Finlandiyalı nümayəndə heyəti Azərbaycanda səfərdədir
23 avqust, 2024Finlandiya-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə Finlandiyanın ictimai-siyasi xadimlərindən ibarət nümayəndə heyəti ölkəmizdə səfərdədir.
Nümayəndə heyətinin tərkibinə Finlandiya parlamentinin üzvü Mikko Polvinen, Aleksanteri İnstitutunda Finlandiya, Rusiya və Şərqi Avropa Araşdırmaları Mərkəzinin direktoru Markku Kansqapuro, xarici siyasət və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ixtisaslaşmış jurnalist, “Hymy” jurnalının redaktor müavini, Deputatlar Qrupunun keçmiş sədri (2021), Vantaa-Kereva şəhər dairəsi sovetinin sabiq üzvü (2022), Vanta-Kereva regional hökumətinin sabiq üzvü Antero Eerola, Finlandiyanın sabiq müdafiə naziri, “J-E Enestam AB” konsaltinq şirkətinin idarə heyətinin sədri Jan Erik Enestam, Qərbi Avropa İttifaqının Parlament Assambleyasında Finlandiya nümayəndə heyətinin rəhbərinin sabiq müavini Jaako Laakso və Finlandiya-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin sədri Təranə Nəzərova daxildir.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində olub, həmçinin Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşlər üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayevlə, mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərovla, Minatəmizləmə Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini Bəhruz Məmmədovla görüşüblər. Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.
Nümayəndə heyəti hazırda Şuşa və Laçında səfərdədir. Burada qonaqların tarixi abidələri, şəhərin görməli yerlərini ziyarəti, erməni vandalizmi və işğalından azad edilən torpaqlarımızda aparılan yenidənqurma işləri ilə tanışlığı nəzərdə tutulur.

The Finnish delegation visits Azerbaijan
A delegation of Finnish social and political figures visits Azerbaijan under the organization of the Finland-Azerbaijan Friendship Society.
The delegation includes Mikko Polvinen, the member of Finnish Parlament, Markku Kansgapuro, Director of the Center for Finnish, Russian and Eastern European Studies at the Alexander Institute, Antero Eerola, journalist and Deputy Editor of "Hymy" magazine, former Chairman of the Parliamentary Group (2021), former member of the Vantaa-Kerava City Council (2022), and former member of the Vantaa-Kerava Regional Government, Jan Erik Enestam, former minister of Defense of Finland, Chairman of the board of “J-E Enestam AB" consulting company, Jaako Laakso, Former Deputy Head of the Finnish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Western European Union and Chairman of the Finland-Azerbaijan Friendship Society Tarana Nazarova.
During the visit, the delegation has become in the State Committee on Work with Diaspora. Furtermore, they met with Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs, Farid Jafarov, Deputy Minister of Culture, Bahruz Mammadov, the first deputy chairman of the Board of Azerbaijan National Agency for Mine Action (ANAMA). Issues of mutual interest were discussed at the meeting.
The Finish representatives are currently visiting Lachin and Shusha. The guests are expected to visit the historical monuments, landmarks of the city, get acquainted with the reconstruction works carried out in our lands after the liberation of Armenian vandalism and occupation.