Komitə sədri Berlindəki Azərbaycan həftəsonu məktəbini ziyarət edib
Almaniyaya səfəri çərçivəsində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Berlin şəhərində fəaliyyət göstərən “Xarı Bülbül” Azərbaycan Mədəniyyət Evinin nəzdindəki Azərbaycan həftəsonu məktəbinin yeni ofisini ziyarət edib.
Görüş məktəblilərin ifasında Azərbaycan Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Komitə sədrini salamlayan “Xarı Bülbül” Azərbaycan Mədəniyyət Evinin rəhbəri, Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının İdarə Heyəti sədrinin müavini Sevda Badaliouri məktəbin fəaliyyəti və yaradılmış şərait barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, ana dili kurslarında kiçik və böyük yaş kateqoriyaları üzrə iki qrup mövcuddur. Bundan başqa, Azərbaycan dilini heç bilməyən gənc soydaşlarımızdan ibarət yeni qrup yaradılıb. “Bu gənclər könüllü olaraq Azərbaycan dilini öyrənmək istəyirlər. Gənclərin doğma dilimizə belə həvəs göstərmələri bizi çox sevindirir. Bütün bu işlərdə "Xarı Bülbül" kollektivi ilə yanaşı, dəyərli Azərbaycan dili müəllimimiz Xəyalə Çiftçinin də böyük əməyi vardır. O, uşaqların vətənpərvər ruhda maariflənməsi uğrunda əlindən gələni gənclərimizdən əsirgəmir”, - deyə Sevda Badaliouri söyləyib.
Komitə sədri dərs prosesini müşahidə edib. Məktəblilərə Azərbaycan haqqında məlumatın verilməsi, Azərbaycan dilinin, mahnılarının və şeirlərin öyrədilməsi prosesi əyani şəkildə nümayiş etdirilib. Məktəblilər qonağın ölkəmiz barədə suallarını cavablandırıb, vətənpərvərlik mövzusunda Azərbaycan mahnıları və şeirləri səsləndiriblər.
Komitənin adından məktəbə Azərbaycan dili dərsliyi, müxtəlif dərs ləvazimatları, Azərbaycan bayraqları, ölkəmizi tərənnüm edən nəşrlər və suvenirlər hədiyyə olunub. Tədbir çərçivəsində valideynlərlə ayrıca görüş keçirilib. Valideynlər övladlarının məktəbə böyük həvəslə gəldiklərini, tədris ocağının fəaliyyətindən razılıqlarını bildiriblər. Layihə rəhbərinə və məktəbə göstərilən dəstəyə görə Komitəyə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Komitə sədri xatırladıb ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına və tövsiyələrinə uyğun olaraq dünyanın müxtəlif ölkələrində Azərbaycan həftəsonu məktəbləri daha intensiv şəkildə fəaliyyətə başlayıb. Berlindəki məktəbin fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib, övladlarını Azərbaycan həftəsonu məktəblərinə yönəldən valideynlərə minnətdarlıq bildirilib. Gələcəkdə məktəbin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi üçün lazımi dəstəyin göstəriləcəyi ifadə olunub.

Председатель комитета посетил азербайджанскую воскресную школу в Берлине
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов в рамках визита в Германию посетил новый офис азербайджанской воскресной школы при действующем в Берлине Aзербайджанском доме культуры “Xaры Бюльбюль”.
Встреча началась с исполнения школьниками государственного гимна Азербайджана.
Поприветствовав председателя комитета, руководитель Aзербайджанского дома культуры “Xaры Бюльбюль”, заместитель председателя правления Альянса азербайджанцев Германии Севда Бадалиоури подробно рассказала о работе школы и созданных условиях. Она сообщила, что на курсах по родному языку в младшей и старшей возрастных категориях функционируют две группы. Кроме того, создана новая группа, состоящая из наших юных соотечественников, совершенно не владеющих азербайджанским языком. “Эта молодежь добровольно желает выучить азербайджанский язык. Нас очень радует то, что молодые люди проявляют такой интерес к родному языку”, - сказала Севда Бадалиоури.
Председатель комитета понаблюдал за учебным процессом. Был наглядно продемонстрирован процесс подачи информации об Азербайджане, обучения школьников азербайджанскому языку, песням и стихам. Учащиеся ответили на вопросы гостя о нашей стране, исполнили азербайджанские песни и стихи на патриотическую тему.
От имени комитета школе были подарены учебник азербайджанского языка, различные учебные пособия, флаги Азербайджана, издания и сувениры, олицетворяющие нашу страну. В рамках мероприятия состоялась отдельная встреча с родителями. Они отметили, что дети с удовольствием посещают школу, выразили удовлетворение работой учебного заведения и поблагодарили руководителя проекта и комитет за оказываемую школе поддержку.
Председатель комитета напомнил, что в соответствии с поручениями и рекомендациями Президента Азербайджана Ильхама Алиева азербайджанские воскресные школы в различных странах мира стали осуществлять еще более интенсивную деятельность. Работа школы в Берлине получила высокую оценку, родителям, отдавшим детей в азербайджанские воскресные школы, была выражена признательность. Подчеркнуто, что для усовершенствования в дальнейшем деятельности школы будет оказана необходимая поддержка.