Seçki tarixində bir ilk: xaricdəki Azərbaycan evlərində seçki məntəqələri təşkil olunub
8 fevral, 2024Fevralın 7-də Azərbaycanda keçirilən növbədənkənar prezident seçkilərində soydaşlarımızın səsvermə hüquqlarından istifadə etməsi üçün müxtəlif ölkələrdə yaradılan seçki məntəqələrinin bir neçəsi ilk dəfə olaraq xaricdəki Azərbaycan evlərində təşkil olunub. Bu, soydaşlarımızın yaşadıqları ərazilərə yaxın yerlərdə səs vermələrinə böyük imkan yaradıb.
Xatırladaq ki, hazırda 16 ölkədə dövlətimizin dəstəyi ilə 27 Azərbaycan Evi fəaliyyət göstərir, həmin evlər soydaşlarımızın təşkilatlanması, ana dilini, tarix və mədəniyyətimizi öyrənmələri, ölkəmizi daha dərindən tanıtmaları üçün əvəzsiz rola malikdir.
Fevralın 7-də Barselona Azərbaycan Evində, Eskişehir Azərbaycanlılar Dərnəyində, Kayseridə Şuşa Azərbaycan Evində və Antalya Azərbaycan Mədəniyyət və Həmrəylik Dərnəyində səyyar səsvermə təşkil olunub.
Bundan başqa, Şimali Kipr Türk Respublikasının (ŞKTR) Girne şəhərində yerləşən Azərbaycan-Kipr Dostluq Cəmiyyətinin rəhbəri Orxan Həsənoğlunun təşkilatçılığı, burada fəaliyyət göstərən “Qarabağlı LTD” şirkətinin rəhbəri Fuad Səfərəliyevin maliyyə dəstəyi ilə seçki hüququ olan 50 nəfər Azərbaycan vətəndaşının Ankara şəhərindəki səfirliyimizdə yaradılmış seçki məntəqəsində səs verməsi üçün onların aviabiletləri alınıb və səfər müddətində otellə təmin olunub.
Barselona Azərbaycan Evinin rəhbəri və "Barselonadakı Azərbaycanlılar Cəmiyyəti"nin sədri Kərim Kərimov Diaspor TV-yə açıqlamasında rəhbərlik etdiyi evdə soydaşlarımız üçün belə bir imkanın yaradılmasını yüksək qiymətləndirib.

Впервые в истории выборов: в домах Азербайджана за рубежом организованы избирательные участки
Некоторые из избирательных участков, созданных в различных странах с тем, чтобы наши соотечественники могли воспользоваться правом голоса на проведенных 7 февраля в Азербайджане внеочередных президентских выборах, впервые были организованы в домах Азербайджана за рубежом. Это во многом позволило нашим соотечественникам голосовать в местах недалеко от территории проживания.
Напомним, что в настоящее время при поддержке нашего государства в 16 странах функционируют 27 домов Азербайджана, данные дома играют неоценимую роль в организационном становлении наших соотечественников, изучении ими родного языка, истории и культуры, более глубоком ознакомлении с нашей страной.
7 февраля в Доме Азербайджана в Барселоне, Обществе азербайджанцев Эскишехира, Азербайджанском доме культуры “Шуша” в Кайсери и Азербайджанском обществе культуры и солидарности в Анталье было организовано выездное голосование.
Кроме того, руководитель находящегося в городе Гирне Турецкой Республики Северного Кипра (ТРСК) Общества дружбы Азербайджан-Кипр Орхан Гасаноглу организовал при финансовой поддержке руководителя функционирующей здесь компании “Qarabağlı LTD” Фуада Сафаралиева приобретение авиабилетов для голосования 50 граждан Азербайджана, имеющих избирательное право, в избирательном участке, созданном в нашем посольстве в Анкаре, и обеспечение их в период поездки отелем.
Руководитель Дома Азербайджана в Барселоне и председатель "Общества азербайджанцев в Барселоне" Керим Керимов в интервью Diaspor TV высоко оценил создание в возглавляемом им доме такой возможности для наших соотечественников.