Hun-Türk Qurultayı keçirilib
Macarıstanın Buğac şəhərində Hun-Türk Qurultayının rəsmi açılış mərasimi keçirilib. Qurultayda Azərbaycanı Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondu təmsil edib.
Macarıstan Parlamentində baş tutan mərasimi parlamentin vitse-spikeri Sandor Lezsak açaraq qurultayın türk dünyasında birlik və bərabərliyin yaradılmasına əvəzsiz töhfələr verdiyini qeyd edib.
Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi, fövqəladə və səlahiyyətli səfir Kubanıçbek Ömüraliyev, TÜRKPA-nın Baş katibi Mehmet Sureyya Er, TÜRKSOY başkanı Sultan Raev, Qazaxıstanda fəaliyyət göstərən Türk Akademiyasının rəhbəri, akademik Şahin Mustafayev, Özbəkistan və Qazaxıstan Respublikalarının mədəniyyət nazirlərinin müavinləri çıxış edərək türk dünyasında birlik və bərabərliyin önəminə toxunublar.
Azərbaycan nümayəndə heyəti adından çıxış edən Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun icraçı direktoru Əkrəm Abdullayev bu mühüm tədbirin türk dünyası üçün əhəmiyyətindən danışıb və fikrini çuvaş türklərinin maraqlı bir ifadəsi ilə tamamlayıb: “Epir pulna, pul, pulatpr”, yəni “Var olmuşuq, varıq, var olacağıq”.
Qeyd edək ki, 3 gün davam edən və 300 mindən çox insanın qatıldığı qurultayın tarixində ilk dəfə Azərbaycan çadırının qurulması, qədim xalçalarımızın sərgilənməsi, xalq və aşıq sənətinin, həmçinin milli rəqslərimizin təbliği böyük maraqla qarşılanıb.
Qeyd edək ki, Hun-Türk Qurultayı iki ildən bir təşkil olunur, məqsəd türk xalqları və onların diaspor təşkilatları arasında birliyinin daha da möhkəmləndirilməsidir.

Состоялся Гунно-тюркский съезд
В венгерском городе Бугач состоялась официальная церемония открытия Гунно-тюркского съезда. Азербайджан в работе съезда представлял функционирующий при Государственном комитете по работе с диаспорой Фонд поддержки азербайджанской диаспоры.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в Государственном комитете по работе с диаспорой, вице-спикер парламента Венгрии Сандор Лезсак, открывая состоявшуюся в парламенте церемонию, отметил, что съезд внес неоценимый вклад в установление единства и равенства в тюркском мире.
Генеральный секретарь Организации тюркских государств, чрезвычайный и полномочный посол Кубанычбек Омуралиев, генеральный секретарь ТЮРКПА Мехмет Сурейя Эр, руководитель ТЮРКСОЙ Султан Раев, руководитель функционирующей в Казахстане Тюркской академии, академик Шахин Мустафаев, заместители министров культуры Узбекистана и Казахстана коснулись значения единства и равенства в тюркском мире.
Исполнительный директор Фонда поддержки азербайджанской диаспоры Экрем Абдуллаев, выступая от имени азербайджанской делегации, подчеркнул значение этого важного мероприятия для тюркского мира, завершив свою мысль интересным выражением чувашских тюрок: «Мы были, есть и будем».
Отметим, что впервые в истории съезда, который продолжался 3 дня, и в котором приняли участие более 300 тысяч человек, был создан павильон Азербайджана, экспонированы наши старинные ковры, пропагандировались народное и ашугское искусство, а также национальные танцы, что вызвало большой интерес.
Следует отметить, что Гунно-тюркский съезд проводится раз в два года, цель заключается в дальнейшем укреплении единства между тюркскими народами и их диаспорскими организациями.