Avropada Yaşayan Azərbaycanlı Mühəndislərin Forumu keçirilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə Almaniyada daha bir mühüm tədbir – “Avropada yaşayan azərbaycanlı mühəndislərin Forumu” öz işinə başlayıb. Forumda Avropadan 125 mühəndis, alim, eləcə də tanınmış və nüfuzlu diaspor nümayəndələri, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev, mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov, Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev, Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin rektoru Gülçöhrə Məmmədova, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev, Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin Aparatının rəhbəri Samir Ağabalayev, Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin əməkdaşı Əli Xəlilov, Dövlət Reklam Agentliyinin İdarə Heyətinin sədrinin müşaviri Elmar Abasov, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin sədrinin müşaviri Şahin Əliyev, eləcə də digər qurumların nümayəndələri, yerli və xarici qonaqlar iştirak ediblər.
Forumun əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun forum iştirakçılarına təbrikində bildirilib ki: “Mühəndislər forumu müzakirə və əməkdaşlıq üçün konstruktiv bir platformadır. Bu gün mühəndislərimizin, fərqli mühəndislik sahələrində işləyən azərbaycanlı mütəxəssislərin foruma toplaşması bilik, təcrübə və ideyaların mübadiləsi üçün unikal bir imkan yaradır. Komitə olaraq biz də öz növbəmizdə xaricdə yaşayan mühəndislərimizi və alimlərimizi dəstəkləyir, onlara karyera və inkişaf üçün imkanlar yaratmağa çalışırıq”.
Forumda Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Elşad Əliyev, Mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov, Köln Universitetinin dosenti, Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının İdarə heyətinin sədri Nuran Abdullayev, Alman Azərbaycan Mədəniyyət Evinin həmtəsisçisi, Köln Azərbaycan Evinin həmsədri Altay Rüstəmov və başqaları çıxış ediblər. Çıxışlarda forumun əhəmiyyəti, aparılan müzakirələrin elmi faydaları, azərbaycanlı mühəndislərin bilik və bacarıqlarından səmərəli istifadənin üstünlükləri diqqətə çatdırılıb, iştirakçılara uğurlar arzulanıb.
Bu il ölkəmizdə keçiriləcək COP29-la bağlı videoçarx nümayiş olunduqdan sonra Avropanın ayrı-ayrı ölkələrində yaşayan azərbaycanlı alim və mütəxəssislər müxtəlif mövzularda təqdimatlar ediblər.
Berlin Tibb Məktəbi və Berlin Biznes Məktəbi, Sistem Administratoru Rauf Abdullayevin moderatorluğunda keçən Forum öz işini panel müzakirələri ilə davam etdirib.
Xatırladaq ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi son illər xarici ölkələrdə yaşayan mütəxəssislərin iştirakı ilə ixtisaslaşmış forumlar təşkil edir. Bu günədək xaricdə yaşayan azərbaycanlı alimlərin və həkimlərin bir neçə forumu təşkil olunub. Həmin forumlar Azərbaycan diasporu arasında böyük rəğbətlə qarşılanıb.

Forum of Azerbaijani Engineers Living in Europe kicked off
Another important event – “Forum of Azerbaijani engineers living in Europe”, organized by the State Committee on work with diaspora, had started its work in Germany. The forum is attended by 125 scientists and engineers, well-known and influential representatives of the Diaspora, Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Elshad Aliyev, Deputy Minister of Culture Farid Jafarov, Ambassador of Azerbaijan to Germany Nasimi Aghayev, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov, Rector of the Azerbaijan University of Architecture and Construction Gulchohra Mammadova, Rector of Sumgait State University Rufat Azizov, Rector of Azerbaijan Technical University Vilayat Valiyev, Head of the Apparatus of the Ministry of Defense Industry Samir Aghabalayev, Executive Director of the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan – AZPROMO Yusif Abdullayev, employee of the State Agency for Citizen Services and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan Ali Khalilov, Advisor to the Chairman of the Board the State Advertising Agency Elmar Abasov, advisor to the Chairman of the Agency for Innovation and Digital Development under the Ministry of Digital Development and Transport Shahin Aliyev, as well as representatives of other institutions, local and foreign guests.
The forum began with the National Anthem of Azerbaijan and the dear memories of our martyrs who died for the territorial integrity of our country were commemorated with a minute's silence.
A video congratulation of the Committee Chairman Fuad Muradov was demonstrated to the participants of the forum. "The Engineers Forum is a constructive platform for discussion and cooperation. Today, the gathering of our engineers, Azerbaijani specialists working in different engineering fields at the forum provides a unique opportunity to exchange knowledge, experience and ideas. In turn, our Committee supports our engineers and scientists living abroad and tries to provide them with opportunities for career and development”- said the Chairman.
Ambassador of Azerbaijan to Germany Nasimi Aghayev, Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Elshad Aliyev, Deputy Minister of Culture Farid Jafarov, associate professor of Cologne University and chairman of the Board of the Alliance of Azerbaijanis in Germany Nuran Abdullayev, co-founder of the German-Azerbaijani House of Culture and co-chairman of the Cologne Azerbaijan House Altai Rustamov and others made speeches at the forum. The importance of the forum, the scientific benefits of the discussions, the advantages of effective use of knowledge and skills of Azerbaijani engineers were brought to the attention.
Azerbaijani scientists and specialists living in different countries of Europe made presentations on various topics after the demonstration of a video about COP29.
The forum moderated by the Medical School Berlin and Berlin School of Business, system Administrator Rauf Abdullayev, continued its work with panel discussions.
It should be noted that in recent years the State Committee on work with Diaspora has been organizing specialized forums with the participation of specialists living in foreign countries. To date, several forums of Azerbaijani scientists and doctors living abroad have been organized. These forums were met with great interest among the Azerbaijani diaspora.