Böyük Britaniyada Azərbaycan icması ilə səmərəli görüş baş tutub
Xaricdə yaşayan soydaşlarımızla mütəmadi görüşlər, konfranslar, forumlar və icma tədbirlər təşkil etmək, onlar arasında qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinə və koordinasiyalı fəaliyyətə dəstək göstərmək Azərbaycan dövlətinin diaspor siyasətinin mühüm qollarından biridir.
Bu baxımdan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun Böyük Britaniyaya səfəri çərçivəsində Birləşmiş Krallıqda yaşayan Azərbaycan icması ilə görüşü və Koordinasiya Şurasının toplantısında iştirak etməsi xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
28 May - Müstəqillik Günü ərəfəsində keçirilən tədbir Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Birləşmiş Krallıqda Yaşayan Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının və Britaniya Azərbaycan Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib. Görüşdə Birləşmiş Krallığın London, Esseks, Lids, Nottinqam, Oksford, Kembric, Bristol, Mançester, Koventri və Braknell, Uelsin Kardiff və Svansi, Şotlandiyanın Edinburq, Qlazqo, Aberdin və Şimali İrlandiyanın Belfast şəhərlərində yaşayan azərbaycanlılar, o cümlədən əslən Cənubi Azərbaycandan olan soydaşlarımız iştirak edib.
Azərbaycan Respublikasının Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Elin Süleymanov çıxışında görüşün təşkilatçılarına təşəkkür edib, Birləşmiş Krallıqda fəaliyyət göstərən diaspor təşkilatlarının fəallığını və ölkəmizin maraqlarının müdafiəsi istiqamətində gördükləri işləri yüksək qiymətləndirib.
Komitə sədri ölkəmizin diaspor siyasətindən danışıb və çıxışında Prezident İlham Əliyevin 22 aprel 2022-ci ildə Şuşa şəhərində keçirilən Dünya Azərbaycanlılarının V Zəfər Qurultayındakı tarixi nitqindəki bu sözləri xatırladıb: “Əlbəttə, mən çox şadam ki, xaricdə fəaliyyət göstərən diaspor təşkilatlarımız Azərbaycan ilə daim təmasdadırlar, Dövlət Komitəsi ilə təmasdadırlar və müxtəlif ölkələrdə fəaliyyət göstərən diaspor təşkilatları arasında koordinasiya da təkmilləşir. Bu da çox vacibdir”.
Görüş iştirakçılarına dünya azərbaycanlılarının birliyinin möhkəmləndirilməsi, diaspor qurumları arasında koordinasiyanın genişləndirilməsi istiqamətində komitənin gördüyü işlər barədə müfəssəl məlumat verilib.
İcma görüşü interaktiv müzakirə ilə davam edib. İcma üzvləri diaspor fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsi, xüsusilə gənclərin bu proseslərdə fəal iştirakının artırılması, Azərbaycanın milli maraqları və haqq səsinin beynəlxalq ictimaiyyətə daha effektiv şəkildə çatdırılması istiqamətində fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Tədbirdə diaspor fəaliyyətində xüsusi xidmətləri olan soydaşlarımıza dövlət mükafatları təqdim edilib. Britaniya Azərbaycan Cəmiyyətinin rəhbəri, Birləşmiş Krallıqda Yaşayan Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının üzvü və “Qarabağ” məktəbinin təsisçisi Fəridə Pənahovaya təltif olunduğu Azərbaycan Respublikasının “Tərəqqi” medalı, London Azərbaycan Evinin rəhbəri Əli Tekin Atalara, Londondakı “Qarabağ” məktəbinin müəllimi, “Acapella Academy”nin təsisçisi və bəstəkar Səadət Fərziyevaya təltif olunduqları “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim olunub. Mükafatı Əli Tekin Ataların adından qızı qəbul edib.
Daha sonra Birləşmiş Krallıqda Yaşayan Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının toplantısı keçirilib. Birləşmiş Krallıqda Yaşayan Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının üzv təşkilatlarının nümayəndələri - Hafiz Baxşəliyev, Fəridə Pənahova, Nərgiz Morrison, Savaş Mərəndli və Pərvanə Ağazadə Koordinasiya Şurasının fəaliyyəti, həyata keçirilən layihələr və gələcək təşəbbüslərlə bağlı hesabatla çıxış ediblər. Koordinasiya Şurasının fəaliyyətilə bağlı geniş müzakirə aparılıb və yeni koordinatorlar seçilib.
İcma görüşü 28 May - Müstəqillik Gününə həsr olunan bədii hissə ilə davam edib. Londonda fəaliyyət göstərən azərbaycanlı musiqiçilər Rasim Fərziyev, Emiliya Yaqubova, Vüsalə Babayeva və Emin Eminzadə milli və klassik musiqi nümunələri ilə iştirakçılara xoş ovqat bəxş ediblər. Eyni zamanda, “Qarabağ” məktəbinin şagirdlərinin ifaları böyük maraq və alqışlarla qarşılanıb. Gənc musiqiçilər Emin Eminzadə və Vüsalə Babayeva onların yaradıcılığına və həyata keçirdikləri layihələrə göstərilən diqqət və dəstəyə görə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə minnətdarlıqlarını ifadə ediblər.
Eyni zamanda, gənc pianoçu Vüsalə Babayevanın Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyindəki Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun maliyyə dəstəyi ilə ərsəyə gələn “Üzeyir Hacıbəyli: Musical Legacy on Piano” albomuna daxil edilmiş “Koroğlu” uvertürasına çəkilən klipinin ilk təqdimatı baş tutub.
Səmimi və konstruktiv müzakirələr şəraitində keçən tədbir icma üzvləri arasında əlaqələrin genişlənməsinə, ortaq məqsədlər ətrafında birliyin güclənməsinə və gələcək birgə təşəbbüslər üçün yeni imkanların formalaşmasına şərait yaradıb.

В Великобритании состоялась плодотворная встреча с азербайджанской общиной
Организация регулярных встреч, конференций, форумов и общественных мероприятий с нашими соотечественниками, проживающими за рубежом, оказание поддержки взаимному обмену опытом и скоординированной деятельности между ними - одно из важнейших направлений диаспорской политики Азербайджанского государства.
Особое значение в этом контексте представляет встреча с проживающей в Соединенном Королевстве азербайджанской общиной, проведенная в рамках визита председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Фуада Мурадова в Великобританию, и его участие в заседании Координационного совета.
Мероприятие, состоявшееся в преддверии 28 Мая - Дня независимости, было организовано Государственным комитетом по работе с диаспорой совместно с Координационным советом азербайджанцев, проживающих в Соединенном Королевстве, и Обществом Британия-Азербайджан. Во встрече приняли участие азербайджанцы, проживающие в городах Соединенного Королевства - Лондоне, Эссексе, Лидсе, Ноттингеме, Оксфорде, Кембридже, Бристоле, Манчестере, Ковентри и Брэкнелле, Кардиффе и Суонси (Уэльс), Эдинбурге, Глазго, Абердине (Шотландия) и Белфасте (Северная Ирландия), в том числе наши соотечественники - выходцы из Южного Азербайджана.
Чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии Элин Сулейманов поблагодарил организаторов встречи, высоко оценил активность диаспорских организаций, действующих в Соединенном Королевстве, и проделанную ими работу по защите интересов нашей страны.
Председатель комитета, коснувшись диаспорской политики нашей страны, напомнил слова из исторической речи Президента Ильхама Алиева на V Съезде Победы азербайджанцев мира, состоявшемся 22 апреля 2022 года в городе Шуша: “Конечно, я очень рад, что действующие за рубежом наши диаспорские организации находятся в постоянном контакте с Азербайджаном, Государственным комитетом, совершенствуется также координация между диаспорскими организациями, функционирующими в различных странах. Это тоже очень важно”.
Участники встречи были подробно проинформированы о проводимой комитетом работе по укреплению единства азербайджанцев мира и расширению координации между диаспоральными структурами.
Встреча сообщества продолжилась интерактивной дискуссией. Члены общины высказали мнения и предложения по дальнейшей активизации диаспорской деятельности, в частности, расширению активного участия молодежи в данных процессах, более эффективному доведению до международной общественности национальных интересов и правого дела Азербайджана.
На мероприятии нашим соотечественникам, имеющим особые заслуги в диаспорской деятельности, были вручены государственные награды. Руководителю Общества Британия-Азербайджан, члену Координационного совета азербайджанцев, проживающих в Соединенном Королевстве, и учредителю школы “Карабах” Фариде Панаховой была вручена присужденная ей медаль Азербайджанской Республики “Tерегги”, а руководителю Дома Азербайджана в Лондоне Али Текину Аталару и педагогу школы “Карабах” в Лондоне, учредителю “Acapella Academy” композитору Саадат Фарзиевой – присужденная им медаль Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”. Награду от имени Али Текина Аталара приняла его дочь.
Затем состоялось заседание Координационного совета азербайджанцев, проживающих в Соединенном Королевстве. Представители организаций-членов Координационного совета азербайджанцев, проживающих в Соединенном Королевстве, - Хафиз Бахшалиев, Фарида Панахова, Наргиз Моррисон, Саваш Мерендли и Парвана Агазаде выступили с отчетом о деятельности Координационного совета, реализованных проектах и будущих инициативах. Была проведена широкая дискуссия, связанная с работой Координационного совета, избраны новые координаторы.
Встреча общины продолжилась художественной частью, посвященной 28 Мая - Дню независимости. Работающие в Лондоне азербайджанские музыканты Расим Фарзиев, Эмилия Ягубова, Вюсаля Бабаева и Эмин Эминзаде, исполнившие образцы национальной и классической музыки, подарили участникам приятные минуты. Одновременно с большим интересом и аплодисментами было встречено выступление учащихся школы "Карабах". Молодые музыканты Эмин Эминзаде и Вюсаля Бабаева поблагодарили Государственный комитет по работе с диаспорой за проявленное внимание, поддержку их творчества и реализуемых проектов.
Состоялась также первая презентация клипа молодой пианистки Вюсали Бабаевой на увертюру “Кероглу”, вошедшую в альбом “Узеир Гаджибейли: Musical Legacy on Piano”, созданный при финансовой поддержке Фонда поддержки азербайджанской диаспоры в подчинении Государственного комитета по работе с диаспорой.
Мероприятие, прошедшее в атмосфере искренних и конструктивных дискуссий, способствовало расширению связей между членами сообщества, укреплению сплоченности вокруг общих целей и формированию новых возможностей для будущих совместных инициатив.