Türkiyədə Azərbaycan diaspor təşkilatının rəhbəri rektor vəzifəsinə təyin olunub
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın sərəncamı ilə Türkiyə Azərbaycan Dərnəyinin başqanı, Bolu Abant İzzət Baysal Universitetinin Fənn ədəbiyyat fakültəsinin dekanı Əkrəm Gürel İğdır Universitetinin rektoru olub.
İğdır əsilli Ə.Gürel 16 iyun 1969-cu ildə anadan olub. 1987-ci ildə Ankara Universitetinin Kənd təsərrüfatı fakültəsinin Tarla bitkiləri bölümünü bitirib. Elə həmin il magistratura oxumadan birbaşa İngiltərənin Lids Universitetinin təqaüdlü doktorantura proqramını qazanıb və 1992-ci ildə bitirib. 1992-1995-ci illərdə “Türkiyə Şəkər Fabrikaları A.Ş.”-nin Şəkər İnstitututunda çalışdıqdan sonra Bolu Abant İzzət Baysal Universitetinin Fənn ədəbiyyat fakültəsinin Biologiya bölümündə fəaliyyətinə davam edib. 1998-ci ildə dosent, 2004-cü ildə professor olub. 2023-cü ildən adı çəkilən fakültənin dekanı idi.

Head of Azerbaijani diaspora organization appointed as rector in Turkey
Professor Ekrem Gurel the President of the Turkey-Azerbaijan Association and Dean of the Faculty of Science and Letters at Bolu Abant Izzet Baysal University, has been appointed as the new rector of Ighdır University by a decree of the President of the Republic of Turkey, Recep Tayyip Erdogan.
Originally from Ighdir, Ekrem Gurel was born on June 16, 1969. He graduated from the Department of Field Crops at the Faculty of Agriculture, Ankara University, in 1987. That same year, without pursuing a master’s degree, he was accepted into a fully funded PhD program at the University of Leeds in the United Kingdom, from which he graduated in 1992.
Between 1992 and 1995, he worked at the Sugar Institute of the Türkiye Sugar Factories Corporation. He later continued his academic career at the Department of Biology, Faculty of Science and Letters at Bolu Abant Izzet Baysal University. He was awarded the title of Associate Professor in 1998 and a professor in 2004. He has been the dean of the aforementioned faculty since 2023.