Soydaşımız Avropa Parlamentinin sədrinə məktub ünvanlayıb
Almaniyada yaşayan və fəaliyyət göstərən beynəlxalq hüquq üzrə ekspert Asəf Əsgər Avropa Parlamentinin sədri Roberta Metsolaya Azərbaycana qarşı qəbul edilmiş qərəzli qətnamə ilə bağlı məktub ünvanlayıb.
Məktubda Qarabağdakı keçmiş separatçı qurumun həbsdə olan nümayəndələrinin azadlığının tələbi ilə növbəti dəfə Azərbaycana qarşı təzyiq göstərildiyi vurğulanıb.
Hüquqşünas sual verib ki, həqiqətənmi Avropa Parlamenti Azərbaycan hökumətindən vətəndaşlarını qətlə yetirən separatçı və terrorçuların qeyd-şərtsiz azadlığını tələb edir?
O, separatçıların 1990-cı illərdən etibarən 30 min azərbaycanlının ölümündə birbaşa iştirak etdiyini, Xocalıda 613 dinc sakinin amansızlıqla qətlə yetirildiyini diqqətə çatdırıb.
Bundan əlavə, Azərbaycan ərazilərinin 20%-nin 30 il ərzində işğal altında saxlanıldığı, yeraltı və yerüstü sərvətlərinin qanunsuz şəkildə istismar edilərək talandığı və Ermənistan vasitəsilə xaricə çıxarıldığı vurğulanıb. Həmçinin işğal nəticəsində Azərbaycan dövlətinə 100 milyardlarla zərərin dəydiyi, qanunsuz məskunlaşma siyasəti aparılaraq, Livan, Suriya, Ermənistan və Rusiyadan minlərlə insanın Qarabağa yerləşdirildiyi qeyd edilib.
Ekspert 30 il ərzində ATƏT-in Minsk Qrupunun fəaliyyətsizliyinin Ermənistanın işğalçılıq siyasətinə imkan yaratdığını xatırladıb.
Məktubda o da vurğulanıb ki, heç bir Avropa qurumu işğal illərində bölgəyə gəlib erməni separatçılarının törətdikləri dağıntıları və qanunsuz fəaliyyətləri araşdırmaq istəməyib. Lakin həmin qurumların nümayəndələri, məsələn, Frank Şvabe Azərbaycan ərazilərinə səfər etmək tələbi irəli sürürdü. O zaman sual olunur: erməni separatçıları Qarabağı işğal altında saxlayanda niyə onların fəaliyyətini araşdırmaq istəmədi?
Sonda Avropa Parlamentinin dəfələrlə Azərbaycan əleyhinə qərəzli qətnamələrlə separatçı və terrorçu qüvvələrin qeyd-şərtsiz azadlığı tələbini irəli sürməsi Azərbaycanın daxili qanunvericiliyinə və beynəlxalq hüquqa açıq hörmətsizlik kimi xüsusi qeyd edilib.

Наш соотечественник направил письмо председателю Европейского парламента
Эксперт по международному праву Асаф Аскер, живущий и работающий в Германии, направил председателю Европейского парламента Роберте Метсоле письмо в связи с предвзятой резолюцией, принятой против Aзербайджана.
В письме подчеркивается, что на Азербайджан в очередной раз оказывается давление с требованием освободить находящихся под стражей представителей бывшей сепаратистской структуры в Карабахе.
Юрист задается вопросом, действительно ли Европейский парламент требует от правительства Азербайджана безоговорочного освобождения сепаратистов и террористов, совершивших убийство его граждан?
Oн доводит до внимания, что с 1990-х годов сепаратисты были непосредственно причастны к гибели 30 тысяч азербайджанцев, безжалостно убили 613 мирных жителей в Ходжалы.
Одновременно отмечается, что 20% территорий Азербайджана в течение 30 лет удерживались под оккупацией, что незаконно эксплуатировались, разграблялись и через Армению поставлялись за рубеж его наземные и подземные ресурсы. Кроме того, подчеркивается, что в результате оккупации Азербайджанскому государству был причинен ущерб, исчисляющийся сотнями миллиардов, что путем осуществления политики незаконного расселения в Карабахе были размещены тысячи людей из Ливана, Сирии, Армении и России.
Эксперт напоминает, что бездеятельность Минской группы ОБСЕ в течение 30 лет способствовала захватнической политике Армении.
В письме также доводится до внимания, что в годы оккупации ни одна европейская структура не пожелала посетить регион для рассмотрения учиненных армянскими сепаратистами разрушений и их незаконной деятельности. При этом представители данных структур, к примеру, Франк Швабе, выдвигали требование относительно посещения азербайджанских территорий. В таком случае возникает вопрос: почему они не пожелали рассмотреть действия армянских сепаратистов, когда те удерживали Карабах под оккупацией?
В заключение особо подчеркивается, что неоднократное выдвижение Европейским парламентом предвзятыми резолюциями, принятыми им против Азербайджана, требования о безоговорочном освобождении сепаратистских и террористических сил является откровенным неуважением к внутреннему законодательству Азербайджана и международному праву.