Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinə həsr olunan beynəlxalq piano müsabiqəsi başa çatıb
Avstriyanın paytaxtı Vyanada Azərbaycan klassik musiqisinin banisi, Şərqdə ilk operanın müəllifi Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileyinə həsr olunan “Sounds of the Land of Fire” (“Odlar Yurdunun Sədaları”) adlı ikinci beynəlxalq piano müsabiqəsi başa çatıb.
Müsabiqə Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Avstriyada fəaliyyət göstərən Azərbaycan Akademik Birliyinin təşkilatçılığı və Vyanadakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin tərəfdaşlığı ilə keçirilib.
Bu genişmiqyaslı layihənin direktoru Azərbaycan Akademik Birliyinin rəhbəri Sahilə Rzazadədir. Proqramın ərsəyə gəlməsində Abuzər Manafzadə (müsabiqənin məsləhətçisi), Sabina Rzazadə (incəsənət üzrə məsləhətçi), Ramazan Nəbiyev (müavin və informasiya texnologiyaları üzrə məsləhətçi), Elçin Bağırov (maliyyə üzrə məsləhətçi) və Raul Məmmədzadənin (mədəni təşkilatlarla əməkdaşlıq üzrə köməkçi) böyük rolu olub.
Beynəlxalq piano müsabiqəsinin final mərhələsi Vyana şəhərinin mərkəzində yerləşən Fortepiano Qalereyasının İmperator zalında, laureatların qala-konserti isə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində təşkil olunub.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Leyla Qasımova bu mötəbər tədbirin qala-konsertinə ev sahibliyi etməkdən qürur duyduğunu bildirib. O, müsabiqənin ikinci dəfə keçirilməsini və dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin yubileyinə həsr olunmasını yüksək qiymətləndirib.
Azərbaycan Akademik Birliyinin rəhbəri Sahilə Rzazadə isə iştirakçıların həm istedad, həm də cəsarət nümayiş etdirdiklərini vurğulayıb. Tədbirin ərsəyə gəlməsində əməyi olan tərəfdaşlara, dəstəkçilərə və münsiflər heyətinə minnətdarlığını ifadə edib.
Münsiflər heyətinin sədri, Xalq artisti, professor Fərhad Bədəlbəyli gənc istedadların üzə çıxarılmasında xüsusi əhəmiyyətə malik olan müsabiqəyə qarşıdakı illərdə uğurlar arzulayıb.
Müsabiqə zamanı müxtəlif ölkələrdən olan gənc pianoçular Qara Qarayev, Cövdət Hacıyev, Əşrəf Abbasov, Tofiq Quliyev, Qalib Məmmədov, Fərhad Bədəlbəyli və digər tanınmış Azərbaycan bəstəkarlarının zəngin irsinə müraciət ediblər.
Münsiflərin qərarına əsasən, Eunseon Ahn (Cənubi Koreya, 27 yaş) I dərəcəli laureat, Nanase Kuroki (Yaponiya, 29 yaş) və Naoe Sasaki (Yaponiya, 24 yaş) II dərəcəli laureat, Hidayət Sadıqbəyli (Azərbaycan, 21 yaş) və Tomiris Bekturova (Qazaxıstan, 25 yaş) III dərəcəli laureat adına layiq görülüblər.
Azərbaycan bəstəkarları Əşrəf Abbasovun "Folk Song" (6 miniatura) və "Humoreska", eləcə də Cövdət Hacıyevin "Joke" və "Fairy Tale" əsərlərini yüksək peşəkarlıqla ifa etdiyinə görə 23 yaşlı çexiyalı musiqiçi Daniel Boura xüsusi mükafatla təltif edilib.

Завершился международный фортепианный конкурс, посвященный 140-летию Узеира Гаджибейли
В столице Австрии Вене завершился второй международный фортепианный конкурс под названием “Sounds of the Land of Fire” (“Звуки Страны огней”), посвященный 140-летнему юбилею основоположника азербайджанской классической музыки, автора первой оперы на Востоке Узеира Гаджибейли.
Конкурс был организован функционирующим в Австрии Азербайджанским академическим объединением при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой и партнерстве Азербайджанского культурного центра в Вене.
Директором этого крупномасштабного проекта является руководитель Азербайджанского академического объединения Сахиля Рзазаде. Большую роль в создании программы сыграли Абузар Манафзаде (консультант конкурса), Сабина Рзазаде (консультант по искусству), Рамазан Набиев (заместитель и консультант по информационным технологиям), Эльчин Багиров (консультант по финансам) и Рауль Мамедзаде (помощник по сотрудничеству с культурными организациями).
Финал международного фортепианного конкурса был организован в Императорском зале Фортепианной галереи, расположенной в центре Вены, а гала-концерт лауреатов – в Азербайджанском культурном центре.
Директор Азербайджанского культурного центра Лейла Гасымова отметила, что испытывает чувство гордости в связи с проведением гала-концерта этого престижного мероприятия. Oна высоко оценила то, что уже во второй раз проводится конкурс, посвященный юбилею великого композитора Узеира Гаджибейли.
А руководитель Азербайджанского академического объединения Сахиля Рзазаде подчеркнула, что участники продемонстрировали и талант, и смелость. Она выразила признательность принимавшим участие в этом деле партнерам, всем, кто поддержал данный проект, и жюри.
Председатель жюри, народный артист, профессор Фархад Бадалбейли пожелал конкурсу, представляющему особое значение в выявлении молодых талантов, успехов в предстоящие годы.
В ходе конкурса молодые пианисты из различных стран обратились к богатому наследию Кара Караева, Джовдета Гаджиева, Ашрафа Аббасова, Тофика Кулиева, Галиба Мамедова, Фархада Бадалбейли и других известных азербайджанских композиторов.
По решению жюри Эунсеон Ахн (Южная Корея, 27 лет) был удостоен звания лауреата I, Нанасе Куроки (Япония, 29 лет) и Наоэ Сасаки (Япония, 24 года) - II, Идаят Садыгбейли (Азербайджан, 21 год) и Томирис Бектурова (Казахстан, 25 лет) - III степени.
23-летнему чешскому музыканту Даниэлю Боуре была присуждена специальная премия за исполнение с высоким профессионализмом произведений азербайджанских композиторов Aшрафа Аббасова "Folk Song" (6 минитатюр) и "Humoreska", а также Джовдета Гаджиева "Joke" и "Fairy Tale".