İsveç Krallığının paytaxtı Stokholm şəhərində Skandinaviya ölkələrində yaşayan azərbaycanlılarla görüş və Skandinaviya AKŞ-nin toplantısı keçirilib.
Görüş Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi, ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canından keçən Vətən oğullarının əziz xatirəsinin ehtiramla yad olunması ilə başlayıb.
Skandinaviya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının İsveç üzrə koordinatoru İradə Əliyeva Söderberq, Skandinaviya AKŞ-nin Norveç üzrə koordinatoru, Norveç Azərbaycanlıları Gənclər Təşkilatının təsisçisi və Oslo Azərbaycan Evinin sədri Ramil Əliyev, Danimarka-Azərbaycan “Vətən” Cəmiyyətinin sədri Mehriban Əliyeva-Sadiqi, Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsinin iştirakçısı Mona Savojifar və digər fəal icma üzvləri çıxış ediblər. Çıxışlarda bu ölkələrdəki icmanın fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib.
“Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi dövründə yeni meyarlarla zənginləşdirilən diaspor siyasəti xaricdəki Azərbaycan icmalarının inkişafına mühüm töhfələr verir və diasporumuzun “yumşaq gücə” çevrilmə imkanlarını artırır” - Azərbaycan icması ilə görüşdə bu fikirləri Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Elşad Əliyev səsləndirib. Sədr müavini komitənin fəaliyyət istiqamətləri barədə danışıb, soydaşlarımızın ölkəmizi xaricdə uğurla təmsil etdiklərini deyib.
Azərbaycan Respublikasının Norveç, İsveç, Finlandiya və Danimarkadakı səfirliyinin birinci katibi Əsgər Nağıyev bildirib ki, bu görüş Skandinaviya ölkələrindəki Azərbaycan icmalarının fəaliyyətini müzakirə etmək və perspektivləri müəyyənləşdirmək üçün böyük bir fürsətdir. Görüş icma üzvlərinin suallarının cavablandırılması ilə davam edib.
Daha sonra İsveçdəki “Qarabağ” Cəmiyyətinin üzvü Aida Amir Haşimi İsveç Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının (AKŞ) Stokholm şəhəri üzrə, İsveçdə fəaliyyət göstərən "Qarabağ Azadlıq Mərkəzi"nin sədri Ülviyyə Nəcəfova isə Yöteborq şəhəri üzrə koordinator seçiliblər.
Sonda İsveç Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının İdarə Heyətinin üzvü Sevinc Nemətovaya, “Qarabağ Azadlıq Mərkəzi”nin sədri Ülviyyə Nəcəfovaya və “Tribun" jurnalının baş redaktoru, "Azərbaycan Tribunu" saytının rəhbəri Əlirza Qəzvinizadəyə təltif olunduqları “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalları təqdim edilib.

Состоялось заседание Координационного совета скандинавских азербайджанцев
В столице Королевства Швеция Стокгольме состоялись встреча азербайджанцев, проживающих в скандинавских странах, и заседание КС скандинавских азербайджанцев.
Мероприятие началось с исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики и почтения с глубоким уважением светлой памяти сынов Родины, отдавших жизнь за территориальную целостность и суверенитет нашей страны.
Выступили координатор Координационного совета скандинавских азербайджанцев по Швеции Ирада Алиева Сёдерберг, координатор КС скандинавских азербайджанцев по Норвегии, учредитель Молодежной организации азербайджанцев Норвегии и председатель Дома Азербайджана в Осло Рамиль Алиев, председатель Датско-азербайджанского общества “Ветен” Мехрибан Алиева-Садиги, участница IV Летнего лагеря диаспорской молодежи Мона Савожифар и другие активные члены общины. В выступлениях подробно говорилось о деятельности общины в этой стране.
“Диаспорская политика, обогащенная в период руководства Президента Ильхама Алиева новыми критериями, вносит важный вклад в развитие азербайджанских общин за рубежом и повышает возможности превращения нашей диаспоры в “мягкую силу”, - сказал заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев на встрече с азербайджанской общиной. Заместитель председателя рассказал о направлениях деятельности комитета, отметил, что соотечественники успешно представляют нашу страну за рубежом.
Первый секретарь посольства Азербайджанской Республики в Норвегии, Швеции, Финляндии и Дании Аскер Нагиев подчеркнул, что нынешняя встреча служит хорошей возможностью для обсуждения деятельности азербайджанских общин в скандинавских странах и определения перспектив. Встреча продолжилась ответами на вопросы членов общины.
Затем член Общества “Карабах” в Швеции Аида Амир Хашими была избрана координатором Координационного совета азербайджанцев (КСА) по городу Стокгольм, а председатель функционирующего в Швеции "Центра освобождения Карабаха" Ульвийя Наджафова – по городу Гётеборг.
В заключение члену правления Координационного совета азербайджанцев Швеции Севиндж Нематовой, председателю "Центра освобождения Карабаха" Ульвийе Наджафовой и главному редактору журнала “Tрибуна", руководителю сайта "Aзербайджанская трибуна" Алирзе Газвинизаде была вручена присужденная им медаль Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”.