“Zəfərimiz dünyada” adlı tədbir təşkil olunub
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin inzibati binasında Qarabağda tarixi qələbəmizin beşinci ildönümünə həsr edilən “Zəfərimiz dünyada” adlı təntənəli tədbir keçirilib.
Tədbirdə komitənin rəhbər heyəti, əməkdaşlar, ictimaiyyət və media təmsilçiləri, şəhid ailələrinin üzvləri, diaspor nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət himni səsləndirilib, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən qəhrəman şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbirdə çıxış üçün ilk söz şəhid polkovnik-leytenant Anar Əliyevin qızı Nigar Əliyevaya verilib və o, Zəfərimizin 5-ci ilində keçirdiyi qürur hissini bölüşüb, atasının ruhunun şad olduğunu qeyd edib.
“Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan Ordusunun Qarabağda qazandığı qələbə tariximizin ən parlaq qələbəsidir. Qələbəmiz dünya azərbaycanlılarının qürur mənbəyinə çevrilib, onları daha sıx birləşməyə, haqq səsimizin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması üçün daha əzmkar olmağa sövq edib” - bu fikirləri səsləndirən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov xaricdəki Azərbaycan icmalarının müharibə və postmüharibə dövründəki fəaliyyətindən danışıb. Diqqətə çatdırılıb ki,  zəfərimizin 5 illiyində xarici ölkələrdə onlarla tədbir, irimiqyaslı kampaniya keçirilir, diasporun fəaliyyəti dövlətimizin siyasi xətti ilə harmoniya təşkil edir.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədr müavini, ictimai xadim, filologiya elmləri doktoru, professor, AMEA-nın həqiqi üzvü Rafael Hüseynov çıxışında Vətən müharibəsində qazanılan qələbəni xalqımızın mənəvi gücünün və tarixi ədalətin bərpasının təntənəsi adlandırıb.
II Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı, kapitan Mahur Həmidov, Xalq artisti Fəxrəddin Manafov, Xalq artisti Yalçın Adıgözəlov, A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun əməkdaşı, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Mais Əmrahov,  “Zəfər” İctimai Birliyinin sədri Sevinc Orucova, “Qarabağa səyahətim” kitabının müəllifi, uzun müddət Azərbaycanda yaşamış Nik Noulisa çıxış edərək Zəfər Gününü birliyimizin, dövlət-xalq həmrəyliyinin rəmzi adlandırıblar. Çıxışlarda şəhid ailələrinin, qazilərin cəmiyyətimizdə göstərdikləri nümunəvi rola da diqqət çəkilib.
Tədbirdə dövlət başçısının çıxışlarının, xaricdəki Azərbaycan icmalarının müharibə və postmüharibə dövründəki fəaliyyətinin, görkəmli diaspor nümayəndələrinin təbriklərinin yer aldığı “Zəfərimiz dünyada” adlı videoçarx, həmçinin “Şəhidə məktub” sənədli filmi nümayiş olunub.
“Zəfərimiz dünyada” adlı tədbir çərçivəsində Azərbaycan diasporu adından şəhid övladlarına hədiyyələr təqdim olunub, şəhid ailələrinə göstərilən maddi yardımlar barədə məlumat verilib.
Qeyd edək ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi, ADDF və xaricdəki Azərbaycan icmaları hər zaman şəhid ailələrini diqqət mərkəzində saxlayır, onlara maddi-mənəvi dəstək göstərir, şəhid uşaqları mütəmadi olaraq komitənin müxtəlif layihələrinə cəlb olunurlar.

The event titled “Our Victory in the world” was held
A solemn event titled “Our Victory in the world,” dedicated to the fifth anniversary of our historic triumph in Karabakh, was held at the administrative building of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan.
The event was attended by the committee’s leadership, employees, representatives of the public and media, families of martyrs, and representatives of the diaspora.
The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, and the cherished memory of the heroic martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity of our country was honored with a minute of silence.
The first speech at the event was given to Nigar Aliyeva, daughter of the martyred Lieutenant Colonel Anar Aliyev. She expressed the pride she feels on the 5th anniversary of our Victory and noted that her father’s soul is at peace.
“The victory achieved in Karabakh by the glorious Azerbaijani Army under the leadership of the Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev is the brightest triumph in our history. Our Victory has become a source of pride for Azerbaijanis around the world, inspiring them to unite even more closely and to act with greater determination in conveying our just cause to the international community,” said Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora. He spoke about the activities of Azerbaijani communities abroad during the war and the post-war period. It was noted that dozens of events and large-scale campaigns are being held abroad on the 5th anniversary of our Victory, and the activities of the diaspora are in line with our state’s political course.
In his remark, Rafael Huseynov, Deputy Speaker of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, public figure, Doctor of Philological Sciences, Professor, and Full Member of ANAS, described the victory achieved in the Patriotic War as a celebration of our nation’s moral strength and the restoration of historical justice.
The participant in the Second Karabakh War, captain Mahur Hamidov, People’s Artist Fakhraddin Manafov, People’s Artist Yalchin Adigozalov, an employee of Institute of History named after Abbasgulu Agha Bakikhanov, Doctor of historical sciences, Professor Mais Amrahov, Chairwoman of the “Zafar” Public Union Sevinj Orujova, and Nick Noulis, author of the book “My Journey to Karabakh” who lived in Azerbaijan for many years, delivered speeches. They described Victory Day as a symbol of our unity and the solidarity between the state and the people. The speakers also highlighted the exemplary role of the families of martyrs and war veterans in our society.
At the event, a video clip titled “Our Victory in the world”, featuring the speeches of the head of state, the activities of Azerbaijani communities abroad during the war and post-war period, and congratulatory messages from prominent diaspora representatives, was screened. In addition, the documentary film “Letter to a Martyr” was also shown.
Within the framework of the event titled “Our Victory in the world”, gifts were presented on behalf of the Azerbaijani diaspora to the children of martyrs, and information was provided regarding the financial assistance offered to the families of martyrs.
It should be noted that the State Committee on Work with Diaspora, the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora and Azerbaijani communities abroad consistently keep the families of martyrs at the center of their attention, providing them with both material and moral support. The children of the martyrs are also regularly involved in various projects organized by the Committee.