Xocalı soyqırımı qurbanları Haaqada anılıb
Niderland Krallığının Haaqa şəhərində Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə həsr olunan tədbir keçirilib. Anım tədbiri Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi, Hollandiya-Azərbaycan Türk Mədəniyyət Dərnəyinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə Niderland ictimaiyyətinin nümayəndələri, bu ölkədəki Azərbaycan və türk icmalarının təmsilçiləri, Benilüks ölkələri üzrə Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının Niderland koordinatorluğunun üzvləri iştirak ediblər.
İştirakçılar əvvəlcə “Yeni İkendinen” (Nieuw Eykenduynen) məzarlığında Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış abidəni ziyarət edib, onların xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Tədbirdə Azərbaycanın Niderlanddakı səfiri Məmməd Əhmədzadə, Türkiyənin Niderlanddakı səfiri Fatma Ceren Yazğan, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin (TBMM) millət vəkili Şamil Ayrım, Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun icraçı direktoru Əkrəm Abdullayev, Türkiyə Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının (TADEF) İdarə Heyətinin sədr müavini Pərviz Məmmədzadə, Haaqa şəhər bələdiyyəsinin sədr müavini Saskia Bruines, Bart ten Broek, Benilüks Azərbaycanlıları Konqresinin sədri, Benilüks ölkələri üzrə Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının Niderland üzrə koordinatoru Elsevər Məmmədov və Hollandiya-Azərbaycan Türk Mədəniyyət Dərnəyinin sədri İlhan Aşkın çıxış edib.
Çıxışlarda 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Azərbaycan xalqına və bütövlükdə insanlığa qarşı törədilən Xocalı soyqırımından 34 il ötsə də bu faciənin unudulmadığı qeyd olunub. Həmin gecə dinc əhaliyə qarşı törədilən qətliamın tarixindən və onun dəhşətli nəticələrindən danışılıb. 26 fevral tarixinin Azərbaycan xalqının yaddaşına qanlı hərflərlə yazıldığı vurğulanıb, Xocalı soyqırımına hüquqi-siyasi qiymətin verilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra “Qarabağ üzərindəki qara buludlar” kitabının müəllifi, tədqiqatçı-yazar Henri van Rensin tədbir iştirakçılarına müraciəti oxunub.
Tədbir çərçivəsində “Xocalı Nişanəsi” adlı qısa sənədli film nümayiş olunub. Hollandiya-Azərbaycan Türk Mədəniyyət Dərnəyinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Xarıbülbül” məktəbinin şagirdlərinin Xocalı soyqırımı qurbanlarına həsr etdikləri foto-sərgi nümayiş olunub, kamança ifaçısı Emin Sadıqlının ifasında həzin musiqilər səsləndirilib.

В Гааге почтили память жертв Ходжалинского геноцида
В городе Гаага Королевства Нидерландов состоялось мероприятие, посвященное памяти жертв Ходжалинского геноцида. Церемония почтения памяти была организована Голландско-азербайджанской тюркской культурной ассоциацией при поддержке Фонда поддержки азербайджанской диаспоры в подчинении Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
В мероприятии приняли участие представители нидерландской общественности, азербайджанского и турецкого сообществ в этой стране, члены нидерландского координаторства Координационного совета азербайджанцев по странам Бенилюкса.
Сначала участники посетили мемориал, возведенный в память о жертвах Ходжалинского геноцида на кладбище Новый Эйкендуйнен (“Nieuw Eikenduynen”), минутой молчания почтили их память.
На мероприятии выступили посол Азербайджана в Нидерландах Мамед Ахмедзаде, посол Турции в Нидерландах Фатма Серен Язган, депутат Великого Национального Собрания Турции (ВНСТ) Шамиль Айрым, исполнительный директор Фонда поддержки азербайджанской диаспоры Экрем Абдуллаев, заместитель председателя правления Федерации турецко-азербайджанских ассоциаций (TADEF) Парвиз Мамедзаде, заместитель председателя городского муниципалитета Гааги Саския Брюинс, Барт Тен Брук, председатель Конгресса азербайджанцев Бенилюкса, координатор Координационного совета азербайджанцев Бенилюкса по Нидерландам Эльсевер Мамедов и председатель Голландско-азербайджанской тюркской культурной ассоциации Ильхан Ашкын.
В выступлениях было отмечено, что хотя после Ходжалинского геноцида, совершенного в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года против азербайджанского народа и человечности в целом, прошло 34 года, эта трагедия не забыта. Говорилось об истории расправы, учиненной в ту ночь над мирными гражданами, и ее чудовищных последствиях. Подчеркнуто, что 26 февраля кровавыми буквами вписано в память азербайджанского народа, доведена до внимания важность дачи политико-правовой оценки Ходжалинскому геноциду.
Затем было зачитано обращение автора книги “Черные тучи над Карабахом", писателя-исследователя Генри Ван Ренса к участникам мероприятия.
В рамках церемонии состоялся показ короткометражного документального фильма “Знак Ходжалы”. Была представлена фотовыставка учащихся школы” Харыбюльбюль", действующей при Голландско-азербайджанской тюркской культурной ассоциации, посвященная жертвам Ходжалинского геноцида, прозвучала печальная музыка на кеманче в исполнении Эмина Садыглы.