İspaniyada yaşayan Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov İspaniya Krallığında yaşayan Azərbaycan icması ilə görüşüb.
Barselonadakı Azərbaycanlılar Cəmiyyətinin üzvü Gülnar Hacıyevanın moderatorluğu ilə keçirilən görüş Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçərək şəhidlik zirvəsinə ucalan qəhrəman Vətən övladlarının əziz xatirəsinin yad olunması ilə başlayıb.
“Bu gün Azərbaycan dövləti diasporun inkişafına yeni konseptual yanaşma ortaya qoyub və bununla da nümunəvi model yaradıb. Dövlətimizin diaspora yanaşması onun daha da güclənməsinə hesablanıb”. Bu fikirləri Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov İspaniyada yaşayan azərbaycanlılarla keçirilən görüş zamanı deyib. Komitə sədri çıxışında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu diaspor siyasətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən inkişaf etdirilərək yeni mərhələyə yüksəlməsinə, diasporumuzun Azərbaycan dövləti ilə vəhdət halında fəaliyyət göstərməsinə diqqət çəkib.
Toplantıda Azərbaycanın İspaniyadakı Səfirliyinin konsulu Əfqan Xəlili iştirak edib.
Görüşdə komitənin fəaliyyəti, xaricdəki Azərbaycan Evləri, Koordinasiya Şuraları, həftəsonu məktəbləri, həyata keçirilən çoxsaylı layihələrlə bağlı videotəqdimat keçirilib.
İspaniya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Barselona üzrə koordinatoru, Barselonadakı Azərbaycanlılar Cəmiyyətinin və Barselona Azərbaycan Evinin sədri Kərim Kərimov AKŞ-nin fəaliyyəti haqqında məlumat verib, Azərbaycan icmaları, cəmiyyət və birliklərin fəaliyyətinin gücləndirilməsinin önəmini vurğulayıb.
Daha sonra diasporun inkişafı, strateji təşəbbüslərin dəstəklənməsi, icmalaşma prosesinin gücləndirilməsi və digər mövzularla bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb.
İcma görüşü İspaniya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının toplantısının keçirilməsi ilə davam edib.
Koordinasiya Şurasının fəaliyyətinə dair hesabat dinlənilib, qazanılan uğurlar və həyata keçirilən layihələr geniş müzakirə olunub.
Görüşdə İspaniyanın müxtəlif şəhər və regionlarında, o cümlədən Barselona, Bilbao, Madrid, Valensiya, Alikante və digər şəhərlərində, həmçinin Portuqaliyada yaşayan soydaşlarımız iştirak edib. İcma görüşünə 120-dən çox soydaşımız qatılıb və onların arasında Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələrinin iştirakçıları da olub.
Qarabağ xanı Pənahəli xanın İspaniyada yaşayan varisi, Diaspor Gənclərinin Şuşada keçirilən III Yay Düşərgəsinin iştirakçısı Məhəmmədəli Əkbərov İspaniya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının İspaniya üzrə koordinatoru, Naxçıvanda keçirilən Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsinin iştirakçısı Milana Seyidzadə isə Portuqaliya üzrə koordinatoru seçilib.

Состоялась встреча с проживающей в Испании азербайджанской общиной
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с азербайджанской общиной, проживающей в Королевстве Испания.
Встреча, проведенная под модераторством члена Общества азербайджанцев Барселоны Гюльнар Гаджиевой, началась с исполнения Государственного гимна Азербайджана и почтения светлой памяти отважных сынов Родины, которые, отдав жизнь за территориальную целостность нашей страны, взошли на вершину шехидства.
“Сегодня Азербайджанское государство демонстрирует новый концептуальный подход к развитию диаспоры, создав тем самым образцовую модель. Подход нашего государства к диаспоре рассчитан на ее дальнейшее укрепление”. Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов сказал об этом на встрече с проживающими в Испании азербайджанцами. Председатель комитета отметил, что диаспорская политика, основа которой была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, получив развитие под руководством Президента Ильхама Алиева, вступила в новый этап, что наша диаспора осуществляет деятельность в единстве с Азербайджанским государством.
В мероприятии принял участие консул посольства Азербайджана в Испании Афган Халили.
На встрече состоялась видеопрезентация, посвященная деятельности комитета, домам Азербайджана, координационным советам, воскресным школам за рубежом, многочисленным осуществляемым проектам.
Координатор Координационного совета азербайджанцев Испании по Барселоне, председатель Общества азербайджанцев Барселоны и Дома Азербайджана в Барселоне Керим Керимов рассказал о работе КСА, подчеркнул значение активизации деятельности азербайджанских общин, обществ и объединений.
Затем состоялся обмен мнениями о развитии диаспоры, поддержке стратегических инициатив, усилении процесса формирования общины и на другие темы, были даны ответы на вопросы.
Встреча с общиной продолжилась проведением заседания Координационного совета азербайджанцев Испании.
Был заслушан отчет о деятельности Координационного совета, состоялось широкое обсуждение достигнутых успехов и реализованных проектов.
В мероприятии приняли участие наши соотечественники, проживающие в различных городах и регионах Испании, в том числе в Барселоне, Бильбао, Мадриде, Валенсии, Аликанте и других городах, а также в Португалии. Ко встрече общины присоединились более 120 наших соотечественников, среди которых находились и участники летних лагерей диаспорской молодежи.
Живущий в Испании наследник Карабахского хана Панахали хана, участник состоявшегося в Шуше III Летнего лагеря Мухаммедали Акперов был избран координатором Координационного совета азербайджанцев Испании по Испании, а участница проведенного в Нахчыване IV Летнего лагеря диаспорской молодежи Милана Сеидзаде – координатором данного совета по Португалии.