28 fevral, 2025.jpeg)
Kanadanın Hamilton şəhərində fəaliyyət göstərən Hamilton Azərbaycan Cəmiyyəti Xocalı soyqırımının 33-cü il dönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirib. Tədbirə Azərbaycan icmasının, Kanada ictimaiyyətinin üzvləri, McMaster Universitetinin tələbələri və 10 fərqli ölkənin nümayəndələri (Türkiyə, İngiltərə, Çin, Koreya, Ukrayna, Hollandiya, Meksika, Kanada, Serbiya, İrlandiya) qatılıb.
Anım mərasimində əvvəlcə Kanadanın və Azərbaycanın Dövlət himnlərinin səsləndirilib, Xocalı soyqırımının qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Təşkilatın rəhbəri Cəmilə Şepherd və tədbirin moderatoru Devid Şepherd Xocalı faciəsi haqqında tarixi faktlar, soyqırımının baş vermə səbəbləri, xalqımız üçün ağır nəticələri haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib və bu faciənin gələcək nəsillərə ötürülməsinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıblar.
“Khojaly: The Grief of a Nation” (“Xocalı: Bir Millətin Dərdi”) adlı filmin nümayişindən sonra Kanadada fəaliyyət göstərən koreyalı skripkaçı, maestro Robert “Ay Laçın” və “Sən gəlməz oldun” mahnılarını ifa edib. Maestro Robertə Hamilton Azərbaycan Cəmiyyətinin adından “Azərbaycan musiqisinin inciləri” adlı kitab hədiyyə edilib.
Tədbirdə iştirak edən xarici qonaqlar Azərbaycan və onun tarixi haqqında kitablarla tanış olublar. İştirakçılara Xocalıda amansızlıqla qətlə yetirilən uşaqların adları və yaşları yazılmış kağız stəkanlarda çay və kofe təqdim olunub.

В Гамильтоне почтена память жертв Ходжалинского геноцида
Действующее в канадском городе Гамильтон Азербайджанское общество Гамильтона провело церемонию почтения памяти, связанную с 33-й годовщиной Ходжалинского геноцида. В мероприятии приняли участие члены азербайджанской общины, канадской общественности, студенты Макмастерского университета и представители 10 стран (Tурции, Англии, Китая, Кореи, Украины, Голландии, Мексики, Канады, Сербии, Ирландии).
Сначала на церемонии почтения памяти прозвучали государственные гимны Канады и Азербайджана, минутой молчания была почтена светлая память жертв Ходжалинского геноцида.
Руководитель организации Джамиля Шепхерд и модератор мероприятия Дэвид Шепхерд подробно проинформировали участников церемонии об исторических фактах, касающихся Ходжалинской трагедии, причинах геноцида, его тяжелых последствиях для нашего народа и отметили значение передачи правды об этой трагедии грядущим поколениям.
После демонстрации фильма “Khojaly: The Grief of a Nation” (“Xoджалы: трагедия одной нации”) работающий в Канаде корейский скрипач, маэстро Роберт исполнил песни “Aй Лачин” и “Сен гелмез олдун”. От имени Азербайджанского общества Гамильтона маэстро Роберту была подарена книга “Жемчужины азербайджанской музыки”.
Участвовавшие в мероприятии зарубежные гости ознакомились с книгами об Азербайджане и его истории. Участникам были предложены чай и кофе в бумажных стаканах с написанными на них именами и возрастом детей, беспощадно убитых в Ходжалы.