Praqada Heydər Əliyevin 100 illiyi konsertlə qeyd edilib
12 may, 2023Praqa şəhərinin mərkəzində yerləşən “Lutserna” sarayında müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş təntənəli konsert keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və “Çex-Azərbaycan Birliyi”nin təşkilatçılığı ilə baş tutan konsertdə yerli ictimaiyyətin, Azərbaycan icmasının, ölkəmizə dost icma və təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.
Konsert iştirakçılarını salamlayan “Çex-Azərbaycan Birliyi”nin sədri Eldar Vəliyev xatırladıb ki, bu il xalqımızın ümummilli liderinin 100 illiyi, Çexiya ilə Azərbaycan arasında diplomatik münasibətlərin 30 illiyi tamam olur və bu əlaqələrin yaranmasında Heydər Əliyev böyük rol oynayıb.
Praqa Film Orkestrin təmsilçisi Mixaela Ştrausova xalqımızın böyük oğlu Heydər Əliyevin müstəqil dövlətimizin güclənməsi və inkişafı naminə göstərdiyi misilsiz və əvəzsiz xidmətləri auditoriyanın nəzərinə çatdırıb.
Sonra Praqa Film Orkestrinin və Slovakiyadan dəvət olunmuş məşhur violonçel ifaçısı Jan Pospişilin ifasında çex və dünya bəstəkarlarının əsərləri səsləndirilib.

Prague celebrates the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev
12 May, 2023A solemn concert dedicated to the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, founder of the modern Azerbaijan, outstanding politician, was held in the famous "Lucerna" palace of Prague.
Representatives of the Azerbaijani, local and other communities attended the concert, which was held with the support of the State Committee on Work with Diaspora and the organization of the "Czech-Azerbaijani Union".
Greeting the participants of the concert, the chairman of the "Czech-Azerbaijan Union" Eldar Valiyev recalled that this year marks the 100th anniversary of the national leader of Azerbaijan and the 30th anniversary of the diplomatic relations between the Czech Republic and Azerbaijan, and Heydar Aliyev played a major role in the establishment of these relations.
Mihaela Strausova, the representative of the Prague Film Orchestra, spoke about Heydar Aliyev’s incomparable services.