iradəsi nəticəsində dövlətimiz daha da qüdrətlənib və torpaqlarımız işğaldan azad olunub. Biz bu gün qalib xalqıq və xaricdəki soydaşlarımız güclü Azərbaycanla fəxr edir”, – bu fikirləri tədbirdə iştirak edən Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov çıxışı zamanı səsləndirib.
Almaniya Azərbaycanlıları Alyansı İdarə Heyətinin sədri Altay Rüstəmov 15 İyun – Milli Qurtuluş Gününün tarixi əhəmiyyəti və xaricdəki icma üzvlərinin müasir tariximizlə bağlı beynəlxalq ictimaiyyəti məlumatlandırmaları barədə danışıb.
Tədbirin musiqili hissəsi iştirakçılarda böyük təəssürat yaradıb. Konsert proqramına Azərbaycan və dünya bəstəkarlarının əsərləri daxil edilib. Səbinə Məmmədova, Mərziyyə Hüseynova, Mehman Nuriyev, Sadiq Ağamalıyev, Yana Şaqalova, Savaş Nart, Beyza Doğan, “Mugam” Alman-Azərbaycan Musiqi Cəmiyyətinin nəzdində fəaliyyət göstərən uşaq xorunun üzvləri öz ifaları ilə izləyicilərə unudulmaz anlar yaşadıb və xüsusi zövq bəxş ediblər.
Tədbir iştirakçıları Milli Qurtuluş Gününə həsr olunan bu möhtəşəm mədəni tədbirin yüksək səviyyədə təşkilini xüsusi vurğulayıb, tədbirin Azərbaycan tarixinin mühüm səhifələrinin, milli-mənəvi dəyərlərin və dövlətçilik ənənələrinin xaricdə yaşayan soydaşlarımıza və yerli ictimaiyyətə uğurla təqdim olunmasına mühüm töhfə verdiyini bildiriblər. Soydaşlarımız təşkilatçılara və tədbirin ərsəyə gəlməsində əməyi olan hər kəsə dərin minnətdarlıq ifadə ediblər.
Səbinə Məmmədovanın moderatorluğu ilə keçirilən tədbir Düsseldorfda fəaliyyət göstərən “Mugam” Alman-Azərbaycan Musiqi Cəmiyyətinin və Münsterdə fəaliyyət göstərən Avropa Azərbaycan Mərkəzinin təşkilatçılığı, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə baş tutub.

В Германии организовано торжественное мероприятие по случаю 15 Июня - Дня национального спасения
В немецком городе Дюссельдорф организовано торжественное мероприятие по случаю 15 Июня – Дня национального спасения. В церемонии под названием “Эхо небес”, наряду с сотнями наших соотечественников, приняли участие представители местной общественности. Они с большим интересом посмотрели видеоролик, посвященный этому важному этапу нашей истории, отражающий выступления великого лидера Гейдара Алиева и Президента Ильхама Алиева.
"Выдающийся государственный деятель, общенациональный лидер Гейдар Алиев - архитектор современного Азербайджана. Благодаря политической воле Президента Ильхама Алиева наше государство стало еще сильнее, а наши земли были освобождены от оккупации. Сегодня мы являемся народом-победителем, и наши соотечественники за рубежом гордятся могущественным Азербайджаном”, - сказал принимавший участие в мероприятии председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуад Мурадов.
Председатель правления Альянса азербайджанцев Германии Алтай Рустамов говорил об историческом значении 15 Июня – Дня национального спасения и информировании членами общины за рубежом международной общественности о нашей современной истории.
Музыкальная часть мероприятия произвела на участников глубокое впечатление. В программу концерта вошли произведения азербайджанских и мировых композиторов. Сабина Мамедова, Марзийя Гусейнова, Мехман Нуриев, Садиг Агамалиев, Миниджа Гаджизаде, Хумай Гаджизаде, Валлейс Шмидт, Саваш Нарт, Бейза Доган, члены детского хора, действующего при Германо-азербайджанском музыкальном обществе “Мугам”, своим исполнением подарили зрителям незабываемые моменты и доставили им особое удовольствие.
Участники мероприятия особо подчеркнули высокий уровень организации этого грандиозного культурного мероприятия, посвященного Дню национального спасения, и отметили, что церемония внесла существенный вклад в успешное представление нашим соотечественникам, проживающим за рубежом, и местной общественности важных страниц истории Азербайджана, национально-духовных ценностей и традиций государственности. Наши соотечественники выразили глубокую признательность организаторам и всем, кто участвовал в проведении мероприятия.
Церемония, состоявшаяся под модерацией Сабины Мамедовой, была организована действующим в Дюссельдорфе Германо-азербайджанским музыкальным обществом “Мугам” и функционирующим в Мюнстере Европейско-азербайджанским центром при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой.