Almaniyadakı Azərbaycanlı Həkimlərin II Forumu Berlində təşkil ediləcək
Noyabrın 18-də Almaniyanın paytaxtı Berlində Almaniyadakı Azərbaycanlı Həkimlərin II Forumu keçiriləcək.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi, Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının təşkilatçılığı və Azərbaycanın Almaniyadakı səfirliyinin iştirakı ilə baş tutan forum “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində gerçəkləşdiriləcək.
Bu münasibətlə forumun Təşkilat Komitəsi soydaşlarımızı https://ga-symposium.com saytında qeydiyyatdan keçməyə dəvət edib.
Təşkilat Komitəsinin müraciətində bildirilib ki, payızda keçiriləcək forum müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinin bütün dünyada qeyd edildiyi dövrə təsadüf edir. Forumun uzun illər Almaniyanın tibb ocaqlarında çalışan, müəyyən nüfuz sahibinə çevrilən azərbaycanlı elm adamları, həkimləri və bu yola başlayan gənc tibb işçilərini bir araya gətirmək, onlar arasında Almaniyada nümunəvi şəbəkələşməni yaratmaq və elmi-praktik mübadilə aparmaq baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb.
Xatırladaq ki, Almaniyada Azərbaycanlı Həkimlərin I Forumu 2022-ci ilin mart ayında Köln şəhərində keçirilib. Həmin tədbirdə Almaniyanın 34 şəhərində fəaliyyət göstərən 200-dən çox elm xadimi və həkim iştirak edib.

The II Forum of Azerbaijani Doctors in Germany will be organized in Berlin
On November 18, the II Forum of Azerbaijani Doctors in Germany will be held in Berlin, the capital of Germany.
The forum which is supported by the Azerbaijan Diaspora Support Fund operating under the State Committee for Diaspora Affairs, organized by the Alliance of German Azerbaijanis and with the participation of the Embassy of Azerbaijan in Germany, will be held within the "Year of Heydar Aliyev".
On this occasion, the Organizing Committee of the forum invited our compatriots to register at https://ga-symposium.com.
In the appeal of the Organizing Committee, it was stated that the forum to be held in autumn coincides with the period when the 100th anniversary of Heydar Aliyev, the founder of the modern Azerbaijan state, is being celebrated all over the world. It was emphasized that the forum is of great importance in terms of bringing together Azerbaijani scientists, doctors, who have worked in German medical centers for many years and become the owners of certain authority, and young medical workers who have started this path, to create exemplary networking among them in Germany, and to conduct scientific-practical exchange.
It should be recalled that the First Forum of Azerbaijani Doctors in Germany was held in Cologne in March 2022. More than 200 scientists and doctors working in 34 German cities participated in that event.