Londondakı Qarabağ Məktəbinin şagirdləri xeyriyyə konsertində çıxış ediblər
Britaniya Azərbaycanlıları Cəmiyyəti (BAC) nəzdində onlayn fəaliyyət göstərən Qarabağ Məktəbinin şagirdləri Londonda xeyriyyə məqsədilə keçirilən “Face of Ealing Community Concert” (“İlinqin Üzü İcma Konserti”) adlı tədbirə qatılıb. Londonun Ealing (İlinq) bölgəsinin meri və bələdiyyə başçısı Yvonne Johnsonun (İvan Conson) təşəbbüsü ilə baş tutan konsertdə İngiltərədə yaşayan müxtəlif xalqların nümayəndələri iştirak edib.
Qarabağ Məktəbinin şagirdləri xeyriyyə konsertində milli geyimdə və dövlət bayrağımızla səhnəyə çıxıblar. Onlar səhnədə məktəbin müəllimi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Fərziyevanın müəllifi olduğu “Dostluq himni”ni ifa ediblər. Məktəbin musiqi müəllimləri Rasim və Səadət Fərziyevlərin müşayiəti ilə şagirdlərin çıxışı təşkilatçıların və qonaqların böyük marağına səbəb olub.
Britaniya Azərbaycanlıları Cəmiyyətinin sədri Fəridə Pənahova tədbirdən əldə olunan bütün gəlirlərin xeyriyyə təşkilatlarına bağışlandığını bildirib. Qarabağ Məktəbinin şagirdlərinin İngiltərədə ilk dəfədir xeyriyyə konsertində iştirak etdiyini söyləyib.
Britaniya Azərbaycanlıları Cəmiyyətinin (BAC) 2021-ci ilin sentyabrında təsis etdiyi Qarabağ məktəbi Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə fəaliyyət göstərir. Məktəbin məqsədi Azərbaycan dilinin öyrədilməsini təmin etmək, eyni zamanda, uşaqlarımıza milli irsimiz, mədəniyyətimiz, musiqimiz və tariximiz haqqında dərin biliklər verməkdir. Bununla yanaşı, Qarabağ Məktəbi öz tələbələrinə Azərbaycan kimliyini qorumağa yönəlmiş bir mühit təqdim edir.

Учащиеся школы “Карабах” в Лондоне выступили на благотворительном концерте
Учащиеся школы “Карабах”, осуществляющей онлайн деятельность при Обществе азербайджанцев Британии (ОАБ), приняли участие в мероприятии под названием “Face of Ealing Community Concert” (“Концерт общины лица Илинга”), проведенном в Лондоне в благотворительных целях. В концерте, состоявшемся по инициативе мэра и главы муниципалитета региона Ealing (Илинг), Yvonne Johnson (Ивана Джонсона), участвовали представители проживающих в Англии различных народов.
На благотворительном концерте учащиеся школы “Карабах” вышли на сцену в национальных костюмах и с нашим государственным флагом. Oни исполнили “Гимн дружбы”, автором которого является педагог школы, доктор философии по искусствоведению Саадат Фарзиева. Выступление учащихся в сопровождении учителей музыки школы Расима и Саадат Фарзиевых вызвало большой интерес у организаторов и гостей.
Председатель Общества азербайджанцев Британии Фарида Панахова сообщила, что все полученные от мероприятия средства переданы благотворительным организациям. Она отметила, что учащиеся школы “Карабах” впервые принимают участие в благотворительном концерте в Англии.
Школа “Карабах”, учрежденная в сентябре 2021 года Обществом азербайджанцев Британии (ОАБ), функционирует при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой. Цель школы заключается в обеспечении изучения азербайджанского языка, а также усвоении детьми глубоких знаний о нашем национальном наследии, культуре, музыке и истории. Одновременно школа “Карабах” предоставляет учащимся среду, направленную на сохранение азербайджанской идентичности.