Şanlı tarix, ortaq qürur – Kahramanmaraşda şəhidlərimiz anılıb
Türkiyənin Kahramanmaraş şəhərində 27 Sentyabr – Anım Gününə həsr olunan “Zəfərə gedən yolun başlanğıc tarixi – 27 sentyabr 2020” adlı konfrans keçirilib. Tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının (TADEF) və Kahramanmaraş Sütçü İmam Universitetinin birgə əməkdaşlığı ilə baş tutub.
Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, universitet rəhbərləri, siyasi partiya nümayəndələri, Azərbaycan icmasının fəalları, eləcə də tələbə və müəllim heyəti iştirak edib.
Universitetin Yunus Əmrə Konqres Mərkəzinin “Nizami Gəncəvi” salonunda keçirilən konfrans iki qardaş ölkənin şəhidlərinin əziz xatirəsinin yad edilməsi ilə başlayıb. Ardınca Azərbaycan və Türkiyənin Dövlət himnləri səsləndirilib.
Konfrans iştirakçıları Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Anım Günü ilə bağlı paylaşdığı videoçarxı, həmçinin Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən hazırlanan, Vətən müharibəsi və Zəfər yolundan bəhs edən videomaterialı izləyiblər.
Tədbirin açılışında Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini Valeh Hacıyev, Kahramanmaraş Sütçü İmam Universitetinin rektoru professor Alptekin Yasım, Milli Məclisin deputatı, professor Vasif Qafarov, Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun icraçı direktoru Əkrəm Abdullayev, Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyası sədrinin müşaviri Pərviz Məmmədzadə çıxış ediblər.
Natiqlər bu cür tədbirlərin Azərbaycanın tarixi həqiqətlərinin, milli maraqlarının və ədalətli mövqeyinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması baxımından əhəmiyyətini qeyd ediblər. Onlar həmçinin Qarabağ Zəfərinin regional və qlobal müstəvidə yaratdığı reallıqların təbliğinin vacibliyini vurğulayıblar.
Konfrans panel iclası ilə davam edib. Sütçü İmam Universitetinin dosenti Mərziyyə Məmmədlinin moderator olduğu iclasda Milli Məclisin deputatı professor Vasif Qafarov, Sütçü İmam Universitetinin professoru Toğrul İsmayıl və Türkiyənin Milli Müdafiə Universitetinin professoru İbrahim Ethem Atnur məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzələrdə Vətən müharibəsinin gedişi, tarixi əhəmiyyəti, nəticələri, həmçinin beynəlxalq hüquq və akademik baxış prizmasında Azərbaycanın ədalətli mövqeyi ətraflı izah olunub. Natiqlər Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun göstərdiyi qəhrəmanlıq və iradənin tarixi əhəmiyyət daşıdığını xüsusi qeyd ediblər. Çıxışlarda 27 Sentyabr – Anım Gününün xalqımızın qürurlu, şərəfli və unudulmaz tarixi olduğu vurğulanıb, Qarabağ Zəfərinin isə təkcə Azərbaycan üçün deyil, bütövlükdə Türk dünyası üçün strateji və mənəvi dəyərə malik olduğu diqqətə çatdırılıb.
Konfransın sonunda Azərbaycanın Respublikasının Xalq artisti Samir Cəfərov vətənpərvərlik ruhunu və Azərbaycan–Türkiyə qardaşlığını tərənnüm edən mahnılar səsləndirib.

Славная история, общая гордость – в Кахраманмараше почтили память наших шехидов
В турецком городе Кахраманмараш прошла конференция под названием “История начала пути, ведущего к Победе, – 27 сентября 2020”, посвященная 27 Сентября – Дню памяти. Мероприятие состоялось при совместном сотрудничестве Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой, Федерации турецко-азербайджанских обществ (TADEF) и Университета Кахраманмараш Сютчю Имам.
В конференции, наряду с официальными лицами, приняли участие руководители университетов, представители политических партий, активисты азербайджанской общины, а также коллектив студентов и преподавателей.
Мероприятие, проводимое в зале “Низами Гянджеви” Конгресс-центра Юнуса Эмре университета, началось с почтения светлой памяти шехидов двух братских стран. Затем прозвучали государственные гимны Азербайджана и Турции.
Участники конференции посмотрели видеоролик, опубликованный Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым в связи с Днем памяти, а также подготовленный Государственным комитетом по работе с диаспорой видеоматериал, повествующий об Отечественной войне и пути, ведущем к Победе.
На открытии мероприятия выступили первый заместитель Государственного комитета по работе с диаспорой Валех Гаджиев, ректор Университета Кахраманмараш Сютчю Имам профессор Алптекин Ясым, депутат Милли Меджлиса, профессор Васиф Гафаров, исполнительный директор Фонда поддержки азербайджанской диаспоры Экрем Абдуллаев, советник председателя Федерации турецко-азербайджанских обществ Парвиз Мамедзаде.
Выступавшие отметили значение таких мероприятий с точки зрения доведения до международной общественности исторических реалий, национальных интересов и справедливой позиции Азербайджана. Они также подчеркнули важность пропаганды реалий, созданных Победой в Карабахе в региональной и глобальной плоскости.
Конференция продолжилась панельным заседанием. На заседании, проведенном под модераторством доцента Университета Сютчю Имам Марзии Мамедовой, с докладами выступили депутат Милли Меджлиса, профессор Васиф Гафаров, профессор Университета Сютчю Имам Тогрул Исмаил и профессор Национального университета обороны Турции Ибрагим Этхем Атнур.
В докладах были подробно разъяснены ход, историческое значение, результаты Отечественной войны, а также справедливая позиция Азербайджана с точки зрения международного права и с академической точки зрения. Выступавшие особо отметили, что героизм и воля, проявленные Азербайджанской армией под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, имеют историческое значение. В выступлениях было доведено до внимания, что 27 Сентября – День памяти является гордой, славной и незабываемой историей нашего народа, а Победа в Карабахе представляет стратегическую и нравственную ценность не только для Азербайджана, но и всего тюркского мира.
По окончании конференции народный артист Азербайджанской Республики Самир Джафаров исполнил песни, воспевающие патриотический дух и азербайджано-турецкое братство.