Brüsseldə Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi anılıb
Belçikanın paytaxtı Brüsseldəki Azərbaycan Evində Xocalı soyqırımı qurbanları ehtiramla yad olunub. Anım tədbiri Brüssel Azərbaycan Evi, Azərbaycan diaspor təşkilatlarının birgə təşkilatçılığı, Azərbaycanın Respublikasının Belçika Krallığındakı Səfirliyinin dəstəyi ilə baş tutub.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən qəhrəman şəhidlərin və Xocalı soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Səfirliyin birinci katibi Emin Rüstəmov çıxışında Xocalı soyqırımı haqqında ətraflı məlumat verib. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başlayan “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində görülən işlərdən danışıb.
Daha sonra Benilüks ölkələrində yaşayan Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Belçika üzrə əlaqələndiricisi, MADANİ platformasının rəhbəri Emin Əliyev , BUTAM Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyasının həmtəsisçisi Əliağa Sultanov çıxış ediblər.
Çıxışlarda Xocalı faciəsinin unudulmamasının və gələcək nəsillərə çatdırılmasının, eləcə də Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə daha geniş şəkildə təqdim olunmasının zəruriliyi diqqətə çatdırılıb. Eyni zamanda, diaspor təşkilatlarının bu istiqamətdə birgə və sistemli fəaliyyətinin vacibliyi qeyd olunub.
Tədbirdə “Xocalı nişanəsi” sənədli filmi və pianoçu, dirijor, bəstəkar Abuzər Manafzadənin “Xocalıya” adlı musiqi əsərinin videoçarxı nümayiş etdirilib.

В Брюсселе почтили память жертв Ходжалинского геноцида
В Доме Азербайджана в столице Бельгии Брюсселе с глубоким уважением почтили память жертв Ходжалинского геноцида. Церемония почтения памяти была организована Домом Азербайджана в Брюсселе совместно с азербайджанскими диаспорскими организациями при поддержке посольства Азербайджанской Республики в Королевстве Бельгия.
Она началась с почтения минутой молчания светлой памяти отважных шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность Азербайджана, и жертв Ходжалинского геноцида.
Первый секретарь посольства Эмин Рустамов подробно рассказал о Ходжалинском геноциде. Он говорил о работе, проделанной в рамках международной кампании “Справедливость к Ходжалы!, начатой по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой.
Затем выступили координатор Координационного совета азербайджанцев, проживающих в странах Бенилюкса, по Бельгии, руководитель платформы MADANİ Эмин Алиев и соучредитель Азербайджанской культурной ассоциации BUTAM Алиага Султанов.
В выступлениях было доведено до внимания, что Ходжалинская трагедия не должна быть забыта, ее следует донести до грядущих поколений, а азербайджанские реалии необходимо шире представлять международной общественности. Одновременно отмечена важность совместной и системной деятельности диаспорских организаций в этом направлении.
На мероприятии были показаны документальный фильм Знак Ходжалы и видеоролик музыкального произведения пианиста, дирижера и композитора Абузара Манафзаде Ходжалы”.