Amsterdamın mərkəzində “Xocalıya ədalət!” çağırışı
Niderland Krallığında Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə həsr olunan “Xocalıya ədalət!” aksiyası keçirilib. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başladılan “Xocalıya ədalət” kampaniyası çərçivəsində keçirilən aksiya Amsterdam şəhərinin mərkəzində yerləşən Dam meydanında baş tutub.
Aksiya Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Benilüks ölkələri üzrə Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurasının Niderland koordinatorluğu və Ana Vətən Avropa Azərbaycanlı Qadınlar Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşıb.
Tədbirin əsas məqsədi 26 fevral 1992-ci ildə ermənilərin Xocalıda mülki əhaliyə qarşı törətdiyi dəhşətli soyqırımı dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırmaq, bəşəriyyətə müharibələrin günahsız insanlara yaşatdığı faciələri xatırlatmaq olub.
Aksiyada Niderlandda yaşayan gənc soydaşımız Cavidan Məmmədov Xocalı soyqırımı haqqında müfəssəl məlumat verib. Soydaşlarımızı Azərbaycan həqiqətlərinin dünyada təbliği istiqamətində fəaliyyətlərini davam etdirməyə çağırıb.
İştirakçılar “Xocalıya ədalət!”, “Soyqırımına yox!”, “İnsanlıq soyqırımına qarşıdır”, “Sülh naminə” kimi şüarlar səsləndiriblər.
Tədbirdə yerli ictimaiyyət nümayəndələrinə, eləcə də şəhərin qonaqlarına məlumatlandırıcı materiallar paylanıb. Həmçinin “Xocalıya ədalət!” və müharibələr zamanı günahsız insanların həlak olmamasına dair çağırışları əks etdirən plakatlar sərgilənib. Eyni zamanda Emin Sadıqlı skripkada, Cavid Səlimov tarda Xocalı soyqırımına həsr olunan həzin musiqi parçaları səsləndiriblər.
Məlumat üçün bildirək ki, xaricdəki Azərbaycan icmaları Xocalı soyqırımının dünyada tanıdılması, Azərbaycan həqiqətlərinin təbliği istiqamətində mütəmadi olaraq genişmiqyaslı tədbirlər təşkil edir.

Призыв “Справедливость к Ходжалы!" в центре Амстердама
В Королевстве Нидерландов прошла акция “Справедливость к Ходжалы!", посвященная памяти жертв Ходжалинского геноцида. Мероприятие, проведенное в рамках кампании “Справедливость к Ходжалы”, начатой по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой, состоялось на площади Дам в центре Амстердама.
Акция была организована нидерландским координаторством Координационного совета азербайджанцев стран Бенилюкса совместно с Объединением азербайджанских женщин Европы при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
Основная цель мероприятия заключалась в доведении до внимания мировой общественности чудовищного геноцида, совершенного армянами против гражданского населения в Ходжалы 26 февраля 1992 года, напоминании человечеству о трагедиях, которые войны причиняют невинным людям.
В ходе акции наш молодой соотечественник Джавидан Мамедов, живущий в Нидерландах, подробно рассказал о Ходжалинском геноциде. Он призвал наших соотечественников продолжить деятельность по пропаганде азербайджанских реалий в мире.
Участники скандировали такие лозунги, как “Справедливость к Ходжалы!", "Нет геноциду!”, “Человечество против геноцида”, "Во имя мира”.
На мероприятии представителям местной общественности, а также гостям города были розданы информационные материалы. Кроме того, демонстрировались плакаты с призывами, направленными против гибели невинных людей во время войн, в том числе “Справедливость к Ходжалы!". Одновременно Эмин Садыглы на скрипке и Джавид Салимов на таре исполнили печальные музыкальные отрывки, посвященные Ходжалинскому геноциду.
Отметим, что азербайджанские сообщества за рубежом регулярно организуют широкомасштабные мероприятия, направленные на доведение до внимания Ходжалинского геноцида в мире, пропаганду азербайджанских реалий.