“Zəfərimiz dünyada” adlı tədbir təşkil olunub
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin inzibati binasında Qarabağda tarixi qələbəmizin beşinci ildönümünə həsr edilən “Zəfərimiz dünyada” adlı təntənəli tədbir keçirilib.
Tədbirdə komitənin rəhbər heyəti, əməkdaşlar, ictimaiyyət və media təmsilçiləri, şəhid ailələrinin üzvləri, diaspor nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət himni səsləndirilib, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən qəhrəman şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbirdə çıxış üçün ilk söz şəhid polkovnik-leytenant Anar Əliyevin qızı Nigar Əliyevaya verilib və o, Zəfərimizin 5-ci ilində keçirdiyi qürur hissini bölüşüb, atasının ruhunun şad olduğunu qeyd edib.
“Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan Ordusunun Qarabağda qazandığı qələbə tariximizin ən parlaq qələbəsidir. Qələbəmiz dünya azərbaycanlılarının qürur mənbəyinə çevrilib, onları daha sıx birləşməyə, haqq səsimizin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması üçün daha əzmkar olmağa sövq edib” - bu fikirləri səsləndirən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov xaricdəki Azərbaycan icmalarının müharibə və postmüharibə dövründəki fəaliyyətindən danışıb. Diqqətə çatdırılıb ki,  zəfərimizin 5 illiyində xarici ölkələrdə onlarla tədbir, irimiqyaslı kampaniya keçirilir, diasporun fəaliyyəti dövlətimizin siyasi xətti ilə harmoniya təşkil edir.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədr müavini, ictimai xadim, filologiya elmləri doktoru, professor, AMEA-nın həqiqi üzvü Rafael Hüseynov çıxışında Vətən müharibəsində qazanılan qələbəni xalqımızın mənəvi gücünün və tarixi ədalətin bərpasının təntənəsi adlandırıb.
II Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı, kapitan Mahur Həmidov, Xalq artisti Fəxrəddin Manafov, Xalq artisti Yalçın Adıgözəlov, A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun əməkdaşı, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Mais Əmrahov,  “Zəfər” İctimai Birliyinin sədri Sevinc Orucova, “Qarabağa səyahətim” kitabının müəllifi, uzun müddət Azərbaycanda yaşamış Nik Noulisa çıxış edərək Zəfər Gününü birliyimizin, dövlət-xalq həmrəyliyinin rəmzi adlandırıblar. Çıxışlarda şəhid ailələrinin, qazilərin cəmiyyətimizdə göstərdikləri nümunəvi rola da diqqət çəkilib.
Tədbirdə dövlət başçısının çıxışlarının, xaricdəki Azərbaycan icmalarının müharibə və postmüharibə dövründəki fəaliyyətinin, görkəmli diaspor nümayəndələrinin təbriklərinin yer aldığı “Zəfərimiz dünyada” adlı videoçarx, həmçinin “Şəhidə məktub” sənədli filmi nümayiş olunub.
“Zəfərimiz dünyada” adlı tədbir çərçivəsində Azərbaycan diasporu adından şəhid övladlarına hədiyyələr təqdim olunub, şəhid ailələrinə göstərilən maddi yardımlar barədə məlumat verilib.
Qeyd edək ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi, ADDF və xaricdəki Azərbaycan icmaları hər zaman şəhid ailələrini diqqət mərkəzində saxlayır, onlara maddi-mənəvi dəstək göstərir, şəhid uşaqları mütəmadi olaraq komitənin müxtəlif layihələrinə cəlb olunurlar.

Организовано мероприятие под названием “Наша Победа в мире”
В административном здании Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой состоялось торжественное мероприятие под названием “Наша Победа в мире”, посвященное пятой годовщине нашей исторической победы в Карабахе.
В церемонии приняли участие руководящий состав комитета, сотрудники, представители общественности, медиа и диаспоры, члены семей шехидов.
Прозвучал государственный гимн Азербайджанской Республики, минутой молчания была почтена светлая память отважных шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Первой слово для выступления на мероприятии было предоставлено дочери шехида полковника-лейтенанта Анара Алиева Нигяр Алиевой, которая поделилась чувством гордости, переживаемым в 5-ю годовщину нашей Победы, отметила, что душа отца возрадовалась.
“Победа, одержанная доблестной Азербайджанской армией под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в Карабахе, – самая яркая в нашей истории. Она стала источником гордости азербайджанцев мира, побудила их к еще более тесному сплочению, к большей решимости для доведения до международной общественности нашего правого дела,” – говоря об этом, председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов коснулся деятельности азербайджанских общин за рубежом во время войны и в поствоенный период. Было доведено до внимания, что в связи с 5-летием победы в зарубежных странах проводятся десятки мероприятий, крупномасштабных кампаний, что деятельность диаспоры гармонично сочетается с политическим курсом нашего государства.
Заместитель председателя Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, общественный деятель, доктор филологических наук, профессор, действительный член НАНА Рафаэль Гусейнов назвал победу, одержанную в Отечественной войне, торжеством моральной силы нашего народа и восстановления исторической справедливости.
Участник II Карабахской войны, капитан Махур Гамидов, народный артист Фахреддин Манафов, народный артист Ялчин Адыгезалов, сотрудник Института истории имени А.А.Бакиханова, доктор исторических наук, профессор Маис Амрахов, председатель Общественного объединения “Зафар” Севиндж Оруджева, автор книги “Мое путешествие в Карабах” Ник Нволиса, долгое время проживавший в Азербайджане, назвали День Победы символом нашего единства, солидарности государства и народа. В выступлениях также была подчеркнута образцовая роль семей шехидов и гази в нашем обществе.
На мероприятии были показаны видеоролик под названием “Наша Победа в мире”, отражающий выступления главы государства, деятельность азербайджанских общин за рубежом во время войны и в поствоенный период, поздравления видных представителей диаспоры, а также документальный фильм “Письмо шехиду”.
В рамках мероприятия под названием “Наша Победа в мире” от имени азербайджанской диаспоры детям шехидов были вручены подарки, представлена информация о материальной помощи, оказанной семьям шехидов.
Отметим, что Государственный комитет по работе с диаспорой, ФПАД и азербайджанские общины за рубежом постоянно уделяют внимание семьям шехидов, оказывают им материальную и моральную помощь, дети шехидов регулярно привлекаются к различным проектам комитета.