Praqadakı Azərbaycan Mədəniyyət Evində milli rəqs dərsləri başlayır
Praqada yerləşən Azərbaycan Mədəniyyət Evi Lenay Seidali-zadənin müəllifi olduğu “Rəqs Emalatxanası” layihəsi çərçivəsində 8 yaşdan yuxarı uşaqlar üçün Azərbaycan milli rəqslərinin tədrisinə başlayır.
Milli rəqs və musiqimizin Azərbaycandan kənarda təbliği, qürbətdəki yeniyetmə və gənc nəsil soydaşlarımıza ötürülməsi, mənəvi və fiziki tərbiyənin mühüm vasitəsi kimi tanıdılması dərslərin təşkilinin əsas məqsədidir. Ölkəmizdən uzaqda güclü rəqs qruplarının təşkili və istedadlı ifaçılarla, quruluşçuların aşkara çıxarılması da layihənin hədəflərindəndir.
Rəqslər Xalq artisti, “Şərəf” və “Şöhrət” ordenli görkəmli xoreoqraf Roza Cəlilovanın tələbəsi olan, Bakıdan dəvət edilən peşəkar pedaqoqlar və xoreoqraflar tərəfindən öyrədiləcək.
Dərslər hər bazar saat 14:00-da 1 saat olmaqla Azərbaycan Mədəniyyət Evində keçiriləcək.
Şagirdlərin qara rəngli köynək, rəqs şalvarı, corab və ya balet ayaqqabısı geyinməsi tələb olunur.
Qeydiyyat 5 dekabr 2024-cü il tarixinə qədər davam edəcəkdir. İlk dərs 8 dekabr 2024-cü il tarixində keçiriləcəkdir. 2 ay davam edəcək tədrisin (8 dərs) ümumi qiyməti 1200 krondur. Yerlər məhduddur.

В Доме культуры Азербайджана в Праге начинаются уроки национального танца
Дом культуры Азербайджана, расположенный в Праге, в рамках проекта “Мастерская танца”, автором которого является Ленай Сеидали-заде, приступает к обучению детей в возрасте старше 8 лет азербайджанским национальным танцам.
Основная цель организации уроков заключается в пропаганде за пределами Азербайджана наших национальных танцев и музыки, передаче их соотечественникам – подросткам и молодому поколению за рубежом и популяризации как важного средства духовного и физического воспитания. Проект также ставит задачу организации сильных танцевальных групп за пределами нашей страны, выявлении талантливых исполнителей и постановщиков.
Танцам будут обучать приглашенные из Баку профессиональные педагоги и хореографы, являющиеся учениками народной артистки, кавалера орденов “Шараф” и “Шохрат”, видного хореографа Розы Джалиловой.
Уроки планируется проводить по воскресеньям в 14:00 в течение 1 часа в Доме культуры Азербайджана.
Учащиеся должны приходить на занятия в сорочках черного цвета, танцевальных брюках и балетных туфлях.
Регистрация будет продолжаться до 5 декабря 2024 года. Первый урок состоится 8 декабря 2024 года. Общая стоимость обучения (8 уроков), которое продлится 2 месяца, составляет 1200 крон. Места ограничены.