Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Benilülks ölkələrinə səfəri çərçivəsində Niderland Krallığındakı Azərbaycan icması ilə görüşüb və Koordinasiya Şurasının toplantısında iştirak edib.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan görüşdə ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi ehtiramla yad olunub.
Niderland-Belçika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Niderland Krallığı üzrə koordinatoru Elxan Mirhəşimli Şuranın fəaliyyəti ilə bağlı hesabatı təqdim edib.
“Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən uğurlu diaspor siyasətinin mühüm nəticəsidir ki, Azərbaycan dövləti ilə xaricdə yaşayan soydaşlarımız arasında, eləcə də icmalar daxilində əlaqələr daha da intensivləşib, koordinasiyalı fəaliyyət geniş vüsət alıb”, - komitə sədri bu sözləri Azərbaycan icması ilə görüşdə səsləndirib.
Toplantıda dövlət başçısının çıxışlarının yer aldığı videoçarxlar nümayiş olunub, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin həyata keçirdiyi layihələr barədə geniş məlumat çatdırılıb.
Azərbaycanın Niderland Krallığında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Məmməd Əhmədzadə son illər Azərbaycan diasporunun siyasi fəallığının və nüfuzunun daha da artdığını dilə gətirib, ölkəmizlə bağlı həqiqətlərin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasında soydaşlarımızın xüsusi rolunu vurğulayıb.
Daha sonra Koordinasiya Şurasının fəaliyyəti ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, perspektivə dair təkliflər səsləndirilib, gələcək fəaliyyət istiqamətləri müzakirə olunub, icma üzvlərinin suallarına cavab verilib. Soydaşlarımız koordinasiyalı fəaliyyətə göstərilən dəstəyə görə minnətdarlıq edib, birgə işləməyin daha səmərəli nəticələr verdiyini vurğulayıblar.
Niderland-Belçika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasına yeni koordinator seçilib.
Azərbaycan - Niderland Odlar Yurdu Cəmiyyətinin rəhbəri Firəngiz Bağırovaya milli musiqimizi Avropada uğurla təbliğ etdiyinə görə Fəxri Fərman təqdim olunub.
Tədbirin bədii hissəsində “Niderland Qala Qrupu” milli musiqilərimizi təqdim edib, soydaşlarımıza unudulmaz anlar yaşadıb.

Состоялось заседание Координационного совета азербайджанцев Нидерланды-Бельгия
Председатель Государственного комитета Aзербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуад Мурадов в рамках визита в страны Бенилюкса встретился с азербайджанской общиной в Королевстве Нидерландов и принял участие в заседании Координационного совета.
На встрече, начавшейся с исполнения государственного гимна Азербайджана, с глубоким уважением была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Координатор Координационного совета азербайджанцев Нидерландов и Бельгии по Королевству Нидерландов Эльхан Миргашимли представил отчет о деятельности совета.
“Важный результат успешной диаспорской политики, осуществляемой под руководством Президента Ильхама Алиева, заключается в том, что связи между Азербайджанским государством и проживающими за рубежом нашими соотечественниками, а также внутри общин еще более интенсифицировались, координационная деятельность получила широкий размах”, - сказал председатель комитета на встрече с азербайджанской общиной.
На мероприятии был показан видеоролик, отражающий выступления главы государства, доведена до внимания подробная информация о проектах, осуществляемых Государственным комитетом по работе с диаспорой.
Чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана в Королевстве Нидерландов Мамед Aхмедзаде отметил, что в последние годы повысились политическая активность и авторитет азербайджанской диаспоры, подчеркнул особую роль наших соотечественников в доведении правды о нашей стране до международной общественности.
Затем был проведен обмен мнениями о работе Координационного совета, внесены предложения о перспективах, обсуждены направления дальнейшей деятельности, даны ответы на вопросы членов общины. Наши соотечественники выразили признательность за поддержку координированной деятельности, подчеркнули, что взаимодействие приносит более эффективные результаты.
Был избран новый координатор Координационного совета азербайджанцев Нидерландов и Бельгии.
Руководителю Aзербайджано-нидерландского общества “Одлар Юрду” Фирангиз Багировой вручена Почетная грамота за успешную пропаганду нашей национальной музыки в Европе.
В художественной части мероприятия “Niderland Qalа Qrupu” представила национальную музыку, подарила нашим соотечественникам незабываемые мгновения.