Türkiyənin Hatay bölgəsinə humanitar yardım göndərilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondu qardaş Türkiyənin Hatay bölgəsində zəlzələdən zərərçəkənlərə yardım kampaniyası təşkil edib.
“Biz birlikdə güclüyük” devizi altında yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə təşkil edilən humanitar yardım kampaniyası Hatay Azərbaycan Evinin müraciəti əsasında baş tutub. Bu addım Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, Türkiyədə baş vermiş güclü zəlzələnin fəsadlarının aradan qaldırılması, zəlzələdən zərərçəkənlərin, o cümlədən həmin bölgədə yaşayan azərbaycanlıların həyatlarının yüngülləşdirilməsi, ehtiyaclarının ödənilməsi məqsədilə dövlətimizin həyata keçirdiyi uzunmüddətli kampaniyanın tərkib hissəsi olub.
Azərbaycan Gömrük-Sərhəd Buraxılış Məntəqəsindən qardaş ölkəyə yola salınmış humanitar yardıma 3000 məktəbli dəsti daxil edilib.
Hatay bölgəsinin Arsuz rayon məktəbində yardımın təqdim olunma mərasimində Arsuz rayonunun icra hakimiyyətinin başçısı Hasan Gökpinar, Arsuz bələdiyyəsinin sədri Dr.Asaf Güven və Arsuz Milli Təhsil müdiri Əhməd Yanmaz, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini Valeh Hacıyev, ADDF-in icraçı direktoru Əkrəm Abdullayev, Ədalət və İnkişaf Partiyasının (AKP) İdarə Heyətinin üzvü, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin (TBMM) 24, 25 və 26-cı çağırışlarında Hatay üzrə millət vəkili olmuş Bayram Türkoğlu, TBMM-də AKP-in Hatay üzrə millət vəkilləri Abdulkadir Özel və Kemal Karahan, Hatay Azərbaycan Evinin rəhbəri Başar Kömür və başqaları iştirak ediblər.
Mərasimdə qardaş Azərbaycan dövlətinin bu təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirən icra hakimiyyətinin başçısı Hasan Gökpinar humanitar yardıma görə ölkəmizə təşəkkürünü ifadə edib və bildirib ki, Azərbaycan-Türkiyə dostluğu və qardaşlığı əbədidir.
Komitə sədrinin birinci müavini bildirib ki, Azərbaycan dövləti Hatayda yaşayan uşaqları sovqatla sevindirməkdən böyük məmnunluq və xoşbəxtlik duyur: “Bu uşaqlar təkcə Türkiyənin deyil, Azərbaycanın da uşaqları və gələcəyidir”.
Tədbirdə çıxış edən yerli ictimaiyyətin nümayəndələri və qonaqlar “bir millət, iki dövlət”in hər zaman bir-birinin yanında olduğunu məmnuniyyətlə vurğulayıblar. Qeyd edilib ki, mənəvi dəyəri maddi dəyərindən qat-qat yüksək olan hədiyyələrin təqdim olunması həm iki dövlətin vətəndaşlarının bir arada olmasının, həm də zəlzələdən zərər çəkmiş insanların və övladlarının sevincini və kədərini bölüşməsinin sübutudur.
Sonra məktəbli dəstləri I sinfə gedəcək şagirdlərə və valideynlərə təqdim olunub.
Qeyd edək ki, tədbir iştirakçıları, valideynlər və uşaqlar Diaspor TV-nin “Vətən uzaqda deyil” proqramına müsahibələr veriblər. Bu çətin günlərdə Hataydakı uşaqların məktəb qayğısını düşündüyü və övladlarını sevindirdiyi üçün Azərbaycan dövlətinə təşəkkürlərini bildirən valideynlər bildiriblər ki, zəlzələdən sonra bu cür köməyə çox ehtiyac vardı.
Xatırladaq ki, ADDF cari ilin aprel ayında Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyası ilə birlikdə Kahramanmaraşda zəlzələdən zərərçəkmiş 2600-dən çox ailəyə ərzaq yardımı çatdırıb. Yardımı alanların arasında Kahramanmaraşda yaşayan soydaşlarımız da olub.

Tурецкому региону Хатай оказана гуманитарная помощь
Функционирующий в подчинении Государственного комитета по работе с диаспорой Фонд поддержки азербайджанской диаспоры организовал кампанию поддержки пострадавшим от землетрясения в турецком регионе Хатай.
Кампания гуманитарной помощи, организованная под девизом “Вместе мы сильны” по случаю начала нового учебного года, была проведена по обращению Дома Азербайджана в Хатае. Этот шаг стал составной частью долгосрочной кампании, осуществляемой нашим государством по поручению Президента Азербайджана Ильхама Алиева в целях ликвидации последствий произошедшего в Турции сильного землетрясения, облегчения жизни пострадавших от землетрясения, в том числе азербайджанцев, проживающих в данном регионе, удовлетворения их нужд.
Гуманитарная помощь, отправленная в братскую страну через Aзербайджанский таможенно-пограничный контрольно-пропускной пункт, включает 3000 школьных комплектов.
В церемонии передачи помощи в Арсузской районной школе региона Хатай приняли участие глава исполнительной власти Арсузского района Хасан Гекпинар, председатель Арсузского муниципалитета Др. Асаф Гювен и начальник Управления национального образования Арсуза Ахмет Янмаз, первый заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Валех Гаджиев, исполнительный директор ФПАД Экрем Абдуллаев, член правления партии Справедливости и развития (AKP) Байрам Тюркоглу, являвшийся депутатом Великого Национального Собрания Турции (ВНСТ) 24, 25 и 26-го cозывов по Хатаю, депутаты ВНСТ от AKP по Хатаю Абдукадир Озел и Кемаль Карахан, руководитель Дома Азербайджана в Хатае Башар Кемюр и другие.
Глава исполнительной власти Хасан Гекпинар, высоко оценив на церемонии данную инициативу братского Азербайджанского государства, выразил нашей стране признательность за гуманитарную помощь и отметил, что азербайджано-турецкая дружба и братство вечны.
Первый заместитель председателя комитета подчеркнул, что Азербайджанское государство испытывает чувство глубокого удовлетворения и счастья от возможности порадовать подарками проживающих в Хатае детей: “Это не только турецкие дети, это также дети и будущее Азербайджана”.
Выступившие на мероприятии представители местной общественности и гости с удовлетворением констатировали, что “одна нация, два государства” всегда находятся рядом друг с другом. Было отмечено, что передача подарков, моральная ценность которых значительно выше материальной ценности, с одной стороны, служит свидетельством консолидации граждан двух государств, а с другой, -  показывает, что люди, пострадавшие от землетрясения, и их дети не одиноки в радости и горе.
Затем школьные комплекты были переданы учащимся, которые пойдут в I класс, и родителям.
Отметим, что участники мероприятия, родители и дети дали интервью программе Diaspor TV “Родина не далеко”. Родители, выразив Азербайджанскому государству признательность за проявленное в эти сложные дни внимание к школьным заботам детей в Хатае и подаренную детям радость, констатировали, что после землетрясения в такой помощи ощущалась большая необходимость.
Напомним, что в апреле текущего года ФПАД совместно с Федерацией турецко-азербайджанских обществ доставил продовольственную помощь более, чем 2600 семьям, пострадавшим от землетрясения в Кахраманмараше. Среди получивших помощь были и наши соотечественники, проживающие в Кахраманмараше.