Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Qırğızıstan Xalq Assambleyası arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb
27 noyabr, 2023
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun Bişkek şəhərinə səfəri çərçivəsində Qırğızıstan Xalq Assambleyasının (QXA) sədri Almambet Matubraimovla görüşü keçirilib.
Bişkek şəhərində qonağı görməkdən məmnunluğunu ifadə edən QXA sədri rəhbərlik etdiyi təşkilatın fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, hazırda Qırğızıstan ərazisində 100-dən artıq milli azlıq nümayəndəsi yaşayır. Bütün milli azlıqların hüquq və azadlıqlarının təmin olunması istiqamətində çalışan Assambleyada 30 təşkilat rəsmi olaraq təmsil olunur və təşkilatların rəhbərləri qurumun İdarə Heyətinə daxildir. Qırğızıstanda hazırda güclü islahatlar həyata keçirildiyi və müxtəlif təşəbbüslərlə çıxış edən QXA-nın nüfuzunun durmadan artdığı vurğulanıb.
Türk dünyasında yüksəlişin müşahidə edildiyini qeyd edən QXA sədri bildirib ki, xaricdə yaşayan azərbaycanlıların mütəşəkkil qüvvəyə çevrildiyi, Azərbaycanın Cənubi Qafqaz regionunun lider dövləti olduğu, Qırğızıstanda azərbaycanlılarının hüquqlarının pozulması halı olmadığı barədə məlumatlara malikdir. 24 yanvar 2024-cü il tarixində Assambleyanın yaradılmasının 30 illiyinin qeyd olunacağını xatırladan QXA sədri bildirib ki, Komitə sədri yubiley tədbirlərinə dəvət ediləcək.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən Komitə sədri Qırğızıstan səfəri ilə bağlı təəssüratlarını bölüşüb. Heydər Əliyev adına 20 nömrəli Məktəb-Gimnaziya təhsil-tərbiyə kompleksini, Nizami Gəncəvi adına 103 nömrəli Qırğızıstan-Azərbaycan orta məktəbini və “İrs” İctimai Birliyinin nəzdindəki “Bazar günü məktəbi”ni ziyarət etdiyini söyləyib, bu məktəblərdə Azərbaycan dilinin tədris olunmasından məmnunluğunu ifadə edib və qırğız cəmiyyətinə sıx inteqrasiya edən azərbaycanlıların dövlət qayğısı ilə əhatə olunduğunu yüksək qiymətləndirib.
Sonra Azərbaycan dövlətinin diaspor siyasəti, Komitənin fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirilən irimiqyaslı layihələr barədə ətraflı danışıb.  Qeyd edib ki, Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə torpaqlarımızın işğaldan azad olunması amili diasporumuzun tarixində yeni mərhələ açıb. Hazırda xaricdə yaşayan azərbaycanlıların diqqəti daha çox milli-mədəni irsimizin təbliğinə yönəlib. Dövlət başçımızın Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayında tövsiyələri Komitənin ana dilinin, milli kimliyin qorunub saxlanılması istiqamətində fəaliyyətini daha da gücləndirib.
Qırğız Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət Dili və Dil Siyasəti üzrə Milli Komissiyası ilə Komitənin qarşılıqlı əməkdaşlıq barədə Anlaşma Memorandumu imzaladığını xatırladan sədr artıq QXA ilə də münasibətlərin bu səviyyəyə yüksəlməsinin vaxtının gəlib çatdığını vurğulayıb. Azərbaycan tərəfinin QXA-nın 24 yanvar tarixli yubiley tədbirinə böyük məmnuniyyətlə qatılacağını bildirib və Assambleya rəhbərini Azərbaycana dəvət edib.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi ilə Qırğızıstan Xalq Assambleyası arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Almambet Matubraimov bildirib ki, Assambleyanın tarixində ilk Anlaşma Memorandumu Azərbaycanla imzalanıb.
Görüş tərəflərin gələcək əməkdaşlıq perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparması ilə yekunlaşıb.

Подписан Меморандум о взаимопонимании между Государственным комитетом по работе с диаспорой и Ассамблеей народа Кыргызстана
27 ноября, 2023
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой (ГКРД) Фуад Мурадов в рамках визита в Бишкек встретился с председателем Ассамблеи народа Кыргызстана (АНК) Алмамбетом Матубраимовым.
Председатель АНК, отметив, что рад видеть гостя в Бишкеке, подробно рассказал о деятельности возглавляемой им организации. Он сообщил, что в настоящее время на территории Кыргызстана проживают представители более 100 национальных меньшинств, отметил, что в АНК, стремящейся к обеспечению прав и свобод всех национальных меньшинств представлены 30 организаций, а руководители организаций входят в правление структуры. Было подчеркнуто в настоящее время в Кыргызстане проводятся радикальные реформы, что авторитет АНК, выступающего с различными инициативами, неуклонно растет.
Председатель АНК, констатировав, что в тюркском мире наблюдается стремительное развитие, сказал, что располагает сведениями о том, что проживающие за рубежом азербайджанцы превратились в организованную силу, а Азербайджан стал лидирующим государством региона Южного Кавказа, что в Кыргызстане нет фактов нарушения прав азербайджанцев. Напомнив о том, что 24 января 2024 года будет отмечаться 30-летие создания ассамблеи, председатель АНК сказал, что председатель комитета будет приглашен на юбилейные мероприятия.
Председатель комитета, выразив признательность за радушный прием, поделился впечатлениями от визита в Кыргызстан. Он сообщил о посещении в Кыргызстане Учебно-воспитательного комплекса школы-гимназии номер 20 имени Гейдара Алиева, Кыргызско-Азербайджанской средней школы номер 103 имени Низами Гянджеви и воскресной школы при Общественном объединении «Ирс», выразил удовлетворение преподаванием азербайджанского языка в этих школах, высоко оценил то, что азербайджанцы, тесно интегрирующие в кыргызское общество, окружены государственной заботой.
Затем Ф.Мурадов подробно говорил о диаспорской политике Азербайджанского государства, направлениях деятельности возглавляемого им государственного комитета, реализованных крупномасштабных проектах. Он констатировал, что фактор освобождения наших земель под руководством Президента, Победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева от оккупации открыл новый этап в истории Азербайджанской диаспоры. В настоящее время внимание проживающих за рубежом азербайджанцев больше направлено на пропаганду национально-культурного наследия. Рекомендации, высказанные главой государства на V Съезде азербайджанцев мира, еще более усилили деятельность комитета, направленную на сохранение родного языка и национальной идентичности.
Напомнив о подписании Меморандума о взаимопонимании относительно взаимного сотрудничества комитета с Национальной комиссией по государственному языку и языковой политике при Президенте Кыргызской Республики, председатель подчеркнул, что настало время, когда отношения с АНК также должны подняться на этот уровень. Он отметил, что азербайджанская сторона будет очень рада принять участие в юбилейных мероприятиях АНК 24 января и пригласил руководителя ассамблеи в Азербайджан.
Затем был подписан Меморандум о взаимопонимании между Государственным комитетом Азербайджанской Республики по работе с диаспорой и Ассамблеей народа Кыргызстана.
Алмамбет Матубраимов подчеркнул, что первый в истории Ассамблеи Меморандум о взаимопонимании подписан с Азербайджаном.