26 fevral, 2024.jpg)
ABŞ-nin Meyn ştatında Xocalı faciəsinin 32-ci ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib. Portlənd şəhərində fəaliyyət göstərən Meyn Azərbaycan Cəmiyyətinin rəhbəri Tərlan Əhmədovun təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə şəhərin ictimai və siyasi xadimləri, Azərbaycan icmasının, eləcə də, ABŞ-də yaşayan, Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən müxtəlif xalqların nümayəndələri iştirak edib.
Anım tədbirində iştirak edən azyaşlılar əvvəlcə Azərbaycan Dövlət himnini ifa edib, Xocalı hadisələrinə aid çəkdikləri rəsmləri nümayiş etdirib, şeirlər səsləndiriblər. 2-ci Qarabağ müharibəsinin canlı şahidi olan məktəblilərdən biri müharibə vaxtı Tərtər rayonunda məktəbin bombalanması zamanı orada olduğunu və o an keçirdiyi dəhşətli hissləri, acı xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb. Anım mərasimində iştirak edən digər qonaqlar da dünya ictimaiyyətini Xocalı faciəsinə biganə yanaşmamağa çağırıblar.
Xatırladaq ki, Leviston şəhərində yerləşən “Munka Art Gallery”də baş tutan tədbir çərçivəsində nümayiş olunan Xocalı həqiqətlərini əks etdirən fotosərgi, informativ posterlər tədbir iştirakçılarının marağına səbəb olub. Anım tədbirində Xocalı qurbanlarının xatirəsinə şamlar yandırılıb, anım guşəsinə güllər düzülüb.

В американском штате Мэн почтили память жертв геноцида
В американском штате Мэн состоялось мероприятие почтения памяти в связи с 32-й годовщиной Ходжалинского геноцида.
В церемонии, организованной руководителем Общества Мэн-Азербайджан, функционирующего в городе Портленд, Тарланом Ахмедовым, приняли участие общественные и политические деятели города, представители азербайджанской общины, а также проживающих в США различных народов, питающих дружественное отношение к Азербайджану.
Дети, принимавшие участие в мероприятии почтения памяти, исполнили государственный гимн Азербайджана, представили свои рисунки, связанные с ходжалинскими событиями, прочитали стихи. Один из школьников – живой свидетель 2-й Карабахской войны cообщил участникам церемонии, что во время войны находился в Тертерском районе, поделился страшными чувствами, пережитыми при бомбардировке его школы, и горькими воспоминаниями. Гости, выступившие на мероприятии почтения памяти, призвали мировую общественность не оставаться безучастной к Ходжалинской трагедии.
Напомним, что представленные в рамках церемонии, состоявшейся в “Munka Art Gallery”, расположенной в городе Левистон, фотовыставка и информационные постеры, отражающие ходжалинские события, вызвали интерес у участников мероприятия. На церемонии были зажжены свечи в память о жертвах Ходжалы, возложены цветы к памятному уголку.