Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinə həsr olunan beynəlxalq piano müsabiqəsi başa çatıb
Avstriyanın paytaxtı Vyanada Azərbaycan klassik musiqisinin banisi, Şərqdə ilk operanın müəllifi Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileyinə həsr olunan “Sounds of the Land of Fire” (“Odlar Yurdunun Sədaları”) adlı ikinci beynəlxalq piano müsabiqəsi başa çatıb.
Müsabiqə Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Avstriyada fəaliyyət göstərən Azərbaycan Akademik Birliyinin təşkilatçılığı və Vyanadakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin tərəfdaşlığı ilə keçirilib.
Bu genişmiqyaslı layihənin direktoru Azərbaycan Akademik Birliyinin rəhbəri Sahilə Rzazadədir. Proqramın ərsəyə gəlməsində Abuzər Manafzadə (müsabiqənin məsləhətçisi), Sabina Rzazadə (incəsənət üzrə məsləhətçi), Ramazan Nəbiyev (müavin və informasiya texnologiyaları üzrə məsləhətçi), Elçin Bağırov (maliyyə üzrə məsləhətçi) və Raul Məmmədzadənin (mədəni təşkilatlarla əməkdaşlıq üzrə köməkçi) böyük rolu olub.
Beynəlxalq piano müsabiqəsinin final mərhələsi Vyana şəhərinin mərkəzində yerləşən Fortepiano Qalereyasının İmperator zalında, laureatların qala-konserti isə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində təşkil olunub.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Leyla Qasımova bu mötəbər tədbirin qala-konsertinə ev sahibliyi etməkdən qürur duyduğunu bildirib. O, müsabiqənin ikinci dəfə keçirilməsini və dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin yubileyinə həsr olunmasını yüksək qiymətləndirib.
Azərbaycan Akademik Birliyinin rəhbəri Sahilə Rzazadə isə iştirakçıların həm istedad, həm də cəsarət nümayiş etdirdiklərini vurğulayıb. Tədbirin ərsəyə gəlməsində əməyi olan tərəfdaşlara, dəstəkçilərə və münsiflər heyətinə minnətdarlığını ifadə edib.
Münsiflər heyətinin sədri, Xalq artisti, professor Fərhad Bədəlbəyli gənc istedadların üzə çıxarılmasında xüsusi əhəmiyyətə malik olan müsabiqəyə qarşıdakı illərdə uğurlar arzulayıb.
Müsabiqə zamanı müxtəlif ölkələrdən olan gənc pianoçular Qara Qarayev, Cövdət Hacıyev, Əşrəf Abbasov, Tofiq Quliyev, Qalib Məmmədov, Fərhad Bədəlbəyli və digər tanınmış Azərbaycan bəstəkarlarının zəngin irsinə müraciət ediblər.
Münsiflərin qərarına əsasən, Eunseon Ahn (Cənubi Koreya, 27 yaş) I dərəcəli laureat, Nanase Kuroki (Yaponiya, 29 yaş) və Naoe Sasaki (Yaponiya, 24 yaş) II dərəcəli laureat, Hidayət Sadıqbəyli (Azərbaycan, 21 yaş) və Tomiris Bekturova (Qazaxıstan, 25 yaş) III dərəcəli laureat adına layiq görülüblər.
Azərbaycan bəstəkarları Əşrəf Abbasovun "Folk Song" (6 miniatura) və "Humoreska", eləcə də Cövdət Hacıyevin "Joke" və "Fairy Tale" əsərlərini yüksək peşəkarlıqla ifa etdiyinə görə 23 yaşlı çexiyalı musiqiçi Daniel Boura xüsusi mükafatla təltif edilib.

In Vienna, the capital of Austria, the second international piano competition titled “Sounds of the Land of Fire” dedicated to the 140th anniversary of Uzeyir Hajibayli, the founder of Azerbaijani classical music and the composer of the first opera in the East has concluded.
The competition was held with the support of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan, organized by the Azerbaijani Academic Association in Austria, and in partnership with the Azerbaijan Cultural Center in Vienna.
The director of this large-scale project is Sahila Rzazadeh, the head of the Azerbaijani Academic Association. Abuzer Manafzadeh (competition advisor), Sabina Rzazadeh (arts advisor), Ramazan Nabiyev (deputy and IT advisor), Elchin Baghirov (financial advisor), and Raul Mammadzadeh (assistant for cooperation with cultural institutions) played a significant role in the implementation of the program.
The final stage of the international piano competition was held in the Imperial Hall of the Fortepiano Gallery in the center of Vienna, while the laureates’ gala concert took place at the Azerbaijan Cultural Center.
Leyla Gasimova, Director of the Azerbaijan Cultural Center, expressed her pride in hosting the gala concert of this prestigious event. She highly appreciated that the competition was held for the second time and dedicated to the anniversary of the great composer Uzeyir Hajibayli.
Sahila Rzazadeh, the head of the Azerbaijani Academic Association, emphasized that the participants demonstrated both talent and courage. She expressed her gratitude to the partners, supporters, and jury members who contributed to the success of the event.
The Chair of the Jury, People's Artist and Professor Farhad Badalbayli, wished the competition continued success in the coming years, noting its special significance in discovering young talents.
During the competition, young pianists from various countries drew on the rich musical heritage of renowned Azerbaijani composers such as Gara Garayev, Jovdat Hajiyev, Ashraf Abbasov, Tofiq Guliyev, Galib Mammadov, Farhad Badalbayli, and others.
According to the jury's decision, Eunseon Ahn (South Korea, 27) was awarded First Prize Laureate; Nanase Kuroki (Japan, 29) and Naoe Sasaki (Japan, 24) were awarded Second Prize Laureates, and Hidayat Sadigbayli (Azerbaijan, 21) and Tomiris Bekturova (Kazakhstan, 25) were awarded Third Prize Laureates.
23-year-old Czech musician Daniel Boura received a special award for his masterful performance of Azerbaijani composers Ashraf Abbasov’s “Folk Song” (6 miniatures) and “Humoresque”, as well as Jovdat Hajiyev’s “Joke” and “Fairy Tale”.