28 fevral, 2025.jpeg)
Kanadanın Hamilton şəhərində fəaliyyət göstərən Hamilton Azərbaycan Cəmiyyəti Xocalı soyqırımının 33-cü il dönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirib. Tədbirə Azərbaycan icmasının, Kanada ictimaiyyətinin üzvləri, McMaster Universitetinin tələbələri və 10 fərqli ölkənin nümayəndələri (Türkiyə, İngiltərə, Çin, Koreya, Ukrayna, Hollandiya, Meksika, Kanada, Serbiya, İrlandiya) qatılıb.
Anım mərasimində əvvəlcə Kanadanın və Azərbaycanın Dövlət himnlərinin səsləndirilib, Xocalı soyqırımının qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Təşkilatın rəhbəri Cəmilə Şepherd və tədbirin moderatoru Devid Şepherd Xocalı faciəsi haqqında tarixi faktlar, soyqırımının baş vermə səbəbləri, xalqımız üçün ağır nəticələri haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib və bu faciənin gələcək nəsillərə ötürülməsinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıblar.
“Khojaly: The Grief of a Nation” (“Xocalı: Bir Millətin Dərdi”) adlı filmin nümayişindən sonra Kanadada fəaliyyət göstərən koreyalı skripkaçı, maestro Robert “Ay Laçın” və “Sən gəlməz oldun” mahnılarını ifa edib. Maestro Robertə Hamilton Azərbaycan Cəmiyyətinin adından “Azərbaycan musiqisinin inciləri” adlı kitab hədiyyə edilib.
Tədbirdə iştirak edən xarici qonaqlar Azərbaycan və onun tarixi haqqında kitablarla tanış olublar. İştirakçılara Xocalıda amansızlıqla qətlə yetirilən uşaqların adları və yaşları yazılmış kağız stəkanlarda çay və kofe təqdim olunub.

The victims of Khojaly genocide were commemorated in Hamilton
Hamilton Azerbaijani Community operating in Hamilton, Canada, held a memorial event dedicated to the 33st anniversary of the Khojaly genocide.
The members of the Azerbaijanis community, and Canadian public, students of the McMaster University and representatives of 10 different countries including Türkiye, England, China, Korea, Ukraine, the Netherlands, Mexico, Canada, Serbia, Ireland, attended at the commemoration event.
The event commenced with the playing of the National Anthems of Azerbaijan and Canada, followed by a minute’s silence in memory of the victims of the Khojaly genocide.
The head of the organization, Camila Shepherd, and the moderator of the event, David Shepherd provided the participants with detailed information about the historical facts of the Khojaly tragedy, the reasons behind the genocide, and its devastating consequences for the Azerbaijani people, emphasizing the importance of passing this tragedy on to future generations.
After the screening of the film titled “Khojaly: The Grief of a Nation”, Korean violinist and maestro Robert, who is based in Canada, performed the songs "Ay Lachin" and "Sen gelmez oldun". On behalf of the Hamilton Azerbaijan Community, maestro Robert was presented with a book titled "The Gems of Azerbaijani Music".
Foreign guests, participating at the event, familiarized with books about Azerbaijan and its history. Participants were served tea and coffee in paper cups, each inscribed with the names and ages of the children who were mercilessly killed in Khojaly.