Soydaşlarımızın rəqs qrupu Kanadada birincilik əldə edib
Kanadanın Alberta Azərbaycan Mədəniyyəti Cəmiyyətinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Azəri Kalqari ulduzları” (“Azeri Calgary Stars”) rəqs qrupu Kalqari şəhərində keçirilən “Avropa xalq rəqsləri” müsabiqəsinin qalibi olub.
Müsabiqədə Azərbaycanla yanaşı Bolqarıstan, Ruminiya, Yunanıstan, Polşa, Ukrayna, Xorvatiya və digər Avropa ölkələrinin nümayəndələri çıxış edib.
Soydaşlarımızın baletin sintezi ilə təqdim etdiyi milli rəqslərimiz münsiflər heyətinin, eləcə də auditoriyanın böyük marağına səbəb olub.
Müsabiqənin ikinci turunda qrup dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin "Koroğlu" operasından musiqi ilə çıxış edib.
Azərbaycan rəqs qrupunun çıxışını münsiflər heyəti yüksək qiymətləndirib və “Azəri Kalqari ulduzları”nı 1-ci yerə layiq görüb.
Qeyd edək ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşlıq etdiyi və fəaliyyətini dəstəklədiyi Alberta Azərbaycan Mədəniyyəti Cəmiyyətinin nəzdindəki “Azəri Kalqari ulduzları” rəqs qrupunun uğur qazanmasında, rəqslərin qurulmasında və hazırlanmasında  Azərbaycan Xoreoqrafiya Akademiyasının məzunu, "Türksoy Özəl Ödül" müsabiqəsinin laureatı Lalə Aslanurun da böyük əməyi var.

Танцевальная группа наших соотечественников завоевала первенство в Канаде
Танцевальная группа «Азербайджанские звезды Калгари» (Azeri Calgary Stars), функционирующая при Азербайджанском культурном обществе Альберты в Канаде, стала победителем проведенного в городе Калгари конкурса «Европейские народные танцы».
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в конкурсе, наряду с Азербайджаном выступили представители Болгарии, Румынии, Греции, Польши, Украины, Хорватии и других европейских стран.
Представленные нашими соотечественниками национальные танцы в синтезе с балетом вызвали большой интерес у жюри и аудитории.
Во втором туре конкурса группа исполнила музыку из оперы великого композитора Узеира Гаджибейли «Кероглу».
Жюри высоко оценило выступление азербайджанской танцевальной группы и удостоило «Азербайджанских звезд Калгари» 1-го места.
Отметим, что большой вклад в успех танцевальной группы «Азербайджанские звезды Калгари» при Азербайджанском культурном обществе Альберты, с которым сотрудничает и деятельность которого поддерживает Государственный комитет по работе с диаспорой, постановку и подготовку танцев внесла выпускница Азербайджанской академии хореографии, лауреат конкурса «Türksoy Özəl Ödül» Лала Асланур.