Diaspor nümayəndələrinin Xankəndi və Şuşaya növbəti səfəri gerçəkləşib
Xaricdə yaşayan və hazırda Vətəndə olan diaspor nümayəndələrinin Xankəndi və Şuşaya səfəri baş tutub.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və təşkilatçılığı ilə “Dəmir yumruğun gücü ilə Şuşadayıq” layihəsi çərçivəsində sayca 13-cü dəfə gerçəkləşən səfərdə dünyanın 16 ölkəsindən 50 diaspor nümayəndəsi iştirak edib.
Qonaqlar əvvəlcə Xankəndi şəhərində olublar. Xankəndində inzibati binanın qarşısında 27 Sentyabr – Anım Gününün 4-cü ildönümü münasibətilə ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Vətən torpaqlarının azadlığına görə Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə və Azərbaycan Ordusuna təşəkkürlərini bildirib, şəhidlərimizə rəhmət, qazilərimizə can sağlığı arzu ediblər.
Daha sonra Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşaya yola düşən diaspor nümayəndələri Cıdır düzünü, Molla Pənah Vaqifin məqbərəsini, Yuxarı Gövhər Ağa məscidini, Gəncə Qapısını, “Güllələnmiş heykəllər”in yerləşdiyi meydanı və digər görməli yerləri ziyarət ediblər. Diaspor nümayəndələri Cıdır düzündə Azərbaycan bayrağı açıb, “Qarabağ Azərbaycandır!” şüarı səsləndiriblər. Kanadadan olan soydaşımız Səməd Purmusəvinin sazda canlı ifası böyük maraqla qarşılanıb və ziyarəçilərə duyğulu anlar yaşadıb.
Xankəndində, Şuşada aparılan yenidənqurma və abadlıq işləri ilə yaxından tanış olan soydaşlarımız bu cür səfərlərin mütəmadi təşkilinə görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Xatırladaq ki, Komitə mütəmadi olaraq beynəlxalq ictimaiyyətin məlumatlandırılmasında böyük rol oynayan soydaşlarımızın, xarici jurnalistlərin, alimlərin Şuşaya, eləcə də işğaldan azad edilmiş digər rayonlara səfərlərini təşkil edir. Sentyabrın 11-də Xaricdə Yaşayan Azərbaycanlı Alimlərin Forumunun iştirakçısı olan, dünyanın 23 ölkəsindən ölkəmizə gələn 80-dən çox alim Şuşa və Xankəndiyə səfər edib və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevə müraciət ünvanlayıblar.

The next visit of diaspora representatives to Khankendi and Shusha took place
27 September, 2024The visit of diaspora representatives living abroad and currently in the homeland visited Khankendi and Shusha.
The thirteenth visit, realized under the project "We are in Shusha with the power of an iron fist" with 50 diaspora representatives from 16 countries around the world participating took place with the support and organization of the State Committee on Work with Diaspora.
Firstly, the visitors arrived in Khankendi. They observed a minute’s silence in memory of the martyrs who gave their lives for the territorial integrity of Azerbaijan on the occasion of the fourth anniversary of the Day of Remembrance in front of the administrative building in Khankendi.
Expressing their gratitude to President Ilham Aliyev, the Victorious Commander-in-Chief of the Armed Forces, and the Azerbaijani army for the liberation of their homeland, the compatriots paid tribute to the fallen martyrs and wished good health to the veterans.
Subsequently, the diaspora representatives proceeded to the cultural capital of Azerbaijan, Shusha. they visited the Jidir Duzu plain, the Mausoleum of Molla Panah Vagif, the Yukhari Govhar Agha Mosque, the Ganja Fortress Gates and other landmarks. The participants unfurled the Azerbaijani flag at Jidir Duzu and chanted: "Karabakh is Azerbaijan!". Our compatriot Samad Purmusavi’s live music performance aroused a great interest of vistors.
Our compatriots, who are closely familiar with the reconstruction and improvement works in Khankendi and Shusha, expressed their gratitude to the state of Azerbaijan for the regular organization of such visits.
It is noteworthy that the committee frequently arranges visits to Shusha and other liberated territories for compatriots, foreign journalists, and scholars, who play a crucial role in informing the international community.