ABŞ-nin İllinoys ştatında Xocalı soyqırımı ilə bağlı konfrans təşkil olunub
ABŞ-nin İllinoys ştatında Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunmuş “Keçmişlə Gələcək Arasında Körpü” adlı II Beynəlxalq Dialoq Konfransı keçirilib. Tədbir ölkənin aparıcı ali təhsil müəssisələrindən olan Harper Kollecində baş tutub.
Konfransda müxtəlif ştatlarda fəaliyyət göstərən və Amerika Azərbaycan Təşkilatları Alyansına daxil olan Azərbaycan diaspor təşkilatlarının rəhbərləri, Azərbaycan icmasının üzvləri, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Azərbaycanın ABŞ-dəki Səfirliyinin, Türkiyənin Çikaqodakı Baş Konsulluğunun əməkdaşları, ölkənin aparıcı ali təhsil müəssisələrinin professorları, siyasi analitiklər, jurnalistlər iştirak edib.
Azərbaycan Respublikasının və ABŞ-nin Dövlət himnləri səsləndirilib, Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi yad olunub.
Amerika Orta Qərb Ştatları üzrə Azərbaycan Mərkəzinin rəhbəri Fərid Məmmədov və təşkilatın sədr müavini Mehriban Məmmədova soyqırımı haqqında iştirakçılara ətraflı məlumat veriblər. Hər il Amerika cəmiyyətinin bu müdhiş hadisə ilə bağlı sistemli şəkildə məlumatlandırıldığı qeyd olunub.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Səlhət Abbasova Xocalı soyqırımının xalqımızın qan yaddaşı olmasından, dünya azərbaycanlılarının “Xocalıya Ədalət” kampaniyasında fəal iştirakından və beynəlxalq ədalətin bərpası istiqamətində görülən işlərdən danışıb.
Türkiyənin Çikaqodakı baş konsulu Tahir Bora Atatanır, ölkəmizin Vaşinqtondakı səfirliyinin birinci katibi Fərid Zeynallı, Amerika Azərbaycan Təşkilatları Alyansının üzvü, Şimali Karolina Universitetinin professoru Əli Əsgərov çıxışlarında soyqırımı ilə bağlı geniş məlumat verib, bu dəhşətli hadisəni törədənlərin hüquqi müstəvidə cəzalandırılmasının və beynəlxalq səviyyədə cavab verməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Çində fəaliyyət göstərən geosiyasi analitik Malik Ayub Sumbal Xocalı soyqırımı ilə bağlı tarixi faktlara diqqət çəkib, faciənin dəhşətlərinin xarici mətbuatda işıqlandırılması haqqında danışıb. “Tovuz to Karabakh: A Comprehensive Analysis of War in South-Caucasus” (“Tovuzdan Qarabağa: Cənubi Qafqazda müharibənin hərtərəfli təhlili”) adlı kitabın müəllifi münaqişənin tarixinə dair fikirlərini konfrans iştirakçıları ilə bölüşüb.
ABŞ-ın Milli Müdafiə Universitetinin dosenti Stefan Bruks Ermənistanın Xocalıda törətdiyi qətliamı müasir dünyanın ən böyük və ağlasığmaz vəhşiliklərindən biri adlandırıb.
Amerika Azərbaycan Təşkilatları Alyansının katibi, Floridadakı Azərbaycan-Amerika Gənclər Təşkilatının sədri Nabat Eminova ədalətin bərpa olunmasında soydaşlarımızın birgə səylərinin ciddi rol oynadığını nəzərə çatdırıb. Gənc soydaşımız Fatimə Əsgər tədbir iştirakçılarının soyqırımı haqqında daha müfəssəl məlumatlandırılması üçün fəallıq nümayiş etdirib.
Konfrans çərçivəsində ABŞ-də təhsil alan azərbaycanlı tələbə Ağadadaş Balaqadaşovun moderatorluğu ilə panel baş tutub. Panel müzakirələri tarixi faktlarla zənginliyi və soyqırımla bağlı dərin təhlillərin aparılması ilə yadda qalıb. Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş tarixi torpaqlarına səfər etmiş braziliyalı jurnalist Fabiana Mendes Qarabağda gördüklərini dilə gətirib və qədim Azərbaycan torpaqlarında törədilən vandalizmdən dəhşətə gəldiyini bildirib. O, azərbaycanlı jurnalistlərin mina partlayışları nəticəsində həlak olmalarına da diqqət çəkib.
Amerikalı jurnalist, “BBC”, “CNN” və “Əl-Cəzirə” kanallarında siyasi şərhçi kimi fəaliyyət göstərən Kelvin Dark müzakirələrdə yaxından iştirak edib, Qarabağa səfəri barədə danışıb, səfərin təşkilinə görə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə təşəkkür edib. O, hazırda mina təhlükəsi səbəbi ilə Qarabağda insanların həyatlarının davamlı təhlükə altında olduğunu, həmçinin bölgədə böyük yenidənqurma işlərinin aparıldığını qeyd edib.
“Keçmişlə Gələcək Arasında Körpü” adlı II Beynəlxalq Dialoq Konfransında bir neçə videoçarx və sənədli film nümayiş olunub. Prezident İlham Əliyevin Xocalı sakinləri ilə görüşünün əks olunduğu videoçarx, ELTV Media qrup və “Vətən” Azərbaycan Mədəniyyət və İncəsənət Mərkəzinin “Azərbaycan tarixi” layihəsi çərçivəsində hazırlanmış Xocalı soyqırımından bəhs edən film, soyqırımı şahidlərinin xatirələrini əks etdirən videoçarx, Azərbaycanın tarixi torpaqlarında aparılan yenidənqurma işlərinin yer aldığı digər videomateriallar maraqla izlənilib.
Konfransın bədii hissəsində Aqil Hüseynov tarda Bayatı-Şiraz ifa edib, İllinoys ştatında yaşayan pianoçu Günay Ələskərovanın ifasında öz bəstəsi olan “Xatirələr” səslənib.
Qeyd edək ki, artıq ikinci ildir Amerika Orta Qərb Ştatları üzrə Azərbaycan Mərkəzinin təşəbbüsü, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə elmi və tarixi müzakirələrin aparıldığı belə konfrans təşkil olunur.

В американском штате Иллинойс организована конференция, связанная с Ходжалинским геноцидом
В американском штате Иллинойс состоялась II Международная конференция по диалогу под названием “Мост между прошлым и будущим”, посвященная 33-й годовщине Ходжалинского геноцида. Мероприятие было проведено в одном из ведущих высших учебных заведений страны – Колледже Харпер.
В конференции приняли участие руководители азербайджанских диаспорских организаций, функционирующих в различных штатах и входящих в Альянс азербайджанских организаций Америки, члены азербайджанской общины, сотрудники Государственного комитета по работе с диаспорой, посольства Азербайджана в США, генерального консульства Турции в Чикаго, профессора ведущих вузов страны, политические аналитики, журналисты.
Были исполнены государственные гимны Азербайджанской Республики и США, почтена память жертв Ходжалинского геноцида.
Руководитель Азербайджанского центра по средне-западным штатам Америки Фарид Мамедов и заместитель председателя организации Мехрибан Мамедова подробно проинформировали участников о геноциде. Было отмечено, что американское общество ежегодно систематически информируется об этом чудовищном событии.
Заведующая отделом Государственного комитета по работе с диаспорой Салхат Аббасова говорила о том, что Ходжалинский геноцид является памятью крови нашего народа, что азербайджанцы мира принимают активное участие в кампании “Справедливость к Xoджалы”, рассказала о проводимой работе, направленной на восстановление справедливости.
Генеральный консул Турции в Чикаго Тахир Бора Ататаныр, первый секретарь посольства нашей страны в Вашингтоне Фарид Зейналлы, член Альянса азербайджанских организаций Америки, профессор Университета Северной Каролины Али Аскеров предоставили широкую информацию о геноциде, подчеркнули важность наказания зачинщиков этого чудовищного события в правовой плоскости и привлечения их к ответственности на международном уровне.
Работающий в Китае геополитический аналитик Малик Аюб Сумбал уделил внимание историческим фактам, связанным с Ходжалинским геноцидом, говорил об освещении ужасов трагедии в зарубежной печати. Автор книги “Tovuz to Karabakh: A Comprehensive Analysis of War in South-Caucasus” (“От Toвуза до Карабаха: всесторонний анализ войны на Южном Кавказе”) поделился с участниками конференции мыслями об истории конфликта.
Доцент Университета национальной обороны США Стефан Марк назвал расправу, учиненную Арменией в Ходжалы, одним из крупнейших и немыслимых злодеяний в современном мире.
Секретарь Альянса азербайджанских организаций Америки, председатель Азербайджано-американской молодежной организации во Флориде Набат Эминова подчеркнула, что совместные усилия наших соотечественников играют серьезную роль в восстановлении справедливости. Наша молодая соотечественница Фатима Аскер проявила активность в более обстоятельном информировании участников мероприятия о геноциде.
В рамках конференции состоялась панель под модераторством обучающегося в США азербайджанского студента Агададаша Балагадашева. Панельные дискуссии запомнились большим количеством исторических фактов и проведением глубокого анализа, связанного с геноцидом. Бразильская журналистка Фабиана Мендес, совершившая поездку на освобожденные от оккупации исторические земли Азербайджана, рассказала об увиденном в Карабахе, отметив, что пришла в ужас от вандализма, учиненного на древних азербайджанских землях. Oна также констатировала гибель азербайджанских журналистов в результате разрыва мины.
Aмериканский журналист Келвин Дарк, работающий политическим обозревателем на каналах “BBC”, “CNN” и “Аль-Джазира”, принял непосредственное участие в дискуссиях, рассказал о поездке в Карабах, поблагодарил Государственный комитет по работе с диаспорой за организацию поездки. Oн довел до внимания, что сегодня из-за минной угрозы жизнь людей в Карабахе постоянно находится в опасности, а также констатировал, что в регионе идет большая работа по реконструкции.
На II Международной конференции по диалогу под названием “Мост между прошлым и будущим”, были показаны несколько видеороликов и документальный фильм. С интересом были просмотрены видеоролик о встрече Президента Ильхама Алиева с жителями Ходжалы, подготовленный в рамках проекта “История Aзербайджана” медиа-группы ELTV и Азербайджанского центра культуры и искусства “Ветен” фильм, повествующий о Ходжалинском геноциде, видеоролик о воспоминаниях свидетелей геноцида, другие видеоматериалы, отражающие работу по реконструкции, проводимую на исторических землях Азербайджана.
В художественной части конференции Агиль Гусейнов исполнил на таре Баяты-Шираз, а в исполнении пианистки Гюнай Алескеровой, живущей в штате Иллинойс, прозвучали написанные ею “Воспоминания”.
Отметим, что уже второй год по инициативе Азербайджанского центра по средне-западным штатам Америки и при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой организуется конференция, где проводятся научные и исторические дискуссии.