Diaspor nümayəndələrinin Xankəndi və Şuşaya növbəti səfəri gerçəkləşib
Xaricdə yaşayan və hazırda Vətəndə olan diaspor nümayəndələrinin Xankəndi və Şuşaya səfəri baş tutub.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və təşkilatçılığı ilə “Dəmir yumruğun gücü ilə Şuşadayıq” layihəsi çərçivəsində sayca 13-cü dəfə gerçəkləşən səfərdə dünyanın 16 ölkəsindən 50 diaspor nümayəndəsi iştirak edib.
Qonaqlar əvvəlcə Xankəndi şəhərində olublar. Xankəndində inzibati binanın qarşısında 27 Sentyabr – Anım Gününün 4-cü ildönümü münasibətilə ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Vətən torpaqlarının azadlığına görə Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə və Azərbaycan Ordusuna təşəkkürlərini bildirib, şəhidlərimizə rəhmət, qazilərimizə can sağlığı arzu ediblər.
Daha sonra Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşaya yola düşən diaspor nümayəndələri Cıdır düzünü, Molla Pənah Vaqifin məqbərəsini, Yuxarı Gövhər Ağa məscidini, Gəncə Qapısını, “Güllələnmiş heykəllər”in yerləşdiyi meydanı və digər görməli yerləri ziyarət ediblər. Diaspor nümayəndələri Cıdır düzündə Azərbaycan bayrağı açıb, “Qarabağ Azərbaycandır!” şüarı səsləndiriblər. Kanadadan olan soydaşımız Səməd Purmusəvinin sazda canlı ifası böyük maraqla qarşılanıb və ziyarəçilərə duyğulu anlar yaşadıb.
Xankəndində, Şuşada aparılan yenidənqurma və abadlıq işləri ilə yaxından tanış olan soydaşlarımız bu cür səfərlərin mütəmadi təşkilinə görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Xatırladaq ki, Komitə mütəmadi olaraq beynəlxalq ictimaiyyətin məlumatlandırılmasında böyük rol oynayan soydaşlarımızın, xarici jurnalistlərin, alimlərin Şuşaya, eləcə də işğaldan azad edilmiş digər rayonlara səfərlərini təşkil edir. Sentyabrın 11-də Xaricdə Yaşayan Azərbaycanlı Alimlərin Forumunun iştirakçısı olan, dünyanın 23 ölkəsindən ölkəmizə gələn 80-dən çox alim Şuşa və Xankəndiyə səfər edib və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevə müraciət ünvanlayıblar.

Состоялась очередная поездка представителей диаспоры в Ханкенди и Шушу
Состоялась поездка представителей диаспоры, проживающих за рубежом и находящихся в настоящее время на Родине, в Ханкенди и Шушу.
В 13-й по счету поездке, состоявшейся при организационной поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой в рамках проекта “Мы находимся в Шуше благодаря железному кулаку”, приняли участие 50 представителей диаспоры из 16 стран мира.
Сначала гости побывали в городе Ханкенди. Перед административным зданием в Ханкенди по случаю 4-й годовщины Дня памяти - 27 сентября они почтили светлую память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны, выразили победоносному Верховному главнокомандующему Ильхаму Алиеву и Азербайджанской армии признательность за освобождение родных земель, пожелали упокоения души шехидов и здоровья нашим гази.
Отправившись затем в культурную столицу Азербайджана Шушу, представители диаспоры посетили Джыдыр дюзю, мавзолей Моллы Панаха Вагифа, мечеть Юхары Говхар Ага, Гянджинские ворота, площадь, где расположены “Расстрелянные скульптуры”, и другие достопримечательности. Представители диаспоры развернули на Джыдыр дюзю флаг Азербайджана, скандировали лозунг “Карабах – это Азербайджан!”. Исполнение нашего соотечественника из Канады Самеда Пурмусеви на сазе вызвало большой интерес и подарило гостям незабываемые мгновения.
Наши соотечественники, обстоятельно ознакомившиеся с работой по реконструкции и благоустройству, проводимой в Шуше и Ханкенди, поблагодарили Азербайджанское государство за постоянную организацию таких поездок.
Напомним, что комитет регулярно организует поездки наших соотечественников, иностранных журналистов, ученых, играющих большую роль в информировании международной общественности, в Шушу, а также другие освобожденные от оккупации районы. 11 сентября более 80 ученых, прибывших в нашу страну из 80 стран мира для участия в Форуме азербайджанских ученых, проживающих за рубежом, совершили поездку в Шушу и Ханкенди и направили обращение Президенту Азербайджанской Республики, победоносному Верховному главнокомандующему господину Ильхаму Алиеву.