Görüş Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Helsinki Azərbaycan Evinin təşkilatçılığı ilə keçirilib. Evin rəhbəri Ülviyyə Cabbarova sabiq prezident Tarja Haloneni səmimi qarşılayaraq bu səfərin böyük əhəmiyyət daşıdığını və qürurverici olduğunu bildirib.
Tarja Halonen Azərbaycan haqqında müsbət fikirlərini bölüşərək iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafında mədəniyyətin xüsusi rol oynadığını vurğulayıb. Bu əlaqələrin daha da gücləndirilməsi üçün konsert proqramlarının, mədəni tədbirlərin və Azərbaycanın zəngin milli mətbəxinin təqdimatının mühüm vasitə ola biləcəyini qeyd edib.
Görüşdə Finlandiyanın Azərbaycan, Gürcüstan və Ermənistan üzrə fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kirsti Narinen BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının Bakıda keçirilən 29-cu sessiyasına (COP29) diqqət çəkib. O, həmin müddətdə Helsinki Azərbaycan Evinin təşəbbüsü ilə görülən işlərin uğurlu nəticələrindən danışıb.
Daha sonra Azərbaycan Evinin müəllimi Sura Ağaverdiyeva Finlandiyada Azərbaycan dilinin qorunmasının və gələcək nəsillərə ötürülməsinin əhəmiyyətindən bəhs edib. O bildirib ki, xaricdə yaşayan soydaşlarımız üçün ana dili milli kimliyin əsas dayaqlarından biridir.
Tədbirdə Azərbaycan Evinin fəaliyyəti haqqında videoçarx göstərilib. Skandinaviya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Finlandiya üzrə koordinatoru, gənc musiqiçi Mona Savojifarın və Helsinki Operasının müşayiətçisi Leyla Hüseynovanın ifasında klassik və milli musiqi nümunələri səsləndirilib. Azərbaycan Evinin nəzdindəki həftəsonu Azərbaycan məktəbinin şagirdlərinin Azərbaycan və fin dillərində ifaları qonaqların zövqünü oxşayıb.
Görüşdə iki ölkənin diasporları arasında əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi yolları barədə müzakirələr aparılıb.
Yazıçı və tərcüməçi Tahirə Cəfərovanın Azərbaycan ədəbiyyatından fin dilinə tərcümə etdiyi kitablar, eləcə də Azərbaycan Evinin şagirdlərinin hazırladığı xüsusi əl işləri sabiq prezidentə hədiyyə edilib.

Первая женщина-президент Финляндии Тарья Халонен посетила Дом Азербайджана в Хельсинки.
Встреча была организована Домом Азербайджана в Хельсинки при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой. Руководитель дома Ульвийя Джаббарова, тепло поприветствовав бывшего президента Тарью Халонен, отметила, что нынешний визит представляет большое значение и вызывает чувство гордости.
Тарья Халонен, поделившись положительным мнением об Азербайджане, подчеркнула особую роль культуры в развитии отношений между двумя странами. Она констатировала, что концертные программы, культурные мероприятия и презентация богатой национальной кухни Азербайджана могут стать важным средством для дальнейшего укрепления этих связей.
Чрезвычайный и полномочный посол Финляндии в Азербайджане, Грузии и Армении Кирсти Наринен коснулась на встрече состоявшейся в Баку 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (СОР29). Он рассказала об успешных результатах работы, проведенной в тот период по инициативе Дома Азербайджана в Хельсинки.
Затем учитель Дома Азербайджана Сура Агавердиева довела до внимания важность сохранения и передачи азербайджанского языка грядущим поколениям в Финляндии. Она сказала, что родной язык является одним из устоев национальной идентичности для наших соотечественников, проживающих за рубежом.
На мероприятии был показан видеоролик о деятельности Дома Азербайджана. В исполнении координатора Координационного совета скандинавских азербайджанцев по Финляндии, молодого музыканта Моны Савожифар и аккомпаниатора Хельсинкской оперы Лейлы Гусейновой прозвучали образцы классической и национальной музыки. Выступления учащихся воскресной азербайджанской школы при Доме Азербайджана на азербайджанском и финском языках пришлись по вкусу гостям.
На встрече состоялось обсуждение путей дальнейшего развития сотрудничества между диаспорами двух стран.
Бывшему президенту были подарены книги азербайджанских авторов, переведенные писательницей и переводчиком Таирой Джафаровой на финский язык, а также специальные ручные работы учащихся Дома Азербайджана.