Qazaxıstanda fəaliyyət göstərən Azərbaycan diasporu nümayəndələri Füzuli və Şuşada səfərdə olublar
Qazaxıstanda fəaliyyət göstərən diasporumuzun rəhbərlərindən və fəallarından, qardaş xalqın təmsilçilərindən ibarət nümayəndə heyəti Azərbaycana səfər çərçivəsində işğaldan azad olunmuş Füzuli və Şuşaya səfər ediblər.
Füzuliyə gedərkən qonaqlar yolboyu erməni barbarlığının təcəssümü olan dağıdılmış, viran qoyulmuş kəndləri görüb vandalizm aktlarını pisləyiblər. Qonaqlara rayonda aparılan yenidənqurma, təmir-bərpa işləri haqqında ətraflı məlumat verilib. Onlar aparılan yenidənqurma və təmir-bərpa işlərini təqdir ediblər.
Nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfərinin şüarına uyğun olaraq “Prezidentlərin izi ilə!” hərəkət edən qonaqlar Füzuli rayonunda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin açılışını etdiyi Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzinə gəliblər. Mərkəzin 3D modelləşdirmə, səsyazma studiyası, kompüter, musiqi, xalçaçılıq və digər yaradıcılıq otaqları ilə tanış olan nümayəndə heyəti uşaqlar üçün yaradılmış imkanları yüksək qiymətləndiriblər.
Nümayəndə heyəti daha sonra Şuşaya yola düşüb. Burada da erməni qəsbkarlarının 30 illik işğal dövründə törətdiyi vəhşiliklərdən sonra aparılan bərpa və yenidənqurma işləri ilə tanış olublar. Onlar “Güllələnmiş heykəllər” abidəsi, Yuxarı Gövhər Ağa məscidi, İsa Bulağı, Vaqifin məqbərəsi, Cıdır Düzü və digər görməli yerləri ziyarət ediblər. Heyət tərəfindən Cıdır Düzündə böyükölçülü bayraq açılaraq dalğalandırılıb və xatirə şəkli çəkdirilib.

Представители азербайджанской диаспоры, осуществляющей деятельность в Казахстане, совершили поездку в Физули и Шушу
17 июля, 2024
Члены делегации в составе руководителей и активистов нашей диаспоры, осуществляющей деятельность в Казахстане, представителей братского народа в рамках поездки в Азербайджан побывали в освобожденных от оккупации Физули и Шуше.
По дороге в Физули гости, увидев разрушенные, опустошенные села, являющиеся олицетворением армянского варварства, осудили акты вандализма. Они были подробно проинформированы о проводимых в районе работах по реконструкции, ремонту и восстановлению. Гости выразили одобрение в связи с осуществляемыми работами.
В соответствии с лозунгом поездки члены делегации, следующие “По следам президентов!”, прибыли в построенный в Физулинском районе Центр детского творчества имени Курмангазы, в открытии которого приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев. В ходе ознакомления с функционирующими в центре студией 3D моделирования, звукозаписи, компьютерным кабинетом, кабинетами музыки, ковроткачества и другими уголками творчества делегация высоко оценила созданные для детей возможности.
Затем гости отправились в Шушу. Здесь они также ознакомились с работами по восстановлению и реконструкции, проводимыми после злодеяний, совершенных армянскими захватчиками в период 30-летней оккупации. Oни посетили памятник “Расстрелянные скульптуры”, мавзолей Вагифа, побывали в мечети Юхары Говхар Ага, комплексе Иса Булагы, на Джыдыр Дюзю, посмотрели другие достопримечательности. Делегация развернула на Джыдыр Дюзю большой флаг и сделала фотографию на память.