Londondakı Qarabağ Məktəbinin şagirdləri xeyriyyə konsertində çıxış ediblər
Britaniya Azərbaycanlıları Cəmiyyəti (BAC) nəzdində onlayn fəaliyyət göstərən Qarabağ Məktəbinin şagirdləri Londonda xeyriyyə məqsədilə keçirilən “Face of Ealing Community Concert” (“İlinqin Üzü İcma Konserti”) adlı tədbirə qatılıb. Londonun Ealing (İlinq) bölgəsinin meri və bələdiyyə başçısı Yvonne Johnsonun (İvan Conson) təşəbbüsü ilə baş tutan konsertdə İngiltərədə yaşayan müxtəlif xalqların nümayəndələri iştirak edib.
Qarabağ Məktəbinin şagirdləri xeyriyyə konsertində milli geyimdə və dövlət bayrağımızla səhnəyə çıxıblar. Onlar səhnədə məktəbin müəllimi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Fərziyevanın müəllifi olduğu “Dostluq himni”ni ifa ediblər. Məktəbin musiqi müəllimləri Rasim və Səadət Fərziyevlərin müşayiəti ilə şagirdlərin çıxışı təşkilatçıların və qonaqların böyük marağına səbəb olub.
Britaniya Azərbaycanlıları Cəmiyyətinin sədri Fəridə Pənahova tədbirdən əldə olunan bütün gəlirlərin xeyriyyə təşkilatlarına bağışlandığını bildirib. Qarabağ Məktəbinin şagirdlərinin İngiltərədə ilk dəfədir xeyriyyə konsertində iştirak etdiyini söyləyib.
Britaniya Azərbaycanlıları Cəmiyyətinin (BAC) 2021-ci ilin sentyabrında təsis etdiyi Qarabağ məktəbi Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə fəaliyyət göstərir. Məktəbin məqsədi Azərbaycan dilinin öyrədilməsini təmin etmək, eyni zamanda, uşaqlarımıza milli irsimiz, mədəniyyətimiz, musiqimiz və tariximiz haqqında dərin biliklər verməkdir. Bununla yanaşı, Qarabağ Məktəbi öz tələbələrinə Azərbaycan kimliyini qorumağa yönəlmiş bir mühit təqdim edir.

The students of Karabagh School performed in the charity concert in London
The pupils of the Karabakh school, operating online under the British Azerbaijani Community (BAC), participated in the charity event “Face of Ealing Community Concert” in London. The concert was organized by the initiative of the Mayor and Head of the Ealing District Council Ivan Johnson, and featured representatives of various ethnic groups living in England.
The pupils of Karabagh School went on stage in national costumes and with the Azerbaijani flag. They performed the "Anthem of Friendship", written by the school's teacher, Ph.D. in Art History Saadat Farziyeva.
Chairwoman of the BAC, Farida Panahova noted that all funds of the event would be directed to charitable organizations. She added that this was the first time Karabakh school pupils participated in a charity concert in the UK.
Founded by BAC in September 2021, the Karabakh school operates with the support of the State Committee on Work with Diaspora. The goal of the school is to teach the Azerbaijani language and provide children with in-depth knowledge of Azerbaijan’s national heritage, culture, music, and history. Additionally, the Karabakh school offers an environment that fosters the preservation of Azerbaijani identity.