Avropada Yaşayan Azərbaycanlı Mühəndislərin Forumu keçirilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə Almaniyada daha bir mühüm tədbir – “Avropada yaşayan azərbaycanlı mühəndislərin Forumu” öz işinə başlayıb. Forumda Avropadan 125 mühəndis, alim, eləcə də tanınmış və nüfuzlu diaspor nümayəndələri, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev, mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov, Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev, Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin rektoru Gülçöhrə Məmmədova, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev, Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin Aparatının rəhbəri Samir Ağabalayev, Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin əməkdaşı Əli Xəlilov, Dövlət Reklam Agentliyinin İdarə Heyətinin sədrinin müşaviri Elmar Abasov, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin sədrinin müşaviri Şahin Əliyev, eləcə də digər qurumların nümayəndələri, yerli və xarici qonaqlar iştirak ediblər.
Forumun əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun forum iştirakçılarına təbrikində bildirilib ki: “Mühəndislər forumu müzakirə və əməkdaşlıq üçün konstruktiv bir platformadır. Bu gün mühəndislərimizin, fərqli mühəndislik sahələrində işləyən azərbaycanlı mütəxəssislərin foruma toplaşması bilik, təcrübə və ideyaların mübadiləsi üçün unikal bir imkan yaradır. Komitə olaraq biz də öz növbəmizdə xaricdə yaşayan mühəndislərimizi və alimlərimizi dəstəkləyir, onlara karyera və inkişaf üçün imkanlar yaratmağa çalışırıq”.
Forumda Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Elşad Əliyev, Mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov, Köln Universitetinin dosenti, Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının İdarə heyətinin sədri Nuran Abdullayev, Alman Azərbaycan Mədəniyyət Evinin həmtəsisçisi, Köln Azərbaycan Evinin həmsədri Altay Rüstəmov və başqaları çıxış ediblər. Çıxışlarda forumun əhəmiyyəti, aparılan müzakirələrin elmi faydaları, azərbaycanlı mühəndislərin bilik və bacarıqlarından səmərəli istifadənin üstünlükləri diqqətə çatdırılıb, iştirakçılara uğurlar arzulanıb.
Bu il ölkəmizdə keçiriləcək COP29-la bağlı videoçarx nümayiş olunduqdan sonra Avropanın ayrı-ayrı ölkələrində yaşayan azərbaycanlı alim və mütəxəssislər müxtəlif mövzularda təqdimatlar ediblər.
Berlin Tibb Məktəbi və Berlin Biznes Məktəbi, Sistem Administratoru Rauf Abdullayevin moderatorluğunda keçən Forum öz işini panel müzakirələri ilə davam etdirib.
Xatırladaq ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi son illər xarici ölkələrdə yaşayan mütəxəssislərin iştirakı ilə ixtisaslaşmış forumlar təşkil edir. Bu günədək xaricdə yaşayan azərbaycanlı alimlərin və həkimlərin bir neçə forumu təşkil olunub. Həmin forumlar Azərbaycan diasporu arasında böyük rəğbətlə qarşılanıb.

Проведен Европейский Форум Азербайджанских Инженеров
Государственный комитет по работе с диаспорой организовал в Германии еще одно важное мероприятие – начал работу “Европейский форум азербайджанских инженеров”. В форуме принимают участие 125 ученых и инженеров, известные и влиятельные представители диаспоры, заместитель председателя Государственного Комитета по Работе с Диаспорой Эльшад Алиев, заместитель министра культуры Фарид Джафаров, посол Азербайджана в Германии Насими Агаев, ректор Бакинской Высшей Школы Нефти Эльмар Гасымов, ректор Азербайджанского университета архитектуры и строительства Гюльчохра Мамедова, ректор Сумгаитского Государственного Университета Руфат Азизов, ректор Азербайджанского Технического Университета Вилаят Велиев, руководитель аппарата Министерства оборонной промышленности Самир Агабалаев, Исполнительный директор Агентства поощрения экспорта и инвестиций Азербайджанской Республики – AZPROMO Юсиф Абдуллаев, сотрудник Государственного агентства по обслуживанию граждан и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики Али Халилов, советник председателя правления Государственного рекламного агентства Эльмар Абасов, советник председателя Агентства инноваций и цифрового развития при Министерстве цифрового развития и транспорта Шахин Алиев, а также представители других учреждений, местные и зарубежные гости.
В начале мероприятия прозвучал государственный гимн Азербайджанской Республики, минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за целостность наших земель.
Продемонстрировано видеопоздравление, направленное председателем Государственного комитета по работе с диаспорой Фуадом Мурадовым участникам мероприятия. Председатель комитета сказал: “Форум инженеров является конструктивной платформой для обсуждений и сотрудничества. Сегодняшнее участие в форуме наших инженеров, азербайджанских специалистов, работающих в различных инженерных сферах, создает уникальную возможность для обмена знаниями, опытом и идеями. Комитет тоже, в свою очередь, поддерживает проживающих за рубежом наших инженеров и ученых, старается создать им возможности для карьеры и развития”.
На форуме выступили посол Азербайджана в Германии Насими Агаев, заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев, заместитель министра культуры Фарид Джафаров, доцент Кельнского университета, председатель правления Альянса азербайджанцев Германии Нуран Абдуллаев, соучредитель Германо-Азербайджанского Дома культуры, сопредседатель Кельнского дома Азербайджана Алтай Рустамов и другие. В выступлениях были доведены до внимания значение форума, научная польза проводимых обсуждений, преимущества эффективного использования знаний и умений азербайджанских инженеров, высказано пожелание успехов участникам.
После показа видеоролика, связанного с предстоящей в нынешнем году в нашей стране COP29, азербайджанские ученые и специалисты, проживающие в отдельных странах Европы, выступили с презентациями на различные темы.
Форум, прошедший в модерации Берлинской Медицинской школы и Берлинской школы бизнеса, системного администратора Рауфа Абдуллаева, продолжил свою работу панельными дискуссиями.
Напомним, что в последние годы Государственный комитет по работе с диаспорой организует специализированные форумы с участием специалистов, проживающих в зарубежных странах. На сегодняшний день организовано несколько форумов азербайджанских ученых и врачей, проживающих за рубежом. Данные мероприятия с большим одобрением встречены азербайджанской диаспорой.