İsveç mediası Avropanın enerji təminatında Azərbaycanın rolundan yazıb
İsveçin “Agenda Nexus” analitik portalı Avropanın enerji təminatında Azərbaycanın artan rolu ilə bağlı məqalə dərc edib.
Məqalədə qlobal enerji bazarlarında qeyri-sabitliyin artmasının və əsas təchizat marşrutlarında risklərin çoxalmasının Avropanı alternativ enerji mənbələri və yeni nəqliyyat yolları axtarmağa vadar etdiyi vurğulanıb. Bu şəraitdə Azərbaycanın həm etibarlı enerji təchizatçısı, həm də mühüm tranzit qovşağı kimi mühüm rolu diqqətə çatdırılıb.
Yazıda vurğulanıb ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan balanslı xarici siyasət yürüdür. Ölkə İsraillə strateji münasibətlərini gücləndirir, eyni zamanda Avropa və ABŞ ilə əməkdaşlığını ardıcıl şəkildə genişləndirir.
Məqalədə Azərbaycanın Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə Avropaya qaz ixracından əlavə, elektrik enerjisi, yaşıl enerji və hidrogen sahələrində infrastrukturunu inkişaf etdirdiyi də önə çəkilib. Bildirilib ki, Azərbaycanın əlverişli coğrafi mövqeyi və Xəzər dənizindəki zəngin enerji ehtiyatları onun uzun müddət etibarlı tərəfdaş olmasına imkan verəcək.
Portalda, həmçinin regional ticarətin genişlənməsi baxımından Zəngəzur dəhlizinin əhəmiyyətinə toxunulub. Layihənin nəqliyyat və enerji sahələrində əlaqələri gücləndirəcəyi və qeyri-sabit marşrutlardan asılılığı azaldacağı xüsusi qeyd olunub.

Swedish media highlights the Azerbaijan’s role in Europe’s energy supply
“Agenda Nexus” analytical portal has published an article about Azerbaijan’s increasing role in Europe’s energy supply.
The article discussed that the increasing instability in global energy markets and the rising risks along major supply routes have compelled Europe to seek alternative energy sources and new transportation routes. Under these circumstances, Azerbaijan’s key role as both a reliable energy supplier and a major transit hub has been underscored.
It was also underscored that Azerbaijan conducted a balanced foreign policy under the leadership of President Ilham Aliyev. The country strengthens its strategic relations with Israel, and steadily expands the cooperation between Europe and the United States.
The article also highlights that in addition to exporting gas to Europe via the Southern Gas Corridor, Azerbaijan is developing its infrastructure in the fields of electricity, green energy, and hydrogen. It noted that Azerbaijan’s geographical position and the rich energy resources of the Caspian Sea will enable it to remain a reliable partner in the long term.
The portal also touched on the significance of the Zangazur Corridor for the expansion of regional trade. It particularly noted that the project will strengthen connections in the transportation and energy sectors and reduce reliance on unstable routes.