Görüş Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Helsinki Azərbaycan Evinin təşkilatçılığı ilə keçirilib. Evin rəhbəri Ülviyyə Cabbarova sabiq prezident Tarja Haloneni səmimi qarşılayaraq bu səfərin böyük əhəmiyyət daşıdığını və qürurverici olduğunu bildirib.
Tarja Halonen Azərbaycan haqqında müsbət fikirlərini bölüşərək iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafında mədəniyyətin xüsusi rol oynadığını vurğulayıb. Bu əlaqələrin daha da gücləndirilməsi üçün konsert proqramlarının, mədəni tədbirlərin və Azərbaycanın zəngin milli mətbəxinin təqdimatının mühüm vasitə ola biləcəyini qeyd edib.
Görüşdə Finlandiyanın Azərbaycan, Gürcüstan və Ermənistan üzrə fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kirsti Narinen BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının Bakıda keçirilən 29-cu sessiyasına (COP29) diqqət çəkib. O, həmin müddətdə Helsinki Azərbaycan Evinin təşəbbüsü ilə görülən işlərin uğurlu nəticələrindən danışıb.
Daha sonra Azərbaycan Evinin müəllimi Sura Ağaverdiyeva Finlandiyada Azərbaycan dilinin qorunmasının və gələcək nəsillərə ötürülməsinin əhəmiyyətindən bəhs edib. O bildirib ki, xaricdə yaşayan soydaşlarımız üçün ana dili milli kimliyin əsas dayaqlarından biridir.
Tədbirdə Azərbaycan Evinin fəaliyyəti haqqında videoçarx göstərilib. Skandinaviya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Finlandiya üzrə koordinatoru, gənc musiqiçi Mona Savojifarın və Helsinki Operasının müşayiətçisi Leyla Hüseynovanın ifasında klassik və milli musiqi nümunələri səsləndirilib. Azərbaycan Evinin nəzdindəki həftəsonu Azərbaycan məktəbinin şagirdlərinin Azərbaycan və fin dillərində ifaları qonaqların zövqünü oxşayıb.
Görüşdə iki ölkənin diasporları arasında əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi yolları barədə müzakirələr aparılıb.
Yazıçı və tərcüməçi Tahirə Cəfərovanın Azərbaycan ədəbiyyatından fin dilinə tərcümə etdiyi kitablar, eləcə də Azərbaycan Evinin şagirdlərinin hazırladığı xüsusi əl işləri sabiq prezidentə hədiyyə edilib.

Finland’s first female president Tarja Halonen visited the Azerbaijan House in Helsinki.
The meeting was organized by Helsinki Azerbaijan House with the support of the State Committee on Work with Diaspora. The head of the House Ulviyya Jabbarova warmly met with former president emphasizing the visit’s significance and the pride it brought.
Tarja Halonen shared her positive views about Azerbaijan highlighting the core role of culture in developing ties between the two countries. She noted that the concerts, cultural events and the promotion of Azerbaijan’s rich national cuisine could serve as important means of further strengthening these relations.
During the meeting Kirsti Narinen, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Finland to Azerbaijan, Georgia and Armenia, drew attention to the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change, COP29, held in Baku. She spoke about the successful initiatives implemented by the Helsinki Azerbaijan House during that period.
Afterwards, Sura Aghaverdiyeva, a teacher at the Azerbaijan House, discussed the significance of preserving the Azerbaijani language and passing it on to future generations. She noted that the mother tongue was one of the main pillars of national identity for compatriots living abroad.
At the event, a video about the activities of the Azerbaijan House was showcased. Classical and national music pieces were performed by coordinator of the Coordination Council of Azerbaijanis of Scandinavia for Finland, young musician Mona Savojifar, and Leyla Huseynova accompanist at the Helsinki Opera. Performances by students of the weekend Azerbaijani school operating under the Azerbaijan House, in Azerbaijani and Finnish, were warmly received by the audience.
At the meeting, discussions were held on ways to further develop cooperation between the diasporas of the two countries.
Books translated into Finnish from Azerbaijani literature by writer and translator Tahira Jafarova, as well as special handicrafts prepared by students of the Azerbaijan House, were presented to the former president as gifts.