Komitə sədri Kuala Lumpur şəhərinin meri ilə görüşüb
Malayziyada səfərdə olan Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DİDK) sədri Fuad Muradov Kuala Lumpur şəhərinin meri xanım Maimunah Mohd Şarif ilə görüşüb.
Qonağı səmimi salamlayan mer bir neçə dəfə Bakıya səfər etdiyini, xalqımızın qonaqpərvərliyinə heyran olduğunu söyləyib, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının Bakıda keçiriləcək 29-cu sessiyasına (COP29) Malayziya rəsmilərinin dəvət olunmasına görə təşəkkürünü bildirib. O, Kuala Lumpur şəhərinin qədim hissəsini İçərişəhər kimi qorumaq üçün Bakının təcrübəsini öyrəndiklərini və tətbiq etmək niyyətində olduqlarını vurğulayıb.
Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev tərəfindən yaradılan Komitənin fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verən Fuad Muradov Prezident İlham Əliyevin tövsiyələrinə uyğun olaraq soydaşlarımızın yerli cəmiyyətə inteqrasiyası və şəbəkələşməsi, xaricdəki Azərbaycan icmalarının gördüyü işlər, eyni zamanda milli kimliklərini qoruması, ölkəmizə dost xalqların nümayəndələri ilə həyata keçirilən layihələr, azərbaycanlı tələbələrin Malayziyada təhsil həyatı, beynəlxalq layihələr çərçivəsində təcrübə mübadiləsi barədə fikirlərini açıqlayıb.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında əməkdaşlığın inkişafına dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Председатель комитета встретился с мэром Куала-Лумпура
14 октября, 2024Председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой (ГКРД) Фуад Мурадов, находящийся с визитом в Малайзии, встретился с мэром Куала-Лумпура Маймуной Мохд Шариф.
Мэр, тепло поприветствовав гостя, отметила, что неоднократно приезжала в Баку и была восхищена гостеприимством нашего народа, выразила признательность за приглашение официальных лиц Малайзии на предстоящую в Баку 29-ю сессию Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29). Oна подчеркнула, что для сохранения древней части города Куала-Лумпур, как Ичеришехер, изучен опыт Баку, который планируется применить.
Фуад Мурадов, коснувшись направлений деятельности комитета, созданного общенациональным лидером азербайджанского народа Гейдаром Алиевым, поделился мнением об интеграции наших соотечественников в местное общество и их сетевом взаимодействии в соответствии с рекомендациями Президента Ильхама Алиева, работе, проводимой азербайджанскими общинами за рубежом, а также сохранении ими национальной идентичности, проектах, осуществляемых совместно с представителями дружественных нашей стране народов, студенческой жизни азербайджанской молодежи в Малайзии, обмене опытом в рамках международных проектов.
На встрече состоялся обмен мнениями о развитии сотрудничества в вопросах, представляющих взаимный интерес.