ABŞ-ın Filadelfiya şəhərində Azərbaycan bayrağı ucaldılıb
31 may, 2023ABŞ-ın Filadelfiya şəhər meriyasının “City Hall”dakı binasının qarşısında 28 May – Müstəqillik günü münasibətilə Azərbaycan Bayrağının qaldırılması mərasimi keçirilib.
Filadelfiyada fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmasının rəhbəri Şirazi Abdullayevin təşəbbüsü ilə baş tutan mərasimdə meriyanın nümayəndəsi Şeyla Hess, şəhər şurasının üzvü Devid Oh, Azərbaycanın ABŞ-dakı səfirliyinin konsulu Ceyhun Novruzov, Türk-Amerika Milli İdarəetmə Komitəsinin (TASC) türk dövlətləri üzrə təmsilçisi Muhammed Sami Görgülü, Amerika Ahıska Türkləri Fondunun rəhbəri Şuhrat Temirov və başqaları iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən amerikalı musiqiçi, Amerika Muğam Cəmiyyətinin sədri Cefri Verbax və başqaları şəhərin ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi sahələrinə, mədəni müxtəlifliyinə və millətlərarası qarşılıqlı anlaşmaya töhfələr verən soydaşlarımızı bayram münasibətilə təbrik ediblər. Məhz Filadelfiyada 1776-cı ildə ABŞ-ın Müstəqillik Bəyannaməsinin imzalandığını xatırladan natiqlər Amerika azərbaycanlılarının öz ölkələrinin Müstəqillik Gününü bu şəhərdə qeyd etməsinin rəmzi məna daşıdığını vurğulayıblar.
Azərbaycan bayrağının ölkəmizin Dövlət himninin sədaları altında ucaldılmasından sonra şəhər meri Ceyms F. Kenninin 28 may tarixinin şəhərdə “Azərbaycanın Milli Günü” elan edilməsinə dair imzaladığı bəyannamə icmamıza təqdim olunub.

В американском городе Филадельфия поднят флаг Азербайджана
По случаю 28 Мая – Дня независимости перед зданием мэрии американского города Филадельфия, расположенным в “City Hall”, состоялась церемония поднятия флага Азербайджана.
В церемонии, проведенной по инициативе руководителя азербайджанской общины, осуществляющей деятельность в Филадельфии, Ширази Абдуллаева, приняли участие представитель мэрии Шейла Хесс, член городского совета Дэвид Ох, консул посольства Азербайджана в США Джейхун Новрузов, представитель Турецко-американского национального координационного комитета (TASC) Мухаммет Сами Гергюлю, руководитель Фонда американских турок-месхетинцев Шухрат Темиров и другие.
Американский музыкант, председатель Американского общества мугама Джефри Вербах и другие поздравили наших соотечественников, вносящих вклад в общественно-политическую, социально-экономическую сферы, культурное разнообразие и межнациональное взаимопонимание, с праздником. Напомнив о том, что в 1776 году именно в Филадельфии была подписана Декларация о независимости США, выступавшие подчеркнули, что проведение азербайджанцами Америки Дня независимости своей страны в этом городе представляет символическое значение.
После поднятия флага Азербайджана под звуки государственного гимна нашей страны нашей общине была вручена подписанная мэром города Джимом Ф. Кенни декларация об объявлении 28 мая в городе “Национальным днем Азербайджана”.