Azərbaycan əsilli amerikalı musiqiçinin “Fleyta ilə səyahət” adlı konserti keçirilib
ABŞ-nin Dallas və Hyuston şəhərlərində Yuta universitetinin professoru, musiqiçi, fleyta ifaçısı Azərbaycan əsilli amerikalı musiqiçi Dr. Ceyran Həsənin “Fleyta ilə səyahət” (Travelling with Flute) adlı konsert proqramı keçirilib.
İlk olaraq Azərbaycan-Amerika Musiqi Fondunun təsisçisi və icraçı direktoru Dr. Cəmilə Cavadova-Spitzberq təşkilatın həyata keçirdiyi tədbirlər və gələcək layihələr haqqında fikirlərini bölüşüb. O, konsertin təşkilinə və davamlı dəstəyə görə Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə təşəkkürünü bildirib.
Sonra Dr. Ceyran Həsən həm Azərbaycan, həm də Amerikanın qadın bəstəkarlarının əsərlərini səsləndirib. Pianoçular Dr. Gia Jiha Choi və Dr. Nataliya Suxinanın müşayiəti ilə keçən konsert proqramı tamaşaçıların alqışları ilə qarşılanıb.
Qeyd edək ki, konsert Amerika Azərbaycan Musiqi Fondunun həyata keçirdiyi “Musiqi körpüsü” adlı layihəsi çərçivəsində həyata keçirilib.

Состоялся концерт американского музыканта азербайджанского происхождения под названием “Путешествие с флейтой”
В американских городах Даллас и Хьюстон состоялась концертная программа профессора Университета Юты, американского музыканта азербайджанского происхождения, исполнительницы на флейте д-ра Джейран Гасан под названием “Путешествие с флейтой” (Travelling with Flute).
Сначала учредитель и исполнительный директор Aзербайджано-американского фонда музыки д-р Джамиля Джавадова-Шпицберг поделилась мыслями о проведенных организацией мероприятиях и дальнейших проектах. Oна выразила Государственному комитету Азербайджанской Республики по работе с диаспорой признательность за организацию концерта и постоянную поддержку.
Затем д-р Джейран Гасан исполнила произведения женщин-композиторов Азербайджана и Америки. Концертная программа в сопровождении пианисток д-ра Ги Жих Чой и д-ра Наталии Сухиной была встречена аплодисментами зрителей.
Отметим, что концерт состоялся в рамках проекта “Mузыкальный мост”, реализованного Aзербайджано-американским фондом музыки.