Qazaxıstanda fəaliyyət göstərən Azərbaycan diasporu nümayəndələri Füzuli və Şuşada səfərdə olublar
Qazaxıstanda fəaliyyət göstərən diasporumuzun rəhbərlərindən və fəallarından, qardaş xalqın təmsilçilərindən ibarət nümayəndə heyəti Azərbaycana səfər çərçivəsində işğaldan azad olunmuş Füzuli və Şuşaya səfər ediblər.
Füzuliyə gedərkən qonaqlar yolboyu erməni barbarlığının təcəssümü olan dağıdılmış, viran qoyulmuş kəndləri görüb vandalizm aktlarını pisləyiblər. Qonaqlara rayonda aparılan yenidənqurma, təmir-bərpa işləri haqqında ətraflı məlumat verilib. Onlar aparılan yenidənqurma və təmir-bərpa işlərini təqdir ediblər.
Nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfərinin şüarına uyğun olaraq “Prezidentlərin izi ilə!” hərəkət edən qonaqlar Füzuli rayonunda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin açılışını etdiyi Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzinə gəliblər. Mərkəzin 3D modelləşdirmə, səsyazma studiyası, kompüter, musiqi, xalçaçılıq və digər yaradıcılıq otaqları ilə tanış olan nümayəndə heyəti uşaqlar üçün yaradılmış imkanları yüksək qiymətləndiriblər.
Nümayəndə heyəti daha sonra Şuşaya yola düşüb. Burada da erməni qəsbkarlarının 30 illik işğal dövründə törətdiyi vəhşiliklərdən sonra aparılan bərpa və yenidənqurma işləri ilə tanış olublar. Onlar “Güllələnmiş heykəllər” abidəsi, Yuxarı Gövhər Ağa məscidi, İsa Bulağı, Vaqifin məqbərəsi, Cıdır Düzü və digər görməli yerləri ziyarət ediblər. Heyət tərəfindən Cıdır Düzündə böyükölçülü bayraq açılaraq dalğalandırılıb və xatirə şəkli çəkdirilib.

The representatives of Azerbaijan diaspora operating in Kazakhstan visited Fuzuli and Shusha
Within the framework of the visit to Azerbaijan, a delegation consisting of the leaders and activists of our diaspora operating in Kazakhstan, as well as representatives of the fraternal nation, visited the liberated areas of Fuzuli and Shusha.
On the way to Fuzuli the guests saw the destroyed and devastated villages that epitomized Armenian barbarism and condemned the acts of vandalism. The guests were given detailed information about reconstruction, renovation and restoration works carried out in the district. They praised the ongoing reconstruction and restoration efforts.
In accordance with the slogan of the delegation's visit to our country, "Following in the footsteps of Presidents!" the guests visited the Kurmangazy Children's Creativity Center in the Fuzuli district, which was inaugurated by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev. Familiarizing themselves with the center's 3D modeling, recording studio, computer, music, carpet weaving, and other creative rooms, the delegation highly appreciated the opportunities created for the children.
Subsequently, the delegation proceeded to Shusha. Here, they acquainted with the restoration and reconstruction work carried out after the 30 years of atrocities committed by Armenian occupiers during the occupation period. They visited notable sites such as the "Bullet-riddled Statues" monument, the Yukhari Govhar Aga Mosque, Isa Bulagi, Vagif's mausoleum, Jidir Plain and other sights. A large-sized flag was unfurled and waved by the delegation and a commemorative photo was taken.