İsveç mediası Avropanın enerji təminatında Azərbaycanın rolundan yazıb
İsveçin “Agenda Nexus” analitik portalı Avropanın enerji təminatında Azərbaycanın artan rolu ilə bağlı məqalə dərc edib.
Məqalədə qlobal enerji bazarlarında qeyri-sabitliyin artmasının və əsas təchizat marşrutlarında risklərin çoxalmasının Avropanı alternativ enerji mənbələri və yeni nəqliyyat yolları axtarmağa vadar etdiyi vurğulanıb. Bu şəraitdə Azərbaycanın həm etibarlı enerji təchizatçısı, həm də mühüm tranzit qovşağı kimi mühüm rolu diqqətə çatdırılıb.
Yazıda vurğulanıb ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan balanslı xarici siyasət yürüdür. Ölkə İsraillə strateji münasibətlərini gücləndirir, eyni zamanda Avropa və ABŞ ilə əməkdaşlığını ardıcıl şəkildə genişləndirir.
Məqalədə Azərbaycanın Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə Avropaya qaz ixracından əlavə, elektrik enerjisi, yaşıl enerji və hidrogen sahələrində infrastrukturunu inkişaf etdirdiyi də önə çəkilib. Bildirilib ki, Azərbaycanın əlverişli coğrafi mövqeyi və Xəzər dənizindəki zəngin enerji ehtiyatları onun uzun müddət etibarlı tərəfdaş olmasına imkan verəcək.
Portalda, həmçinin regional ticarətin genişlənməsi baxımından Zəngəzur dəhlizinin əhəmiyyətinə toxunulub. Layihənin nəqliyyat və enerji sahələrində əlaqələri gücləndirəcəyi və qeyri-sabit marşrutlardan asılılığı azaldacağı xüsusi qeyd olunub.

Шведские медиа пишут о роли Азербайджана в энергообеспечении Европы
Шведский аналитический портал “Agenda Nexus” опубликовал статью о возрастающей роли Азербайджана в энергоснабжении Европы.
В статье подчеркивается, что рост нестабильности на глобальных энергетических рынках и увеличение рисков на основных маршрутах поставок побуждают Европу искать альтернативные источники энергии и новые транспортные пути. В этом контексте доводится до внимания важная роль Азербайджана как надежного поставщика энергии, а также востребованного транзитного узла.
В статье отмечается, что Азербайджан под руководством Президента Ильхама Алиева проводит сбалансированную внешнюю политику. Страна укрепляет стратегические отношения с Израилем, а также последовательно расширяет сотрудничество с Европой и США.
В статье говорится, что Азербайджан, помимо экспорта газа в Европу по Южному газовому коридору, развивает инфраструктуру в таких отраслях, как электроэнергия, зеленая энергия и водород. Подчеркивается, что благоприятное географическое положение Азербайджана и его богатые энергетические ресурсы в Каспийском море позволят ему надолго оставаться надежным партнером.
Портал также затрагивает значение Зангезурского коридора с точки зрения расширения региональной торговли. В частности, доводится до внимания, что проект упрочит связи в транспортной и энергетической сферах и снизит зависимость от нестабильных маршрутов.